שתף קטע נבחר

חילופי האשמות בתום פגישת כחול לבן-הליכוד: "הצגה, פייק מו"מ"

בכירים בכחול לבן אמרו כי נוכחותם של גנץ ולפיד בכפר המכביה נועדה כדי להפגין רצינות כלפי רעיון האחדות. בליכוד אמרו כי "לפיד הגיע כדי להשגיח על גנץ", ולפיד הגיב: "ככה מתנהג מי שמנסה להוביל לבחירות". השרים לוין ואלקין בתום הפגישה: "פייק מו"מ". פגישת המשך תתקיים ביום ראשון

 

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ וח"כ יאיר לפיד הצטרפו הבוקר (יום ה') לפגישת צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד בכפר המכביה ברמת גן. גורמים בכחול לבן אמרו כי "גנץ ולפיד הצטרפו כדי להוכיח שהם רציניים במשא ומתן עם הליכוד". אך בליכוד אמרו כי "לפיד הגיע לפגישה כדי להשגיח על גנץ שלא יסכים לממשלת אחדות".

 

בתום הפגישה נמסר מכחול לבן כי השיחה עסקה בעיקר בדרישות המהות וקווי היסוד החשובים לליכוד, וכי פגישת המשך צפויה להתקיים ביום ראשון הקרוב. בתוך כך, יייפגש גנץ אחר הצהריים עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, ועם יו"ר סיעת הרשימה אחמד טיבי, גם כן בכפר המכביה.

 

השרים לוין ואלקין הדגישו לאחר הפגישה כי צוות המו"מ מייצג את כל 55 חברי גוש הימין. "אנחנו יוצאים בהרגשה שמדובר בפייק מו"מ, בהצגה של כחול לבן לתקשורת, בשיחה נעימה שכל מטרתה היא להעביר את הזמן", מסרו, "הפגישה האמיתית תחל מאוחר יותר בין גנץ לעודה, במטרה להקים ממשלת מיעוט קיצונית ומסוכנת עם הערבים. כל עוד לא נזנח רעיון האיוולת הזה - הדיונים יהיו בגדר הצגה ופייק מו"מ".

 

בני גנץ, זאב אלקין ויריב לוין לקראת ישיבת המשא ומתן בין הליכוד וכחול לבן להרכבת הממשלה ()
בני גנץ ויאיר לפיד הגיעו לפגישה עם צוות הליכוד בראשות השרים יריב לוין וזאב אלקין

במהלך הפגישה אמר גנץ: "גם אם אין הסכמות על הנושאים הפוליטיים, עדיין אפשר להמשיך ולדבר על עניינים של תוכן ומהות, כי בלי זה בסוף לא תקום ממשלה".

 

לפיד התייחס לנוכחות השניים בפגישה, וגם מתח ביקורת על התנהלות ראש הממשלה: "‏נכנסנו היום, בני גנץ ואני, לפגישה קצרה עם צוות המו"מ שישב באותה עת עם נציגי הליכוד. בעודנו יושבים בפנים נתניהו כבר תדרך נגדנו. אולי מספיק עם הספינים? ככה מתנהג מי שמנסה בכל הכוח להוביל לבחירות. המטרה שלנו היא להקים ממשלת אחדות שתתחיל לטפל בבריאות, בחינוך ובבטחון".

 

מוקדם יותר האשים יו"ר צוות המשא ומתן של הליכוד, השר יריב לוין, את כחול לבן בניהול "פייק משא ומתן". בפתח פגישת הצוותים בכפר המכביה ברמת גן, אמר: "אנחנו מגיעים היום מתוך תחושה קשה שכנראה מדובר בפייק מו"מ, כאשר המו"מ האמיתי מתקיים עם עודה במטרה להקים ממשלת מיעוט סהרורית עם הערבים".  

 

 

"גם היום, נשוב ונבקש לדעת אם רעיון האיוולת הזה נזנח והאם כחול לבן החליטה שהיא באמת רוצה אחדות, וכמובן האם היא מקבלת את מתווה הנשיא שהוא הדרך היחידה להקמת ממשלה. לצערי נראה לי שגם הפעם לא נשמע תשובה לכל השאלות הללו".

 

לוין אמר כי הצטרפותו של גנץ לישיבת המשא ומתן היא "תרגיל יח"צני שנועד להסתיר את העובדה שכחול לבן מתמידה בסירובה לקבל את מתווה הנשיא ופועלת להקמת ממשלת מיעוט עם הרשימה המשותפת. הצעתי לגנץ ולפיד את שירותי התרגום שלי מערבית לקראת פגישתם עם איימן עודה היום, שכן שם מנהלת כחול לבן מו"מ אמיתי, ואילו איתנו מתנהל פייק מו"מ שהוא הצגה לתקשורת בלבד".

 

בריאיון לאולפן ynet אמר לוין כי "לצערי, לפחות בשלב הזה, אני חושב שהמשא ומתן האמתי כנראה מתקיים עם איימן עודה, פה זה רק הצגה. אמרנו כל הזמן שאם יקראו לנו אנחנו נבוא, אנחנו באמת רוצים לנהל משא ומתן ולסיים את העניין הזה מהר מאוד. קווי המתאר שהתווה הנשיא הם ברורים והם היחידים שיכולים לאפשר הקמת ממשלה. האם זה יקרה היום? תרשה לי להעריך שהרבה לא יצא מהישיבה".

 

לוין התייחס גם לחקירתם באזהרה של יועצי ראש הממשלה - וכינה אותה שערוריה. "אני מוכרח לומר יותר מזה, זה דבר מפחיד ממש", אמר השר והוסיף: "המצב המסוכן ביותר הוא כשרשויות אכיפת החוק פועלות בלי בקרה, עם כוח בלתי מוגבל, בלי ריסון עצמי ובשיטה שבה הכל מותר.

 

"תראה את היעילות, המהירות והאנרגיה שמושקעת בחקירת איזה רכב של ברסלב שעמד עם מגפון מתחת לבית של מישהו. גם אם הוא עד מדינה ובכריזה אמרו כמה דברים", אמר לוין.

 

-אתה מאוד מקטין את זה אדוני השר, אבל זה עבירה על החוק.

"אני חושב שזה באמת אירוע קטנטן שחוסה תחת חופש הביטוי. ונניח שזה באמת עבירה על החוק, האם הפרשה של רות דוד היא לא עבירה הרבה יותר קשה על החוק?".

 

על החלטת השופט לאשר "פעולה כירורגית" ולחפש בטלפונים הניידים של היועצים לצורך חקירת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר, אמר לוין כי "היום, טלפון של אדם הוא מכשיר שאוצר בתוכו את כל חייו והרבה פעמים את כל סודותיו. ולפי השיטה הזאת אנחנו ניקח טלפונים לכל מי שעובר ברחוב, בשורה התחתונה הפגיעה בפרטיות כאן היא פגיעה אנושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים