שתף קטע נבחר

היערכות לחורף: האוצר יוסיף 40 מיליון שקל לתקציב משרד הבריאות

סגן שר הבריאות ליצמן ציין במהלך דיון בוועדת הכספים כי הסכום הינו בבחינת "עזרה ראשונה". חברי כנסת טענו כי מדובר במהלך שלא יוביל לשינוי ומחו על הקיצוץ הרוחבי, שיפגע גם במשרד הבריאות: "תוספת של 40 מיליון שקלים כדי להתמודד עם החורף היא אחיזת עיניים"

בעקבות הפרסום ב-ynet ו"ידיעות אחרונות": משרד האוצר יוסיף ארבעים מיליון שקלים למשרד הבריאות עבור היערכות לחורף. הבוקר נערך דיון בוועדת הכספים של הכנסת בנושא תוספת תקצוב למערכת הבריאות.

 

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר בפתח הדיון: "מערכת הבריאות מתמודדת עם אתגר לא פשוט בעקבות חוסר תפקוד של הקואליציה בממשלת מעבר. הגענו לסיכום עם האוצר על תגבור של 40 מיליון שקל כ'עזרה ראשונה' לצרכי ההיערכות לחורף. לא נאפשר אוכלוסיות שאינן מתחסנות".

 

ליצמן התייחס גם לעובדה שלסל התרופות עדיין לא נקבע תקציב: "ביקשתי להעלות ל-700 מיליון שקל את תקציב הסל ואנו בדיונים על כך. לא הסכמתי לדחות את דיוני הסל כשאין ממשלה, כי החולים לא צריכים לסבול בגלל פוליטיקה. סיכמתי עם שר האוצר שלפחות לא יורידו ממה שיש כעת, כלומר 500 מיליון שקלים לפחות".

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התייחס גם הוא למצב הפוליטי שמקשה עוד יותר על העברת תקציבים: "במציאות הנתונה היום, שבה אין ממשלה, אין קואליציה ואין כנסת, אנחנו עלולים להגיע למצב שאליו למדינה נורמלית ומסודרת אסור להיקלע. מטרתו של הדיון היום היא למנוע מצב שכזה".

 

יעקב ליצמן ראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"סיכמתי שלא יורידו ממה שיש כעת". ליצמן(צילום: אבי מועלם)

חלק מחברי הכנסת מתחו ביקורת על המהלך וטענו כי אין בו כדי לפתור את הבעיה של מערכת הבריאות. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (העבודה-גשר) אמרה: "תוספת של 40 מיליון שקלים כדי להתמודד עם החורף היא אחיזת עיניים ששותפים לה גם פקידי האוצר, בעוד שבמקביל אנחנו מדברים על קיצוץ רוחבי שבמסגרתו יקוצצו 200 מיליון שקלים ממערכת הבריאות. כחלק מההעברות התקציביות יש עודפי תקציב של משרד הבריאות שמועברים משום מה למשרד התחבורה. יש כאן תיאטרון אבסורד שכולנו שחקנים בו".

 

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר) הוסיף: "זו פשוט בדיחה עצובה שכולה על חשבון הציבור. מערכת הבריאות על סף קריסה וזקוקה מיידית להנשמה של מיליארדי שקלים כדי למנוע את התמוטטותה. ארבעים מיליון זה חצי אקמול לחולה סופני, כשעוד רגע מאשפזים אנשים על גגות בתי החולים".

 

ח"כ אורית פרקש-הכהן (כחול-לבן) הביעה גם היא תרעומת בפתח הדיון על כך שהקיצוץ הרוחבי יפגע גם במשרד הבריאות: "במקום שממשלה תגיד לציבור מה הם סדרי העדיפויות שלה, הכי קל להתחבא מאחורי 'קיצוץ רוחבי'. קיצוץ כזה הוא ההיפך ממנהיגות כלכלית, הוא פחדנות כלכלית". ליצמן השיב לה: "אני נגד הקיצוץ הרוחבי, נלחמתי נגד כולם כדי לנסות למנוע את הפגיעה במשרד וזה אסון בשבילי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
יעקב ליצמן
צילום: אבי מועלם
מומלצים