שתף קטע נבחר

גיבור מבצע משה הלך לעולמו: "ישראל הייתה חשובה לו כמו ילדיו"

איש העסקים הבלגי וניצול השואה ג'ורג' גוטלמן הלך לעולמו בגיל 80. אלמנתו סיפרה לאולפן ynet על בקשת הסיוע מישראל - וההסכמה המיידית. בכיר המוסד שעבד עימו: "העם היהודי חייב לו". ח"כ פנינה תמנו-שטה: "הציל נפשות".

 

 

ניצול השואה ואיש העסקים הבלגי ג'ורג' גוטלמן, הלך אתמול (שלישי) לעולמו בגיל 80. גוטלמן נודע בשל חלקו המרכזי בהעלאתם של יהודי אתיופיה בשנות השמונים באמצעות מטוסי חברת התעופה שהייתה בבעלותו.  

 

אלין גוטלמן, אלמנתו של ג'ורג', סיפרה הבוקר לאולפן ynet על החשיבות שג'ורג' ייחס למבצע משה והעלאת יהודי אתיופיה. "ג'ורג' היה יהודי ציוני, וישראל הייתה חשובה לו כמו הילדים שלו", אמרה. "ברגע שהמדינה ביקשה - ג'ורג' לא חשב פעמיים. הוא אמר כן, כי הם יהודים. אחים שלנו".

  ג'ורג' גוטלמן (באדיבות המשפחה)
ג'ורג' גוטלמן(באדיבות המשפחה)

אפרים הלוי, שהיה האחראי מטעם המוסד למבצע, שחזר את פגישתו הראשונה עם גוטלמן בבריסל: "הסברתי לו את המצב בסודן וביקשתי את עזרתו. דיברתי במשך 25 דקות, והוא דיבר רק דקה. רציתי לערוך איתו את החוזה ולסדר את כל התנאים, אך הוא רק אמר 'בסדר' ושיישא בהוצאות. נכנסו מיד לפעולה, ובמשך חמישה שבועות הוצאנו אלפים רבים של אנשים".

 

- המדינה לא יכלה לעשות את זה בעצמה?

"לא. תיאמנו מבצע חשאי בסודן במשך כמה שנים. צריך לזכור שזה שטח אויב, לא מדינה ידידותית. רק כשהגענו למצב שהיו כל כך הרבה אנשים שלא יכולנו להוציא אותה בפעילות חשאית, הבנו שאנחנו צריכים עזרה של מעצמה וניצלנו ביקור שתוכנן מראש של ג'ורג' בוש האב כדי להעלות בקשה חד פעמית לבצע מבצע. בוש דיבר עם שליט סודן דאז וזאת הייתה התוצאה".

 

- נשארת עם ג'ורג' בקשר?

"נשארתי איתו בקשר במשך כל השנים, והוא עזר לנו לאחר מכן בנושאים שונים שאינני רוצה לפרט אותם. הוא אחד הגיבורים הגדולים ביותר של העם היהודי ועם ישראל בתקופה הזאת. הוא אדם שהיה ידוע בצניעותו, בדיבורו השקט מאוד, תמיד בנימוס, תמיד בחיוך, באהבה אין קץ לעם שהוא זכה לשרת אותו ושחייב לו כל כך הרבה".

 

 ג'ורג' גוטלמן (באדיבות המשפחה)
(באדיבות המשפחה)

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה (כחול לבן), שעלתה לישראל במסגרת המבצע שגוטלמן סייע לו, מסרה כי "ג'ורג' גוטלמן היה איש שיישם הלכה למעשה את האימרה 'כל ישראל ערבים זה לזה'. אדם מדהים שלא היסס להירתם למשימה ולהעמיד את מטוסיו ללא תמורה במבצע משה, ובכך תרם רבות לעליית יהודי אתיופיה בשנת 1984 שאני הייתי חלק ממנה". תמנו-שטה הוסיפה כי "מה שגוטלמן עשה הוא מעשה קודש, הוא לא חשש מההשלכות ופעל באומץ ונחישות למען עם ישראל.

 

פנינה טמנו  ()
ח"כ פנינה תמנו-שטה

"בתרומתו האצילית והעצומה לעם היהודי, הוא גם הציל נפשות. וצריך לזכור שהוא שילם מחיר כבד, כאשר מדינות ערב גילו את מעורבותו והחרימו את החברה שלו, הוא כמעט פשט רגל. איש אמיץ ויקר. הפסד למדינת ישראל שמעולם לא הכירה ולא הוקירה לו את התודה העמוקה והראויה שמגיעה לו".

 

שגריר ישראל בבלגיה, עמנואל נחשון, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "נעצבנו לשמוע על לכתו של ג'ורג' גוטלמן, איש עסקים בלגי-יהודי ויזם שלקח חלק מרכזי בהעלאתם של אלפי יהודים מאתיופיה. גיבור אמיתי עבור העם היהודי. יהי זכרו ברוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשפחה
ג'ורג' גוטלמן
באדיבות המשפחה
מומלצים