שתף קטע נבחר

תקרה קרסה, ילדות מפוחדות: אתר בנייה בבית ספר חרדי

כבר שבוע וחצי - מאז שקרסה תקרה במסדרון בית הספר "בית יעקב - אוהל חסיה" - מקיימים חלק מההורים מחאה שקטה. הם חוששים להיחשף, ומכונים "פעילים פוליטיים" ו"היסטריים": "התלמידות לומדות באתר בנייה. בתי נפצעה מחוט ברזל". משרד החינוך: "אין מניעה לקיים במקום לימודים". גורמים במועצה: "אין חלופה אחרת, ולכן אנו עובדים לפי הכללים המחמירים ביותר"

 

 

בתחילת השבוע שעבר, יממה לאחר הגשמים העזים, חזרו תלמידות בית הספר היסודי "בית יעקב - אוהל חסיה" שבקריית יערים ללימודים, ומצאו שברי לבנים במסדרון בית הספר. קטע מאחת התקרות במוסד קרס במהלך עבודות בנייה שהתקיימו במקום. בנס אירע הדבר בשעה שלא התקיימו לימודים במתחם.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כבר שבוע וחצי מקיימים הורים בבית הספר מחאה שקטה. חלקם לא שולחים את בנותיהם ללימודים, אחרים דורשים תשובות ממשרד החינוך – וכולם חוששים להתראיין בפניהם ובשמותיהם מחשש פן יבולע להם בבית הספר המשתייך לחינוך העצמאי (החרדי).

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 • "פנחס המודרני": המהלך ההלכתי של יגאל עמיר להצדקת הרצח

   

  הורים שפנו אל מערכת ynet טוענים כי הלימודים בבית הספר מתקיימים מזה תקופה באתר בנייה, עקב עבודות להרחבת המבנה המתקיימות במקביל ללימודים. בימים האחרונים מחליפות עבודות לתיקוני ליקויים את עבודות הבנייה, אך ההורים מתנגדים להמשך הלימודים במה שהם מכנים "אתר בנייה".

   

  "למשרד החינוך ולמועצה ממש לא אכפת מאתנו", אומרת בייאוש אחת האימהות. אחרת סיפרה: "הבת שלי חזרה עם חתך באף ונפיחות שנגרם על ידי חוט ברזל שנשר מהתקרה".

   

  "הילדות חוששות לבוא לבית הספר"

  ההורים מציגים מייל שקיבלו מטעם מפקחת העבודה האזורית של התמ"ת במחוז ירושלים, ליאת שבתאי, ובו נכתב כי "האתר נסגר עד שיתוקנו כל הליקויים הבטיחותיים". לדברי ההורים הקבלן אכן הגיע לבירור במשרד, וקיבל רשימת ליקויים לתיקון, אך הפועלים מבצעים את עבודות התיקון תוך כדי הלימודים במוסד תוך סיכון התלמידות, לטענתם.

   

  התקרה קרסה - בנס לא היו ילדים באזור ()
  התקרה קרסה - בנס לא היו ילדים באזור

   

  בראיון לאולפן ynet אמרה ג', אחת האימהות: "התלמידות לומדות באתר בנייה, כפשוטו. את נכנסת, ופועלים עובדים מעל הראש של הבנות. בית הספר גם נראה בהתאם – צינורות חשופים ושלוליות מים".

   

  ג' היא אחת האמהות שהחליטו להשאיר את הילדה בבית, מיוזמתה. "מה אנחנו מבקשים בסך הכול? תוציאו אותם למבנים אחרים. היו תקציבים להקים לונה פארק שלם. מה כל כך קשה? למה להילחם נגד ההורים בכל מצב? לא מובן לי. אנחנו רק מבקשים ביטחון לילדות שלנו".

   

  לדבריה, בתה חוששת להגיע ללימודים: "היא חזרה הביתה ואמרה לי 'אמא, אני לא רוצה לחזור לבית הספר'. הפחידו אותם, אמרו להם שהתקרות נופלות, וזה באמת מה שקרה דרך אגב. נפלו בלוקים מהתקרה".

   

  "קוראים לנו היסטריות"

  לדברי ההורים, פניותיהם החוזרות ונשנות אינן זוכות למענה הולם. "אומרים שבודקים ועוקבים, ודואגים שיש מהנדס שמגיע כל יום. קיבלנו מכתב מהמהנדס שכתב כי בדק נקודתית את המקום שנפלו בו הלבנים וזה לא יקרה שוב. מי הבטיח לי שזה לא יקרה במקום אחר?"

   

  המייל מהמפקחת האזורית מטעם התמ"ת
  המייל מהמפקחת האזורית מטעם התמ"ת

   

  האם סיפרה כי מאז החלו לפעול נגד המשך הלימודים באתר הבנייה, זכו לכתף קרה מטעם המועצה. "קראו לנו פעילות פוליטיות ואימהות היסטריות", ג' טוענת. "האמת, כל אחד מפחד על העבודה שלו. אנשים מפחדים שיתנכלו להם".

   

  "אף גוף לא מוכן לממן את ההוצאות הכרוכות בהוצאת התלמידות", מסרה אם נוספת לתלמידה במוסד. "ואם יהיה מי שיסכים, הוא יהיה בסכנה במוצהר כי יתחייב לקחת אחריות ולשאת בתוצאות הכלכליות. לכן עדיף לשתוק, להתעלם, לשקר שהכול בסדר. בסוף יוציאו אותנו ההורים כחסרי אחריות - וימציאו שאנחנו בעלי אינטרסים אישיים ופוליטיים".

   

  המועצה: "עובדים לפי הכללים המחמירים ביותר"

  גורמים במועצה מסרו כי "בבית הספר יש מצוקת מקום וצפיפות נוראה, ולכן המועצה בשיתוף משרד החינוך מבצעים עבודות לבניית שמונה כיתות נוספות. עבודות בנייה תוך כדי פעילות בבית הספר זה לא מצב אידיאלי", הודו, "אולם אין חלופה אחרת, ולכן אנחנו עובדים לפי הכללים המחמירים ביותר של משרד החינוך, ומקיימים הסדרי בטיחות ואבטחה הכי מחמירים שיש".

   

  עוד הוסיפו כי "את העבודות מלווים מהנדסים ומומחים שנמצאים בשטח כל זמן העבודה, ונותנים מענה לכל בעיה בכל רגע נתון", וצירפו אישור של מהנדס המאשר את תקינות המבנה לאחר בדיקה שנעשתה בעקבות נפילת הלבנה.

   

  "אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם אגף הבטיחות במשרד החינוך, ומקיימים את כל הוראות הבטיחות במלואן. המועצה, משרד החינוך, משרד העבודה וכל הגורמים הרלוונטיים - מלווים את הבנייה, ואם מתגלה חשש קל לבטיחות, אנו עוצרים את הבנייה או את הלימודים עד להשלמת תיקון הבטיחות. במהלך ששת חודשי הבנייה שעברו עשינו כמה פעמים הפסקות יזומות".

   

  גורמים במועצה טענו כי "בניגוד מוחלט למה שציינתם בכתבה, שלוש בנותיו של ראש המועצה לומדות בבית הספר, ומגיעות יום-יום ללימודים - וכן בנותיהם של בכירים נוספים במועצה. הגברת שהתראיינה", טענו, "משקרת ולא מייצגת את דעת ההורים. עובדה ש-21 תלמידות בלבד מתוך 750 הצטרפו לפעילותה הפוליטית 'להשבתת' הלימודים. 95% מהורי בית הספר סומכים ידיהם על האחריות והמקצועיות של המועצה".

   

  ממשרד החינוך נמסר כי "ליקוי הבטיחות נבדק על ידי מהנדס מומחה ותוקן. עם זאת, בשלל חשש ההורים, אנשי מקצוע לתחום מטעם המשרד היו בבית הספר כדי לעמוד מקרוב על סוגיית הבטיחות. בתום הביקור ציינו אנשי המקצוע כי אין מניעה לקיים במקום לימודים".
 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים