שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הוסף כתבה
  הכי מטוקבקות
   זירת הקניות

   הפיתרון לרמת השיפוט הנמוכה בישראל

   המשקיפים מקרובים לשופטים ולא נותנים ביקורת מחמירה מספיק, ויש צורך בגוף חיצוני שייתן ציונים רציניים יותר וישנה את המצב

   צפיתי במשחק בין הפועל ת"א לבין מכבי חיפה, ושוב נתקלתי ברמת שיפוט שבמקרה הטוב אפשר לתת לה ציון סביר. כמובן שהעניין לא מוגבל למשחק הזה בלבד

   בכל שנה מבטיחים, עושים קורסים, מוציאים משלחות, מביאים יועצים - והרמה לא עולה.

    

   צריך לזכור כי בכל משחק צופה משקיף מטעם איגוד השופטים, ותפקידו לתת לצוות השיפוט ציון. שקלול הציון הסופי משפיע על המשך תיפקוד השופט בכל הנוגע לדרג, סוגי משחקים, תגים בינלאומיים וכו' (כמובן שמעבר ליוקרה יש עניין כלכלי). הבעיה עם צוות המשקיפים היא שהם מגיעים מאותו מקום, ורובם שופטים לשעבר, הם קולגות של השופטים ונפגשים בהמון אירועים. כך שהרצון באמת "לפגוע" בחבר לעבודה נמוך, ברוב הפעמים הביקורת אינה משקפת את הנראה במגרש, ואם אין אירוע יוצא דופן הכל עובר חלק.

    

    (צילום: getty images) (צילום: getty images)
   (צילום: getty images)

    

   הרעיון שלי הוא לשנות את כל העניין הזה, ע"י יצירת גוף חיצוני שיפעיל את המשקיפים. הציון יתחלק לפי קריטריונים שונים, למשל זמן משחק נטו:

   כל משקיף יחזיק בשני שעונים, אחד של זמן המשחק ושני שייעצר בכל פעם שהמשחק אינו רץ (כולל הוצאות חוץ, כדורי שוער ומצבים נייחים). ועוד דוגמאות:

   ניהול ושליטה במשחק - היכולת של השופט להתמודד מול סיטואציות במגרש, ושליטה על השחקנים.

   שיתוף פעולה עם הצוות - יכולת העבודה עם העוזרים, כולל VAR.

   חשיבות המשחק - הקריטריון היחידי שייקבע על ידי איגוד השופטים וישפיע על שאר הציונים. ככל שהמשחק יותר חשוב וקשה, כך יחושבו שאר הציונים באופן שונה, כך שמשחק על אליפות לא ייחשב כמו משחק סתמי של אמצע טבלה בסוף עונה.

   שליטה באירועים חריגים - ישנם אירועים ייחודיים, ולפעמים ההתנהלות של השופט יכולה להשפיע על המשך התנהלות המשחק.

    

   כל משקיף יחויב לעבור קורס מיוחד להכשרתו. זהות המשקיף לא תהיה ידועה לצוות השיפוט, על מנת למנוע גישה לאותו משקיף. כמו כן, השופטים יחויבו לענוד מכשיר GPS כמו השחקנים על מנת למדוד את הריצה והמיקום שלהם. לא פעם שופטים שורקים על עבירות סתמיות כי הם פשוט נמצאים כל כך רחוק מהאירוע שהם מעדיפים לשרוק.

    

   אני מאמין שלאחר שהתהליך הזה ייצא לפועל, ושופטים יתחילו לחשוש מאיבוד נקודות בגלל שאין חבר שישמור להם על הגב, אז אולי המשחקים יתחילו לרוץ ולא יעצרו כל הזמן. השופטים יהיו מקצועיים, חדים ובעיקר דומיננטיים יותר, ולא יעבירו חצי מהזמן בלהרצות לשחקן.

    

    

    

    

    

    

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים