שתף קטע נבחר

איראן עצרה פקחית של סוכנות הגרעין

פקחית מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הגיעה למתקן הגרעין בנתנז, ונעצרה בגלל "חומר חשוד". אחר כך שוחררה. זו תקרית ראשונה מסוגה מאז החתימה על הסכם הגרעין. דיפלומטים מזהירים: "תקדים שעלול לגרום לנזק"

איראן עצרה לזמן קצר פקחית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). דיפלומטים סיפרו לרויטרס שבזמן מעצרה האיראנים לקחו את הדרכון שלה, בתקרית שחלק מהדיפלומטים מגדירים כהטרדה. מדובר בתקרית ראשונה מסוגה מאז הסכם הגרעין.

 

עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

היום הודיעה איראן שבשבוע שעבר היא מנעה מפקחית של סבא"א להיכנס למתקן הגרעין בנתנז – המרכז של תוכנית העשרת האורניום האיראנית. לפי סוכנות הידיעות "פארס" הסיבה לעיכוב הפקחית הייתה חשד שהיא נושאת "חומר חשוד".

אכבר סלאחי ראש סוכנות הדגרעין של איראן חושף צנטריפוגות מתקדמות ב מתקן העשרת ה אורניום ב נתנז איראן  (צילום: AP)
עלי אכבר סלאחי, ראש סוכנות הגרעין האיראנית, במתקן בנתנז(צילום: AP)
בסבא"א יפרטו על התקרית בישיבה שתתקיים מחר, בהשתתפות נציגים מ-35 מדינות. "הסוכנות רוצה להראות באיזו רצינות היא מתייחסת לזה. מדובר בתקדים שעלול לגרום נזק", אמר גורם מערבי לרויטרס. דובר סבא"א, והנציג האיראני בסוכנות, סירבו להגיב. "יש חשש אמיתי שזה יזיק להליך הפיקוח של אנשי סבא"א בעתיד", הזהיר דיפלומט אירופאי.

 

ההסכם הגרעין בין איראן למעצמות, שנחתם ב-2015, מתיר לסבא"א לשלוח לאיראן בין 130 ל-150 פקחים. לפי ההסכם הפקחים של סבא"א רשאים לבקר לעיתים תכופות, גם מדי יום, באתר הגרעין בנתנז.

צנטריפוגה צנטריפוגות מתקדמות מסוג IR-8   ב מתקן העשרת ה אורניום ב נתנז איראן  (צילום: EPA)
צנטריפוגות מתקדמות במתקן העשרת האורניום בנתנז(צילום: EPA)

מאז הפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין, וחזרת הסנקציות נגד איראן, ההסכם נמצא על סף קריסה. מעצמות אירופה – צרפת, בריטניה וגרמניה – מנוסת להציל את ההסכם, בזמן שאיראן ממשיכה להצהיר על הפרות נוספות של ההסכם - ומצהירה שתכבד אותו רק אם המעצמות ייסיעו לה לשרוד כלכלית.

 

הבוקר הודיעה טהרן שהיא החלה להזרים גז אורניום לצנטריפוגות במתקן הגרעין התת קרקעי פורדו. נשיא איראן חסן רוחאני הכריז כבר אתמול כי ארצו תחל היום בהזרמת הגז, והדגיש שהצעד הפיך: "אנחנו מודעים לרגישות שלהם (של המערב) בנוגע לפורדו ולצנטריפוגות הללו. כשהם יעמדו במחויבויות שלהם, אנחנו נפסיק שוב (להזרים) את הגז. לא נסכים ליישם את כל ההתחייבויות שלנו במלואן, בעוד הם לא עומדים בשלהם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש סוכנות הגרעין האיראנית במתקן בנתנז
צילום: AP
מומלצים