שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  לחקור מי פועל למנוע את הסגרת מלכה לייפר

  התחושה היא שהגיעה העת לבחון את המשולש של חסידות גור, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והמערך הפסיכיאטרי. מעורב בזה כסף גדול

   

  מלכה לייפר (צילום: AP)
  מלכה לייפר (צילום: AP)

  קמפיין MeToo# סחף עשרות אלפי נשים בישראל לחשוף ברשתות החברתיות סיפורים על הטרדות מיניות שחוו, והתגובה הציבורית שלה הוא זכה העידה על הפתיחות לנושא. בכל מקום עבודה במדינה יש ממונה על טיפול בהטרדות מיניות, ושילוט בנושא, ובשנים האחרונות השיח על הבעיה הזו התרחב ומחולל מהפכה של ממש. ועדיין, למרות כל זה, ודווקא כאן אצלנו, עדיין ישנן פינות אפלות שבהן נמצאים אנשים שפשוט לא מבינים.

   

   

  74 סעיפי אישום בעבירות של הטרדות מיניות מיוחסים למלכה לייפר, שנמלטה ב-2008 מאוסטרליה לישראל, ומאז 2014 מרחפת מעל ראשה בקשה להסגרה. 74 סעיפים שמתייחסים לחשדות על עבירות שביצעה בתלמידות מבית הספר החרדי שאותו ניהלה. ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון נפגש לאחרונה עם שתיים מהמתלוננות, דסי ארליך וניקול מאייר; שרת החוץ של המדינה, מאריס פיין, דנה בנושא הסגרת לייפר עם מקבילתה באו"ם בחודש שעבר; והתובע הכללי כריסטיאן פורטר מתכוון להעלות את הסוגייה בפני משרד המשפטים בביקורו בארץ. האוסטרלים, כך נראה, נחושים להעמידה לדין.

   

  ובישראל? בישראל 2016 קבע פסיכיאטר מחוזי כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין. בהמשך התכנסה הוועדה הפסיכיאטרית שלוש פעמים, וקבעה כי היא עדיין אינה כשירה. רק במארס 2018 הוגשה לבית המשפט חוות דעת פסיכיאטרית שקבעה כי לייפר יכולה להתייצב בפני שופט, ומאז היא נמצאת בבית המעצר לנשים בנווה תרצה. באוקטובר 2019 החליט בית המשפט המחוזי לשחרר אותה למעצר בית, אולם המדינה ערערה, ובית המשפט העליון קיבל את הערעור. על הסגרה, בשלב זה, נראה שאין מה לדבר - וכאן צריכה להידלק נורת אזהרה.

   

  מדוע לייפר אינה מוסגרת לאוסטרליה? אחת הטענות היא כי כסף רב, שמקורו בחסידות גור, שהיא חלק ממנה, נשפך כדי למנוע זאת. בעקבות כך עולה החשש שהמטרה היא למנוע מתיבת פנדורה גדולה ואפלה מלהיפתח. רק לפני שלוש שנים פורסם תחקיר שבו הובאו עדויות על מרשם לכדורים שנותנים פסיכיאטרים המקורבים לחסידות גור לנערים כדי לדכא את היצר המיני. "אני מקבל שקית עם כדורים בפנים, משכנעים אותי שזה יעזור לי ויעורר אותי רוחנית", תיאר אחד מהם. חסיד אחר הוסיף: "אני יודע שמשגיחים בישיבות משכנעים בחורים שנכשלו עם בחורים אחרים לקחת את זה - כפו עליהם טיפול פסיכיאטרי שמסרס באופן כימי, כתנאי להמשך הלימודים בישיבה".

   

  התחושה היא שהגיעה העת לבחון את המשולש של חסידות גור, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן והמערך הפסיכיאטרי, שלפחות לפי חלק מהטענות מסייע למניעת הסגרתה של עבריינית מין ולסירוס של תלמידי ישיבה.

   

  הכסף הגדול שמעורב בכל זה, שבא לידי ביטוי בקמפיין הנרחב לטובתה של לייפר ואולי גם באיומים שהגיעו לפתחה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, כפי שהיא העידה, רק מגבירים את הצורך בבירור הסוגייה לעומק. אם אכן מתערבבים להם שיקולים מקצועיים וכסף, השפעות פוליטיות ולחצים בתוך החסידות - אזי כולנו צריכים להיות מודאגים, ולא רק הקורבנות בתוך החברה החרדית.

   

  מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים