שתף קטע נבחר

לוס אנג׳לס שוב בלהבות

קשה היה השבוע שלא לחוש במצב החירום שפקד את עיר המלאכים, שוב. מצב חירום הוכרז בעקבות שריפות ענק, מאות צווי פינוי, אלפי מפונים ואיום מפני אפילה עבור מיליוני אנשים. כתבתנו חן רוזנברג הייתה שם כדי לספר

על רקע מעגל הולך ומתרחב של שטח נגוס אש, סגירת כבישים, השבתת לימודים והאשמות, מחוז לוס אנג'לס בער השבוע. כשמסביב הלהבות מתפשטות לכל עבר, הנושא הבהול של ניהול אש כושל ודל תקציב, שוב עלה לכותרות.

 

גאווין ניוסום, מושל קליפורניה אשר מכהן כעת בשנת כהונתו הראשונה, על רקע תקוות גדולות שתולים בו תושבי האזור, הכריז ביום שני האחרון על מצב חירום. ההחלטה להפוך את המצב המדאיג לרשמי הגיעה לאחר שרוחות עזות ליבו מספר מוקדים של שריפות ולאחר שלמעלה מרבע מיליון בני אדם פונו מבתיהם באזור. שירות מזג האוויר הלאומי האמריקני, הגדיר את האירוע כ"אירוע רוח בקנה מידה היסטורי".

עברו בסך הכל שבועיים מאז שריפת הענק "סאדלרידג'", שניצתה בעמק סן פרננדו באזור לוס אנג'לס (אזור מרובה באוכלוסיית ישראלים), ושוב מתמודדת מדינת קליפורניה עם מספר שריפות ענק במקביל.

 

השריפות הקשות בהיסטוריה

בשנתיים האחרונות סובלת המדינה מהשריפות הקשות בהיסטוריה של קליפורניה. רק לא מזמן, לפני שנה, בנובמבר ,2018 פרצה השריפה הקטלנית "קמפ פייר", אשר בשיאה גבתה מחיר אכזרי של 85 בני אדם והחריבה את העיירה פרדייז, נזקים שמורגשים היטב גם היום.

לפני כשבוע, פרצו שתי שריפות גדולות צפונית לסן פרנסיסקו ("קינקייד" ו"סונומה"). השריפות הללו הובילו למספר שיא של אנשים שפונו מבתיהם. רשויות מדינת קליפורניה מאשימות את חברת החשמל, אחת הגדולות שבהן , PG&E- Pacific Gas and Electric Company, בגרימת שתי השריפות הקטלניות.

 

דגכגד ()
לוס אנג'לס עולה בלהבות.

 

הרשויות טוענות כי תקלות של החברה, נוהלו לא נכון, לא נפתרו, הסתבכו ואף הותירו באפילה לא פחות מ-2.5 מליון אנשים, מתוכם 500 אזרחים במצב רפואי שדורש חשמל, ללא הודעה מוקדמת. השריפות כילו אזור שווה ערך בגודלו לפעמיים של העיר סן פרנסיסקו והרסו כליל למעלה מ-60 בתים (מקור: CBS).

 

אל שריפות אלו, הצטרפה השבוע, שריפה באזור מוזיאון הגטי, שמכונה שריפת ה"גטי". תגובה מהירה של 1,100 כבאים מקומיים לשריפה שפרצה ביום שני לפנות בוקר, באזור המוזיאון, כ-3 ק"מ מאוניברסיטת UCLA, לאורך הכביש המהיר הידוע ה-405, מצטרפת ל-4,000 הכבאים החרוצים שעובדים על יתר השריפות באזור, ביניהן, "קינקייד".

 

שריפת ה"גטי", אשר הייתה השבוע בשלבים ראשוניים של כיבוי, בהתאם להודעה ממחלקת כיבוי האש של לוס אנג'לס, כילתה עד כתיבת שורות אלו, כ-2700 דונם, והרסה לחלוטין 16 בתים. לא דווח על נפגעים.

ברשויות מביעים חשש גדול מהחרפת המצב, ונראה שביחד עם הרוח שמגיעה מצפון קליפורניה, צפוי גם ניתוק חשמל נוסף של חברת PG&E, שיהווה ניתוק שלישי במספרו תוך זמן קצר.

 

אם התחזית תתממש, נראה שכמעט 4 מיליון אנשים יוותרו באפילה, בלי צרכים בסיסיים. מקרוב, ההיסטריה מסביב לצד נעבודה האיטית וההססנית של הרשויות ניכר שההתנהלות המקומית לוקה בחסר ושרויה בבלגן שלא מאפיין את מה שאנחנו רגילים לזהות ב״סדר האמריקאי״.

בימים אלו מתבצעות לצד עבודות כיבוי האש, גם חקירות של סיבות האירועים. השריפות, שמעוררות חשש כבד בקרב התושבים ומספקות חומר ליריבות בין רשויות וגופים, לא עומדות ככל הנראה להסתיים תוך מספר ימים.

בחדשות המקומיות של CBS פרסמו בעמוד הטוויטר הערכה, כי כיבוי השרפות עלול להמשך אף חודשים. יש שמדווחים על ריח עשן ועננים בגוון צהבהב שנישאים באופק מכיוון השריפות.

 

עם התקדמות השריפות ולצד עבודת הפרך של כבאי מחוז לוס אנג'לס, יצטרכו תושביה להתאזר בסבלנות. נראה שבשבוע הקרוב, הן לא הולכות לשום מקום.

 

למקומיים, רצוי וכדאי להישאר מעודכנים לגבי סגירת כבישים, בתי ספר ועדכונים על איכות האוויר. לקליפורניה יש בעיה אמיתית. נראה כי יש זמן עד שהמדינה תגיע להסכמה והישגים בנושא אל מול ממשל טראמפ.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אש בהילדסבורג, קליפורניה
צילום: AFP
מומלצים