שתף קטע נבחר

"חוקרים פרטיים": בשמלה אדומה ושתי צמות

כבר כילדה רציתי לדעת "איך החיים עובדים?" מאז עברו השנים וכיום אני חוקרת שלפוחיות (וסיקולות) שהתאים מפרישים כדי לתקשר אחד עם השני

המשפחה טוענת שהמילה הראשונה שלי היתה "למה"? למה פרחים פורחים? למה מרגישים כאב? במובן הזה, הייתי ילדה קצת נודניקית - רציתי לדעת "איך החיים עובדים". אהבתי לחתוך עלים ופרחים ולהסתכל איך הם מאורגנים מבפנים, להסתכל על טיפת דם במיקרוסקופ צעצוע של ילדים. לבסוף ההורים שלי החליטו שיהיה הכי בטיחותי פשוט לרשום אותי לחוגי ילדים במוזיאון המדע בירושלים. 

 

וסיקולות ()
וסיקולות

 

בתיכון בחרתי במגמת ביולוגיה והתנדבתי במד"א. הבנתי שאני רוצה להעמיק במנגנונים ביולוגים - למה פרצטמול טוב לכאבי ראש וולטורן לכאבי שרירים? למה ונוטולין מסייע בהתקף אסתמה? למה מתפתחת מחלה מסוימת?

 

חוקרים פרטיים - לכל הכתבות הקודמות

 

שאלת ה"למה" המשיכה ללוות אותי גם בבגרות. אפילו התחפשתי פעם לילדה בשמלה אדומה ושתי צמות (שעמדה ושאלה "למה?"). במהלך התואר הראשון התחלתי לעבוד במעבדת מחקר והדבר הראשון שלימדו אותי הוא שבביולוגיה לא שואלים למה - שואלים "איך". איך כל חלבון מבצע את הפעולה הספציפית שלו? איך תאים שונים מצליחים להישאר מסונכרנים ולתקשר ביניהם? ואיך בסופו של דבר אוסף של ריאקציות כימיות מניע את הגוף? ובשביל כל ה"איך" הזה צריך להתמקד בביוכימיה. ולכן היום אני חוקרת את מנגנוני הפעולה של חלבונים.

ד
ד"ר דנה יפה

 

במסגרת הפוסט דוקטורט שלי במעבדתה של פרופ' מיכל שרון במכון ויצמן למדע, אני חוקרת איך פועל צבר מורכב (קומפלקס) של חלבונים שמפרק חלבונים אחרים, ואיך צבר החלבונים הזה מתפקד. עד השנים האחרונות הקומפלקס הזה נחקר בעיקר במסגרת תפקידו כחלק ממערכת היוביקווטין (המערכת שמפרקת חלבונים בתא, שגילו חתני פרס נובל הרשקו וצ'חנובר), אבל עדויות חדשות מראות כי יש לו חשיבות רבה גם ללא היוביקווטין, בעיקר במצבים בהם אין מספיק חמצן (עקה חמצונית) או פתולוגיות כגון סרטן.

 

פרויקט המחקר שלי מתמקד בשלפוחיות (וסיקולות) שהתאים מפרישים כדי לתקשר אחד עם השני. הוסיקולות הללו הן מעין שקיות קטנות מלאות נוזל, שמכילות חלבונים וחומצות גרעין. כל תא מפריש סוג מסוים של וסיקולות, והתכולה והכמות שלהן משתנה - לדוגמה, תאי סרטן מפרישים אותן בכמויות גדולות יותר. הווסיקולות הללו נבלעות בתוך תאים אחרים, וכך משפיעות על הפעילות שלהם.

 

פרויקט המחקר הזה משלב את כל מה שמעניין אותי להבין בביולוגיה. המחקר מאפשר לי להבין "איך דברים עובדים": החל מהקומפלקס החלבוני שבו אני מתמקדת, איך הוא משפיע על החלבונים השונים שנמצאים בווסיקולות ואיך בסופו של דבר זה משפיע על התפקיד שלהם בתקשורת בין תאים: איך הכל מתחבר.

 

חוקרים פרטיים הוא מדור שבועי בערוץ המדע של ynet, שבו מסבירים חוקרים מדוע החליטו לעסוק בתחום המחקר שלהם. המדור נעשה בסיוע "האקדמיה הצעירה הישראלית

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים