שתף קטע נבחר

לפני 11.6 מיליון שנה: הקוף שהלך על שתי רגליים

עד כה סברו המדענים כי קוף שחי לפני כ-6 מיליון שנה בקניה היה הראשון שהלך על שתיים, אבל שרידי קופים שהתגלו בדרום גרמניה משנים את התמונה

מאובנים של קוף יוצא דופן שחי לפני כ-11.6 מיליון שנה, שנחשפו בדרום גרמניה, עשויים לשנות באופן דרמטי את חקר ההתפתחות האבולוציונית של תכונת היסוד המאפיינת את המין האנושי - הליכה על שתי רגליים.

 

הדמיה של הקוף שהלך על שתיים (צילום: רויטרס)
הדמיה של הקוף שהלך על שתיים(צילום: רויטרס)

 

מדענים אמרו כי לקוף, המכונה Danuvius guggenmosi, היו גפיים תחתונות ישרות וזרועות ארוכות, שבאמצעותן הוא הצליח לתפוס ענפי עצים. לדברי החוקרים, הדבר מצביע על כך שהקוף הקודם הצליח ללכת זקוף על שתי רגליים וגם להשתמש בכל ארבע הגפיים במהלך טיפוס על עצים. החוקרים אמרו כי זוהי העדות הראשונה של בעל חיים ההולך על שתיים.

 

מאובנים של לפחות ארבעה Danuvius guggenmosi נמצאו באזור האלגוי, בחבל בוואריה שבדרום גרמניה. עם זאת, לא נמצא אף מאובן שלם. עצמות הגפיים, חוליות מעמוד השדרה, האצבע והבוהן, שהשתמרו לחלוטין, אפשרו לחוקרים לשחזר את התנהלות היצור בסביבתו.

מדובר בשרידים של ארבעה קופים (צילום: AP)
מדובר בשרידים של ארבעה קופים(צילום: AP)

השרידים שהתגלו (צילום: רויטרס)
השרידים שהתגלו(צילום: רויטרס)

 

עד כה, בעל החיים הקדום ביותר שהלך על שתיים, והיה מוכר לחוקרים בעץ האבולוציה, חי לפני כ-6 מיליון שנים בקניה, ונקרא Orrorin tugenensis. בנוסף נמצאו עקבות מאותה תקופה בכרתים. אם Danuvius guggenmosi הוא אב קדמון של בני אדם, ייתכן שחלק מצאצאיו עשו את דרכם ליבשת אפריקה.

 

"Danuvius משנה באופן דרמטי את התשובות לשאלות מדוע, מתי ואיפה התפתחה ההליכה על שתי רגליים", אמרה הפליאו-אנתרופולוגית מדליין בומה מאוניברסיטת טובינגן בגרמניה, שהובילה את המחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי Nature.

 

לפי החוקרים, Danuvius guggenmosi היה קטן מקופי האדם (הומינואידים) החיים כיום. הזכרים שקלו כ-30 ק"ג ואילו הנקבות כ-20 ק"ג. גובהם היה ככל הנראה כמטר.

 

עוד אמרו החוקרים כי הקוף הקדום חי באזור שבאותה תקופה התקיים בו אקלים חם. מדובר באזור שטוח עם יערות ונהרות מתפתלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים