שתף קטע נבחר

התקציבים תקועים - והרשויות מאיימות בשביתה: "חוסר אחריות"

במרכז השלטון המקומי דורשים מאות מיליוני שקלים לרשויות המקומיות, שלא הועברו בשל אי-תפקוד המערכת הפוליטית - ומאיימים בשביתה כללית ביום חמישי הבא. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס: "התושבים לא אשמים שנציגיהם לא מצליחים להרכיב ממשלה"

ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ארכיון(צילום: מוטי קמחי)

מדינה בהמתנה: מרכז השלטון המקומי הודיע היום (ה') על השבתה מלאה של כלל הרשויות המקומיות בארץ ביום חמישי הבא אם לא ייענו דרישותיו להעברת תקציבים של מאות מיליוני שקלים לרשויות, שתקועים בגלל אי-תפקוד מלא של הממשלה.

 

ראשי הרשויות מלינים, בין היתר, על קיצוץ צפוי במענקי האיזון, אי יישום תכנית למיגון הצפון, עיכוב תקציבים לבינוי מוסדות חינוך, ביטול התכנית "חוג לכל ילד" והקפאת תכנית החומש למגזר הערבי – כתוצאה מכהונתה של ממשלת המעבר כבר קרוב לשנה.

 

ההחלטה התקבלה בישיבת הנהלת מרכז השלטון המקומי שהתקיימה בתל אביב בנוכחות עשרות ראשי רשויות, שטענו כי מדובר ב"חוסר אחריות משוועת של משרדי הממשלה ושיתוק כל המערכות שאמורות לספק שירותים חיוניים ודחופים לתושבי מדינת ישראל".

 

 

 

בעקבות הישיבה, פנו יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות חיים ביבס במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון, שבו עדכן אותם בדבר הדרישות המרכזיות לשירותים החיוניים לתושבים - ואיים כאמור בשביתה אם לא ייענו עד יום רביעי הקרוב.

חיים ביבס ()
חיים ביבס

 

"לא נסכים עוד לאוזלת היד הממשלתית"

ביבס אמר בישיבה כי "השלטון המקומי לא יסכים עוד לאוזלת היד הממשלתית וחוסר מתן מענה תקציבי לשירותים המוענקים לתושבים באמצעות הרשויות המקומיות. תושבי ישראל עומדים בפני קיפאון כבר שנה וסומכים על ראשי הרשויות המקומיות שידאגו להם בסבך הפוליטי הקיים. זה פוגע בפעילות השלטון המקומי כולו, לרבות שירותי החינוך".

 

"זו לא אשמתם של תשעת מיליון תושבי מדינת ישראל שנציגיהם בכנסת לא מצליחים להרכיב ממשלה כבר שנה שלמה", הוסיף ביבס. "השלטון המקומי מאוחד סביב המאבק להבטחת השירותים לתושבים שלנו. באם אין ממשלה מתפקדת, נשתמש בכלים שיש לנו ונשבית את כל המדינה עד שיבינו - אי אפשר להקפיא את החיים בישראל בגלל המצב הפוליטי".

 

שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, התייחס באופן ספציפי למענקי האיזון ואמר כי הם "אינם פריבילגיה שמעניקה הממשלה לשלטון המקומי. מענקי האיזון, כפי ששמם מעיד, מיועדים לסייע לרשויות מקומיות חלשות לאזן את תקציביהן. כל קיצוץ במענקים אלו פוגע, קודם כל, ברשויות החלשות וביכולתן לספק את השירותים לתושביהן. קיצוץ מענקי האיזון מגיע כשגם תכנית הצפון לצמצום הפערים בין הפריפריה והמרכז מתעכבת ולא ממומשת".

 

משה דוידוביץ', ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום יישובי קו העימות, אמר כי "אנחנו חייבים להיאבק יחד למען הצפון. על הממשלה להעביר באופן מיידי את תקצוב תכנית מיגון הצפון כמובטח. זו אחריות של כולנו להבטיח את ביטחונם של תושבי קו העימות".

 

בנוסף. מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן פנה לראש אגף התקציבים במשרד האוצר ולחשב הכללי, והתריע פעם נוספת כי "הכוונה לקצץ בתקציב משרדי הממשלה לשנת 2020 ואף להימנע משימוש בתקציב 2019 כולו (וזאת על אף שכבר אושר בכנסת ובממשלה וכבר שימש את הרשויות לפעולות ולתכניות), תביא לפגיעה קשה בתפקוד הרשויות המקומיות הנשענות על תקציב המדינה, ובעיקר החלשות שבהן, הזוכות לתמיכה גדולה מתקציב משרד הפנים".

 

כהן טען במכתבו כי "משרדי הממשלה נוהגים באחריות למרות הקשיים התקציביים וזאת לאור המציאות החוקתית, שבה מכהנת ממשלת מעבר לאורך תקופה ארוכה".מנכ"ל משרד הפנים הוסיף: "על החלטות מרחיקות לכת הנוגעות לקיצוצים משמעותיים להתקבל במסגרת הממשלה, תוך הצגת חלופות ודיון בסדרי העדיפויות הלאומיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים