שתף קטע נבחר

"צפוי עתיד גדול לישראלים ב-MMA, אביב גוזלי יהיה האלוף הבא"

רובסון גרייסי ג'וניור, אחד הבנים לשושלת המפורסמת שיתחרה בבלאטור 234 ב-14 בנובמבר בתל אביב, מבהיר שנועד להיות לוחם מלידה, לא חושש לדבר על קטטות ברחוב ואפילו על פוליטיקה ומשוכנע שחיים גוזלי ינצח בקרב הפרישה

משפחת גרייסי היא ללא ספק המפורסמת ביותר בעולם אומנויות הלחימה. מאז החלו האחים קרלוס והליו לפתח את ענף הג'יו ג'יטסו במחוז פארה שבצפון ברזיל בתחילת המאה ה-20, גדלים מדי דור כוכבים חדשים, הן על מזרן הג'יו גי'טסו והן בזירות ה-MMA.

 

לשיא תפארתה הגיעה השושלת בשנות ה-90, כאשר רויס גרייסי הדהים את הקהל כשהפך לאלוף הראשון בתולדות ה-UFC תוך שחשף לעיני העולם את הענף ממנו צמח והפך לאחד מגדולי הלוחמים.

 

רובסון גרייסי (צילום: bellator)
רובסון גרייסי (מימין). "לא הייתה לי ברירה אלא להיות לוחם"(צילום: bellator)

 

בן מפורסם נוסף של המשפחה הוא רובסון גרייסי (יליד 1935), שבשנות ה-50 של המאה שעברה כיכב בזירה, שימש כשומר ראשו של אחיו של נשיא ברזיל ומאוחר יותר נעצר בשל פעילותו על ידי ראשי המשטר הצבאי דאז בברזיל, לפני ששוחרר. האיש שנחשב לאגדה בארץ הסמבה צולם לפני שנה כשהעניק חגורה שחורה של כבוד לנשיא ברזיל, ז'איר בולסונרו (בתקופה בה עדיין התמודד לנשיאות) למרות שהוא מעולם לא עסק בענף. כל אלו הם כמובן לא היחידים ובנים רבים של המשפחה הופיעו בקרבות השונים.

 

בשנתיים האחרונות מתחרה בבלאטור רובסון גרייסי ג'וניור (28), בנו של רובסון גרייסי שהולך בעקבות אחיו הבוגר רנזו, שגם לו הייתה קריירה מרשימה. הוא יגיע לישראל בשבוע הבא וישתתף בקרב במשקל נוצה (עד 77 ק"ג) מול אמיר בשיר בערב הבלאטור 234 המסורתי שיתקיים בהיכל מנורה מבטחים ב-14 בנובמבר.

 

רובסון גרייסי האבא (צילום: AP)
רובסון גרייסי האבא עם נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו(צילום: AP)

 

"התשוקה לקרבות עוברת אצלנו מדור לדור"

"התשוקה לקרבות עוברת במשפחה שלנו מדור לדור", סיפר גרייסי בראיון ל-ynet והבהיר שהוא נועד להיות לוחם בזירה מהרגע בו יצא לאוויר העולם. "נהגתי לצפות בקרבות של רנזו, ראיין, צ'ארלס, ראלף, ריקסון, רויס וכל כך הרבה אחרים שהחדירו בי המון מוטיבציה. כל ילד בברזיל חולם להיות כדורגלן, אבל אני צפיתי ברנזו ורציתי להיות לוחם. ראיתי את הקרב שלו נגד אולג טקטרוב אולי 50 פעם. נראה כאילו שלא הייתה לי ברירה אלא להיות לוחם. זה כמו אצל חבר שלי - סבא שלו היה רופא, אביו היא רופא ועכשיו גם הוא רופא. ההבדל היחיד בינינו הוא המקצוע. יש גם בני משפחה שלנו שלא פנו לתחום ולא השתתפו אפילו בקרבות ג'יו ג'יטסו. אנחנו מכבדים את זה, אבל כמובן שהיינו שמחים אם הם היו נוהגים כמונו".

 

לפני מספר חודשים היה גרייסי מעורב בתקרית ברחוב. בראיון בארה"ב הוא גילה שיש לו היסטוריה ארוכה עוד מהילדות בברזיל: "גדלתי בשכונה קשה וכילד הייתי מעורב בקטטות ברחוב. זה כיף שם, כי אתה הולך איתם מכות ואחר כך הם הופכים לחברים שלך. באופן כללי אני בחור רגוע, אבל אם מישהו לא מכבד אותי הוא יראה מה זה. אני לא מחפש צרות, אבל אם לא מכבדים אותי - אז משהו יקרה".

 

רויס גרייסי בשנות ה-90 (צילום מסך)
הדוד האגדי רויס גרייסי בשנות ה-90(צילום מסך)

 

בשנה שעברה התחרה בבלאטור בישראל קונרי גרייסי, שלנגד עיניו של אביו המפורסם רויס ניצח בהחלטת שופטים פה אחד את הישראלי רון בקר בקרב במשקל עד 77.1 ק"ג. רובסון משוכנע שבן דודו מסוגל להצליח, גם אם לא יהפוך לאגדה כמו אביו: "קשה מאוד להשוות בין דורות, מכיוון שהזמנים שונים ואני לא אוהב לעשות את זה. רויס הוא אחד מחלוצי הענף ומה שהוא עשה הציב אותו ברמה אחרת. קונרי עושה עבודה מצוינת ומביא גאווה גדולה למשפחה".

 

לרובסון היה גם מה לומר בראיון על החגורה השחורה שהעניק אביו לז'איר בולסונרו: "הנשיא הוא חבר של המשפחה והוא עשה את זה על מנת לתת לו כבוד. קשה לדבר על הפוליטיקה בברזיל בגלל הפילוג שהיא יוצרת וזה כמו בארצות הברית - או שאתה אוהב את הנשיא או שאתה שונא אותו. היה אצלנו בלגן במדינה וייקח זמן לסדר את הדברים, אבל אני חושב שהוא עושה עבודה טובה".

 

אחת מגולות הכותרת של הערב תהיה קרב הפרישה של הלוחם הישראלי הוותיק חיים גוזלי (46), שיתמודד מול ארתור ("הטורף") פרונין. כזכור, בשנה שעברה הפסיד גוזלי בקרב שהתקיים בתל אביב מול ראיין קוטור. גרייסי: "חיים מגיע אחרי ניצחון בהכנעה (על גוסטבו וורילצר) בקרב האחרון שלו בניו יורק, אני חושב שהוא יעשה את זה שוב בתל אביב".

 

אביב גוזלי וחיים גוזלי (צילום: בלאטור)
אביב גוזלי וחיים גוזלי(צילום: בלאטור)

 

"אביב גוזלי יגיע רחוק, אני נרגש לראות אותו"

בנו של גוזלי, אביב (18), הנחשב לכישרון עולה אחרי שרשם מאזן של 0:3 והשיג את ההכנעה המהירה בתולדות הארגון (11 שניות בלבד מהפתיחה), יתחרה לראשונה במיין קארד בבלאטור מול זאקה פאטולזאדה. גרייסי משוכנע שצפוי לו עתיד גדול: "הילד הזה יגיע רחוק. הוא עושה עבודה טובה מאוד בקרבות שלו ואני נרגש לראות אותו עושה את זה שוב בישראל. לדעתי הוא ינצח בהכנעה ויהיה האלוף הבא בקטגורייה שלו".

 

לא פחות מ-15 קרבות יתקיימו בחלקו הראשון של הערב וגרייסי משוכנע שיצליחו: "צפוי להם עתיד גדול בקרבות. עם הכישרון שיש להם והעבודה שהם משקיעים הם יתחרו ברמה הגבוהה. זו הפעם הרביעית שהבלאטור נערך בישראל והענף הזה הולך וגדל במדינה. הבלאטור מוכר שם יותר ויותר וזה מפתח את הענף במדינה. לגבי רווחים כספיים, אני לא יודע מה לומר בדיוק, אבל אם נשווה את זה לברזיל לדוגמא, אז הלוחמים שם זקוקים לפרנסה בעבודה נוספת".

 

רובסון גרייסי (צילום: bellator)
"הלוחמים בברזיל זקוקים לעבודה נוספת". רובסון גרייסי(צילום: bellator)

 

- כמי שהגיע מהג'יו ג'יטסו, האם אתה חושב שהענף הזה הוא הטוב ביותר עבור מי שרוצה להפוך ללוחם MMA? מה היתרון שלו על פני ענפים כמו קראטה, טאקוונדו או ג'ודו?

 

"לדעתי אתה לא יכול להפוך ללוחם MMA אם איך לך לפחות את היסודות של הג'יו ג'יטסו. ההיסטוריה מוכיחה גם שהספורטאים שמגיעים מהענף הם הלוחמים הטובים ביותר, אבל כיום על מנת להיות לוחם אתה חייב שיהיה לך יותר מאשר רקע אחד".

 

הקרב המרכזי של הערב בתל אביב יהיה במשקל הכבד בין הרוסי סרגיי חריטונוב לאנגלי לינטון ואסל. במשקל הקל-כבד יתמודד רוג'ר הוארטה ("אל מטאדור", 37) מול סידני אאוטלו (27), שרשם

עד היום 13 ניצחונות ושלושה הפסדים. במשקל הבינוני (עד 84 ק"ג) יתמודד אוסטין ונדרפורד מול גרצ'יק בוזניאן. בקרבות לנשים תתמודד הישראלית אולגה רובין נגד שינייד קוואנה.

 

גרייסי בטוח שהצופים ייהנו, ולא רק ממנו: "אני כבר לא יכול לחכות לקרבות האלה ובטח שיהיה ערב מדהים. אני נרגש מאוד להיות חלק מכל זה וכולנו נעשה הכי טוב את מה שאנחנו יודעים לעשות. אני בטוח שהקרב בין חריטונוב לוואסל יהיה נהדר".

 

לסיום, גרייסי הבהיר מדוע הוא מעדיף את הבלאטור על ה-UFC: "ההבדל הוא ביחס שאתה מקבל. בצוות הניהולי חברים הרבה אנשים נחמדים והם מכבדים את הלוחמים. אני לא מעוניין לעשות השוואות, בגלל שמעולם לא נלחמתי אצל החבר'ה האחרים. אני מאושר בבלאטור וטוב לי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים