שתף קטע נבחר

ניו דלהי מזוהמת: "העיניים צורבות, קשה לנשום"

המפעלים, המכוניות ושריפות השדות החקלאיים הפכו את ניו דלהי לעיר המזוהמת בעולם. בבירת הודו הכריזו על מצב חירום, הורידו מהכביש חצי מהמכוניות וחוששים ממשבר בריאותי: "הזיהום בלתי נסבל"

בניו דלהי הורידו היום (ב') מהכביש מכוניות עם לוחיות רישוי שמסתיימות בספרה אי זוגית – בניסיון להפחית את זיהום האוויר הקשה בבירת הודו. ניו דלהי היא כרגע העיר המזוהמת בעולם, וכתוצאה מכך פרץ בה משבר בריאותי. התושבים יוצאים עם מסיכות לרחובות, בהם שורר ערפל כבד. חלקם מתנשמים בכבדות וסובלים מצריבות בעיניים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

הודו ניו דלהי זיהום אוויר (צילום: AFP)
זיהום אוויר קשה בניו דלהי(צילום: AFP)
הודו ניו דלהי זיהום אוויר (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הזיהום בניו דלהי בדרך כלל גבוה בתקופה הזו של השנה בגלל שריפות של שטחים חקלאיים. השבוע הגיע הזיהום לשיא של שלוש שנים. מדד איכות האוויר של השגרירות האמריקנית, שעוקב אחר ריכוז חלקיקים בקוטר של עד 2.5 מיקרון – הצביע על יותר מ-500 חלקיקים רעילים במ"ר. הנתון החריג מלמד על סכנה לחולי לב וריאות וחשש לתמותה מוקדמת בקרב חולים וקשישים. זיהום ברמה שכזאת עלול להשפיע על מערכת הנשימה של האוכלוסייה כולה.

 

הנתונים הממשלתיים של הודו הראו אתמול שמדד איכות האוויר עומד על 494 מתוך 500. היום הצביע המדד על 434 – פי 9 מהמקסימום הנדרש. לפי אתר AirVisual, שעוקב אחרי איכות האוויר בעולם, ניו דלהי הייתה היום העיר המזוהמת בעולם – פי 2 מרמת הזיהום בעיר לאהור בפקיסטן שנמצאת במקום השני.

הודו ניו דלהי זיהום מורידים מכוניות מהכביש (צילום: EPA)
מורידים מכוניות מהכביש(צילום: EPA)

הודו ניו דלהי זיהום מורידים מכוניות מהכביש (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הודו ניו דלהי זיהום מורידים מכוניות מהכביש (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

בעקבות הנתונים הכריזה הממשלה בדלהי על תוכנית חירום ציבורית. בתי הספר בבירת הודו נסגרו, והשלטון המקומי הורה להפסיק את כל עבודות הבנייה בעיר. "הזיהום בלתי נסבל", אמר מושל דלהי ארווינד קג'ירוואל. "יש עשן בכל מקום ואנשים – ילדים, צעירים ומבוקרים – מתקשים לנשום. העיניים צורבות. הזיהום רע מאוד".

 

כדי לצמצם את הזיהום לפחות עד 15 בנובמבר לא יוכלו חצי מהמכוניות הפרטיות לעלות על הכביש. היום שיחק המזל לנהגים עם לוחית רישוי שמסתיימת בספרה זוגית. התנועה זרמה והנהגים צייתו לכללים וירדו מהכבישים לבקשת השוטרים. "זה ממש לא נוח, אני לא אגיע בזמן לפגישות שלי", אמר סג'אר בז'אז', בן 29, שניסה לתפוס מונית במרכז העיר אחרי שנאסר עליו לנהוג במכונית.

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מלבד הזיהום של המפעלים והמכוניות גם לחקלאים בדלהי ובמדינות המחוז השכונות יש חלק גדול במצב החמור של איכות האוויר. החקלאים, שסיימו את הקציר בשדות, שורפים את השדות כדי להכין אותם לזריעה של החורף. העשן והזיהום של המפעלים והמכוניות הופכים את דלהי לבירה המזוהמת בעולם. גם חגיגות הדיוואלי – פסטיבל האורות ההינדי שבו המשתתפים מדליקים זיקוקים – תורם לזיהום בבירה.

 

בית המשפט העליון גער ברשויות בניו דלהי על הכישלון בצמצום זיהום האוויר בעיר, שבה חיים יותר מ-20 מיליון איש. לשתיים מהמפלגות הגדולות בהודו, מפלגת השלטון של נרנדרה מודי (BJP) ומפלגת הקונגרס מהאופוזיציה, אין השפעה של ממש על השלטון המקומי בניו דלהי. מי שעומדת בראש הממשלה העירונית בבירת הודו היא מפלגת "האדם הפשוט". בבית המשפט העליון קראו לשלטון המקומי ולממשלה הפדראלית לשתף פעולה ולפתור את המשבר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
זיהום אוויר קשה בניו דלהי
צילום: AFP
מומלצים