שתף קטע נבחר

היועמ"ש לפרקליטי נתניהו: לא אחקור הדלפות מחקירות רה"מ

במכתב מטעמו של מנדלבליט נדחו פניות עורכי דינו של נתניהו בעניין הדלפות לכאורה של חומרים מחקירות ראש הממשלה. "אין מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה של המקרים", נכתב

בנימין נתניהו ו אביחי מנדלבליט (צילום: AP , רויטרס)
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט(צילום: AP , רויטרס)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, השיב היום (שני) לעורכי דינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו - ודחה את פניותיהם באשר להדלפות לכאורה של חומרים מסוימים מחקירותיו: "אין מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה של המקרים".

 

במכתב הבהיר היועמ"ש את השיקולים השונים שבפתיחה בחקירה לאיתור "מדליף" בביצוע בדיקות פוליגרף, בהם שמירה על ביטחון המדינה, פגיעה בפרטיות ופגיעה בניהול חקירה. מנדלבליט הדגיש כי "ככל שההדלפה הנטענת הובילה לפגיעה באינטרס הציבורי משמעותי במיוחד וכבד משקל, תגבר הנטייה לפתוח בגינה חקירה פלילית".

 

עם זאת, היועמ"ש אמר כי יש לקחת בחשבון שיקולים הנוגעים לחופש העיתונות, חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת - שכן הם עקרונות בסיסיים למשטר דמוקרטי, ולכן המדיניות בעניין העמדה לדין בכל הנוגע לפרסום המידע היא "זהירה ומצומצמת".

 

מנדלבליט הסביר בעקבות הדרישה לערוך בדיקות פוליגרף לעובדי הפרקליטות כי בקשותיהם של עורכי הדין של ראש הממשלה אינן עומדות בקריטריונים הדרושים לכך.

 

בסיומו של המכתב צוין כי "נוכח האמור לעיל, אין מקום לפתוח בבדיקה או בחקירה של המקרים נושא פניותיכם. מובן כי אין בדבר כדי להפחית מהחומרה שהיועץ המשפטי לממשלה רואה בהדלפת חומרי חקירה, דבר שכאמור יש בו כדי לפגוע בערכים החשובים שפורטו לעיל.

 

"אין בהחלטה זו כדי לשלול בכל מקרה פתיחה בחקירה בגין הדלפת חומרים, לרבות חומרי חקירה, בהתקיים הנסיבות המצדיקות זאת מהבחינה המשפטית. יש לבחון כל מקרה ומקרה על פי כלל האינטרסים הרלוונטיים ועל פי תוחלת החקירה, ובהתאם לכך לקבל החלטה לגביו", נכתב.

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הקביעה של היועץ שאי אפשר לזהות את מקור ההדלפות מפני שגם הסנגורים מחזיקים בחומר החקירה, מתעלמת מהעובדה שתלונת ראש הממשלה הוגשה כבר בינואר 2019, חודשים רבים לפני שהחומרים בכלל נמסרו לפרקליטיו של ראש הממשלה. חבל שתלונתו של ראש הממשלה לא נבדקה אז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP , רויטרס
מנדלבליט ונתניהו
צילום: AP , רויטרס
מומלצים