שתף קטע נבחר
הוסף כתבה
הכי מטוקבקות

  די עם פסטיבל ערן זהבי / תוכן גולשים

  אין חולק על כך שמדובר בשחקן מצוין ו־ווינר אמיתי, אבל בואו נרגיע: הוא משחק בליגה חלשה מאוד. קצת פרופורציות.

  כל שני וחמישי מתחדש לו בארצנו פסטיבל ערן זהבי. מדי פעם זה על הצלחתו בנבחרת, במקרים אחרים על איזה גול וירטואוזי או שבירת שיא בליגת הדייגים הסינית, וגם מדי פעם זה כתבות על איש העסקים המצליח.

   

  אני מאחל לזהבי עוד המון הצלחה, אבל צריך לשים לפסטיבלים המנופחים האלה. מה משותף בין אלקסון, ווי לי ולי ז'יניו, לבין זהבי? סביר להניח שאף אחד לא באמת מכיר את השמות האלה, בטח לא באירופה. ובכן, אלה השחקנים שאותם זהבי עקף בדרך לשבירת שיא הכיבושים בליגה הסינית לעונה אחת, כשגם כמות השערים (29) לא נחשבת לכמות חריגה בקנה מידה עולמי.

   

  ערן זהבי (צילום: ראובן שוורץ)
  ערן זהבי(צילום: ראובן שוורץ)

   

  הליגה הסינית לא שונה במיוחד ברמתה מהליגות האחרות, ולפי הדירוג העולמי היא אפילו לא נכנסת לרשימת 20 הטובות. זהבי הוא כדורגלן מצוין, ואכן אפשר להגיד עליו שהוא ווינר אמיתי אחרי כמה רגעים גדולים שרשם בקריירה, אך אי אפשר להתעלם מהעובדה שהסיקור התקשורתי לו הוא זוכה יוצא מכלל פרופורציה ביחס להצלחה שלו ברמה המקצועית.

   

  יש סיבה שערן זהבי, אלקסון או לי ז'יניו, כדורגלנים יחסית אנונימיים, מצליחים להיכנס לראש טבלת המבקיעים בסין, על חשבון שחקנים בעלי ניסיון אירופי ברמות הגבוהות ביותר שעוברים שם. השחקנים האנונימיים באים עם רצון להוכיח את עצמם, בעיקר בשביל החוזה הבא שלהם, בעוד השחקנים המבוססים עושים את הדרך הישר למשכורת הענקית, וכל מטרתם היא לסמן וי על עוד משחק.

   

  בליגה הסינית רץ הרבה כסף, והמשקיעים מריחים את הפוטנציאל בהעלאת המודעות לכדורגל המקומי. בעשר השנים האחרונות, ממוצע הגעת הקהל למשחקים עלה בכ-80%, והוא עומד כרגע על כ־24 אלף צופים. ההתעניינות של המקומיים בכדורגל עולה מדי שנה, ואיפה שיש הרבה כסף, יש גם תקשורת.

   

  אם נתייחס מבחינה מקצועית כמובן – אז הליגה הסינית רחוקה מלהצדיק את הסיקור וסכומי הכסף המושקעים בה. שחקנים אירופיים מובילים לא היו מגיעים לשחק בליגה הזאת לולא סכומי הכסף והמשכורת הגבוהה, כולל כמובן ערן זהבי.

   

  בשורה התחתונה, כשמתייחסים לרמת הכדורגל מבחינה מקצועית נטו, ההישגים של זהבי והסיקור התקשורתי לא מידתיים. הליגה הסינית לא שונה מעוד ליגות חלשות ברחבי העולם, אך איפה שיש כסף גדול, יש גם סיקור תקשורתי נרחב, שמעניק מצג שווא על רמת הכדורגל בליגה הסינית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים