שתף קטע נבחר

מנהלי בתי החולים: "בקרוב גם במסדרון לא יהיה מקום"

במכתב למנכ"ל משרד הבריאות התריעו מנהלי בתי החולים ממצוקת האשפוז: "אנו מוטרדים מהמצב המאיים שבו גם במסדרונות ובחדרי האוכל לא יהיה מקום, ולא נוכל לתת מענה למטופלים. בלי סיוע דחוף, לא נוכל לתת מענה רפואי בחורף הקרוב". משרד הבריאות: "פועלים מול האוצר על מנת שיקצה תוספת משאבים"

מנהלי בתי החולים ברחבי הארץ פנו הערב (יום ד') במכתב למנכ"ל משרד הבריאות ובו התריעו מפני מצוקת בתי החולים במתן מענה רפואי לתושבי ישראל. במכתב שנשלח מטעם איגוד מנהלי בתי החולים אל מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, נכתב: "התפוסה והפעילות של מערכת האשפוז גבוהים לאורך כל השנה, עומס המטופלים ומחסור בתקני אחיות ורופאים הפך לבלתי סביר ואין לנו כיום את העתודה הנדרשת לתת מענה נוסף לעומסי החורף".

 

ארכיון (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ארכיון(צילום: אבישג שאר-ישוב)

מנכ"לי בתי החולים התייחסו למצב שבו שוכבים חולים בפרוזדורים ובחדרי המיון: "האשפוז במסדרונות שאינו ראוי וערכי בפני עצמו הפך לשגרת יומם של הרופאים והאחיות במחלקות בית החולים ובמיוחד במחלקות הפנימיות ובמחלקות לכירורגיה כללית. אנו מוטרדים מאוד מהמצב המאיים שבו גם במסדרונות ובחדרי האוכל לא יהיה עוד מקום והצוותים הרפואיים לא יוכלו עוד לתת מענה למטופלים".

 

לפני כארבעה חודשים הוגשו מסקנות "הועדה לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי", בראשותו של פרופסור רן טור כספא. בין ההמלצות שהוגשו נפרסה תוכנית לפיה בתום חמש שנים מהיום ייאסר האשפוז של חולים במסדרון. על כך כתבו מנהלי בתי החולים, כשהם מתייחסים לפלונטר הפוליטי ולמצב שבו כבר חודשים ארוכים אין ממשלה בישראל.

 

"אנו מבינים כי בעת הפוליטית הזו לא ניתן להגיע לפתרון מערכתי ארוך טווח, עם זאת אנו מבקשים כי תפעלו למימוש מיידי של מסקנות ועדת טור כספא ולהעברת המשאבים הנדרשים להוספת תקני אחיות, רופאים, אנשי לוגיסטיקה ופקידות למחלקות לרפואה דחופה", כתבו, כשהם מסיימים באזהרה: "ללא סיוע דחוף ומיידי לא נוכל לתת את המענה הרפואי בחורף הקרוב, על המשמעויות הנגזרות".

 

בדיון שנערך השבוע בכנסת תחת הכותרת "המשבר במערכת הבריאות" נכחה רק מנהלת בית חולים אחת - ד"ר אפרת ברון הרלב, מנהלת קמפוס בילינסון, שאמרה: "מערכת הבריאות חייבת שינוי, כי הבריאות עברה שינוי. הרפואה היום שנה מאוד מזו שהייתה בשנת 1995 ולכן מבנה התקציב וחוק ביטוח בריאות ממלכתי חייב להשתנות במהותו. אנו נמצאים בנקודה קריטית וזו אחריותנו כרופאים וכמנהלים לעשות שינוי למען מערכת הבריאות בישראל ואזרחי ישראל".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אנו עובדים יחד עם מערכת הבריאות ופועלים מול משרד האוצר על מנת שיקצה את תוספת המשאבים שיאפשרו את מעבר החורף באופן המיטבי האפשרי, לתגבור המיונים והמוקדים בקהילה, לקביעת מסגרת לסל, להתחלת יישום דוח הפנימיות ולמענקים לרופאים. במקביל, אנו ממשיכים לפעול ליישום תכנית המשרד בגיבוי סגן השר ופועלים לביצוע וטיפול מעמיק במשאבים ובתשתיות של המערכת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים