שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למרות העברת הכספים: הרשויות המקומיות צפויות לשבות ביום חמישי
  ועדת הכספים אישרה אמנם העברת 247 מיליון שקלים לרשויות המקומית, אך במרכז השלטון המקומי הסבירו שהתקציבים לא מספקים. "שימו את העם מעל הפוליטיקה", כתבו ראשי רשויות לח"כים. במסגרת השביתה: תושבת מערכת החינוך, לא תפונה אשפה ויושבתו ניידות השיטור העירוני

  ארכיון שלט כאן שביתה (צילום: אלעד גרשגורן)
  אילוסטרציה(צילום: אלעד גרשגורן)
  אף שוועדת הכספים אישרה היום (ב') העברת 247 מיליון שקלים לרשויות המקומיות, איום השבתת השלטון המקומי ביום חמישי עדיין לא הוסר. אם השביתה תצא לפועל, תושבת מערכת החינוך בכל רחבי הארץ (בתי ספר וגנים) ולא תפונה אשפה. עוד יושבתו שירותי הרווחה וניידות השיטור העירוני, לא יירשמו דוחות חניה ולא תהיה קבלת קהל ברשויות.

   

  במרכז השלטון המקומי הסבירו כי התקציבים שהועברו היום אינם מספקים וכי סוגיות רבות תקועות בגלל אי-תפקוד מלא של הממשלה שנובע מהפלונטר במערכת הפוליטית. בפנייה דחופה, שעליה חתמו 165 ראשי רשויות, האמונים על יותר מ-70% מתושבי מדינת ישראל, ונשלחה לכל חברי הכנסת, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הם קראו לנבחרים "לגלות אחריות ולמנוע את קריסת השירותים העירוניים" באמצעות שחרור תקציבים המוערכים ביותר ממיליארד שקלים עבור תכניות בחינוך, מיגון, פיתוח, החברה הערבית ועוד.

  לימודים שביתה בית ספר כיתה ()
  מערכת החינוך תושבת

  "בייחוד בשעה זו, שבה השלטון המקומי מהווה השלטון היציב במדינה שמקיים את חיי היומיום של התושבים, יש לשים את העם מעל הפוליטיקה ומעל ההסכמים הקואליציוניים ולפעול בדחיפות להסדרת התקציבים הנדרשים", כתבו ראשי הרשויות.

   

  גם ההסתדרות הודיעה היום על תמיכה בשביתה. יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, שלח מכתב לנתניהו, לשר האוצר משה כחלון ולשר הפנים אריה דרעי, ובו קרא להם להתערב במשבר. "המציאות הפוליטית המורכבת שנכפתה על כולנו בשנה האחרונה ממשיכה לגבות מחיר ומי שממשיך לשלם על כך ביוקר הם אזרחי מדינת ישראל", כתב בר-דוד.

   

  הוא הוסיף כי "הקיצוצים הנרחבים בתקצוב הרשויות המקומיות, אשר נוצרו על רקע הוואקום השלטוני, פוגעים בפעילות הרשויות ומאיימים להכניע את כושרן לספק שירותים בסיסיים לתושבים. הגענו אל הקו האדום. לא יעלה על הדעת שמקבלי ההחלטות ימשיכו להמתין למי ימצמץ ראשון, תוך הימור על חוסנו של המרקם החברתי במדינת ישראל".

  אילוסטרציה ניידת משטרה שיטור עירוני משטרת ישראל (צילום: shutterstock)
  ניידות השיטור העירוני לא יסיירו(צילום: shutterstock)

  בין הנושאים שעליהם מלינים ראשי הרשויות - מחסור תקציבים מתמשך לבניית מוסדות חינוך ברשויות המקומיות, המעמיד לטענתם בסכנה את פתיחת שנת הלימודים הבאה. לדבריהם, מדובר בחוסר תקציבי בהיקף של 2.1 מיליארד שקלים, המונע בניית 1,200 כיתות לימוד נוספות הנדרשות בכל שנה.

   

  כמו כן, לטענת ראשי הרשויות, מעוכבים על ידי משרד החינוך תקציבים בהיקף משמעותי עבור פעילויות ברשויות המקומיות כגון הסעות לחינוך הרגיל, שיפוצי קיץ ובחלק מהרשויות מעוכבים תשלומים עבור ליווי בהסעות.

   

  ראשי הרשויות יוצאים גם נגד ביטול החוגים לילדי הצפון ב-93 רשויות, בהיקף של כ-38 מיליון שקלים, ונגד קיצוץ 300 מיליון שקלים בתקציבי האיזון ב-190 רשויות ברמה סוציו-אקונומית נמוכה.

  שביתה בעיריית חיפה זבל ברחובות (צילום: אביהו שפירא )
  האשפה לא תפונה(צילום: אביהו שפירא )

  בנוסף, הם דורשים את יישום התוכנית לפיתוח כלכלי של הצפון, בדגש על תקציבים בהיקף של 600 מיליון שקלים שאושרו אך לא מומשו ועל קבלת החלטה מיידית על המשך תוכנית החומש למגזר הערבי, הבדואי והדרוזי, לפחות לשנה הקרובה.

   

  יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס, אמר כי "השלטון המקומי מאוחד סביב המטרה החשובה - להמשיך להעניק לתושבים שלנו את השירותים הטובים ביותר. אני מברך את מאות ראשי הרשויות החתומים על המכתב ומודה להם על השותפות החזקה. כולנו יחד, קטנים, כגדולים מובילים מאבק חשוב כרגע, בהיעדר מענה מהשלטון המרכזי, למען התושבים שלנו".

   

  שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצה אזורית מרחבים, הוסיף כי "השבתת הרשויות המקומיות הינה צעד כואב שלא היה מנוס ממנו. קיצוץ מענקי האיזון ושיתוק הפעילות של משרדי הממשלה פוגעים פגיעה אנושה בשלטון המקומי ובעיקר ברשויות ובמועצות חלשות, וביכולתן לספק שירותים חיוניים לתושבים. העובדה שכמעט כל ראשי הרשויות תומכים בהחלטה לשבות מלמדת עד כמה חמורה הפגיעה בכל השלטון המקומי. אנחנו עדיין מקווים כי הממשלה תתקן את הליקויים המתבקשים וכך נוכל לבטל את השביתה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים