שתף קטע נבחר

מומיית החתול נפתחה - וזה מה שהתגלה

אחרי 2,500 שנה חתול שנחנט במצרים העתיקה נסרק דיגיטלית, ואז התברר: יש לו 3 זנבות, 5 רגליים אחוריות וכדור טקסטיל במקום ראש. וזה אפילו לא נדיר

 

 

חתול שנחנט לפני כ-2,500 שנה במצרים העתיקה נותח דיגיטלית לראשונה – והחוקרים היו המומים ממה שגילו בפנים. סריקות CT של מומיית החתול, שנשמרה במוזיאון לאמנות יפה ברן שבצרפת, חשפו כי בפנים יש שלושה זנבות וחמש רגליים אחוריות. החוקרים אמרו בנוסף כי במקום שאמור להיות ראשו של החתול נמצא כדור טקסטיל.

 

ליצור המבעית משהו גם חסרות חוליות וצלעות, ומכל זאת עלתה הערכה כי אין מדובר בחתול בודד, אלא בשילוב של כמה חתולים שונים. זה אמנם לא מה שהחוקרים ציפו למצוא, אבל תאופאן ניקולאס ממכון המחקר הארכיאולוגי הצרפתי INRAP אמר כי אין מדובר במשהו חריג מאוד.

  ()
המומיה מרן (צילומים: מוזיאון רן ומכון המחקר הארכיאולוגי בצרפת)

  ()
הסריקות של מומיית החתול

"יש מיליוני חיות חנוטות, אבל למעטות מהן בוצעה הדמיה", הוסיף. "חלק מהן ריקות, באחרות יש רק עצם אחת ולפעמים החתול שלם. יש חוקרים שסבורים שמדובר בתרמית עתיקה שבוצעה על ידי אנשי דת חסרי מצפון, אבל אנחנו חושבים בניגוד להם שיש אין ספור דרכים לבצע חניטה לחיות".

 

המצרים הקדמונים חנטו בני אדם כדי לשמר את גופותיהם לחיים שלאחר המוות, אבל חניטת חיות נעשתה לרוב כמנחה דתית. התרומות המקודשות הללו כללו בין היתר כלבים, דגים, תנינים, מכרסמים, ציפורים ובבונים – והקדמונים קישרו בין מינים רבים של חיות לבין אלים. למשל, האלה בסתת הייתה אלת החתולים ודמותה הייתה של אישה בעלת ראש חתול.

 

  ()
שחזור של העצמות שהיו במומיה

  ()
הדפסת תלת-מדד של המומיה

ב"דיילי מייל" נכתב כי ב-2015 אוניברסיטת מנצ'סטר שבבריטניה ביצעה סריקות CT ורנטגן על 800 מומיות של חיות, שחונטו בין השנים 1000 לפני הספירה ל-400 אחרי הספירה. הם מצאו כי כמעט בשליש מאותן חיות חנוטות לא היו כלל עצמות חיות. כמה מדענים סבורים כי הדרישה הרבה לחיות חנוטות הובילה לרמאויות בסחר, וספקים יצרו זיופים כדי למלא אחר הדרישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים