שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פומפאו: "חשש שאיראן חותרת לנקודת פריצה גרעינית"
  אחרי שטהרן החלה להזרים גז אורניום בפורדו – הפרה בוטה של הסכם הגרעין – מזהיר מזכיר המדינה כי ייתכן שהיא חותרת להגיע לנקודה שממנה תוכל לייצר נשק גרעיני במהירות ובלי התרעה ארוכה. "דמיינו מה הייתה איראן עושה אם היה לה נשק גרעיני", קרא לעולם, "לא נאפשר לזה לקרות"

   

  רוחאני מתייחס לסנקציות בנאום בעצרת האו"ם

  רוחאני מתייחס לסנקציות בנאום בעצרת האו"ם

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר כי הוא מודאג מההסלמה בתוכנית הגרעין האיראנית, וקרא להגביר את הלחץ הבינלאומי על טהרן. פומפאו אמר את הדברים יום אחרי שאיראן החלה להזרים גז אורניום למתקן הגרעין בפורדו, בהפרה הבוטה ביותר של הסכם הגרעין עד כה.

   

  עוד חדשות מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  פומפאו אמר שלאור הפעילות הגרעינית האחרונה בפורדו קיים חשש שאיראן ממקמת את עצמה בעמדה שבה תהיה לה האפשרות ל"פריצה מהירה לגרעין". מזכיר המדינה השתמש במונח שפירושו הגעה של מדינה נטולת נשק גרעיני למצב שבו יש לה היכולת לייצר נשק גרעיני במהירות ומבלי שלאויביה יהיה די זמן להיערך לכך.

   

  פומפאו הוסיף: "הגיע הזמן שכל המדינות ידחו את הסחטנות הגרעינית של איראן, ויבצעו צעדים משמעותיים להגביר את הלחץ עליה. הפרובוקציות הגרעיניות המתמשכות של איראן דורשות פעולה שכזו". פומפאו לא פירט על אותם אמצעי לחץ. השבוע וושינגטון הטילה סנקציות על מקורביו של עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן.

   

  "חברי הקהילה הבינלאומית צריכים לדמיין מה איראן הייתה עושה אם היה לה נשק גרעיני", אמר פומפאו, והבהיר שארה"ב לעולם לא תאפשר לזה לקרות. "ההסלמה הגרעינית משקפת את הכוונה שהייתה למשטר מלכתחילה: לגרום לקהילה הבינלאומית לקבל את האלימות והטרור שלה, ובמקביל להחליש את הריבונות של שכנותיה".

  ארכיון הכור הגרעיני של איראן ()
  תצלום אווירי של המתקן הגרעיני פורדו

  השבוע הודיעה איראן על הפרות נוספות של הסכם הגרעין, שנמצא על סף קריסה מאז הפרישה האמריקנית וחזרת הסנקציות בשנה שעברה. איראן דורשת משלוש המעצמות האירופיות שנשארו בהסכם - בריטניה, גרמניה וצרפת - להבטיח את הישרדותה הכלכלית, ומוכנה לנהל מו"מ עם ארה"ב רק בתמורה להסרת הסנקציות נגדה.

   

  כשטהרן הודיעה שהיא החלה להזרים את גז האורניום לצנטריפוגות במתקן הגרעין התת קרקעי פורדו, הנשיא חסן רוחאני הדגיש שהצעד הפיך: "אנחנו מודעים לרגישות שלהם (של המערב) בנוגע לפורדו ולצנטריפוגות הללו. כשהם יעמדו במחויבויות שלהם, אנחנו נפסיק שוב (להזרים) את הגז. לא נסכים ליישם את כל ההתחייבויות שלנו במלואן, בעוד הם לא עומדים בשלהם".

  מייק פומפאו (צילום: AP)
  מזכיר המדינה פומפאו(צילום: AP)

  הזרמת גז האורניום לצנטריפוגות בפורדו פירושה שממעמד של מתקן מחקר מוּרשֶה הופך המקום לאתר גרעיני פעיל. במסגרת ההסכם ב-2015 הסכימה איראן להפוך את פורדו ל"מרכז גרעין, פיזיקה וטכנולוגיה" שבו ישמשו 1,044 צנטריפוגות למטרות שאינן העשרה, כגון ייצור איזוטופים יציבים, שלהם יש שלל שימושים אזרחיים.

    

  אתמול פורסם שאיראן עצרה לזמן קצר פקחית של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שהגיעה עם "חומר חשוד" למתקן העשרת האורניום בנתנז. מדובר בתקרית ראשונה מסוגה מאז הסכם הגרעין שנחתם ב-2015. באיחוד האירופי ובארה"ב הביעו דאגה מהמקרה, והנציגה האמריקנית בסבא"א אמרה כי מדובר ב"פרובוקציה מזעזעת".

   

  היום טענה איראן כי בבדיקות שנערכו בשבוע שעבר בגלאי נמצא שעל גופה של הפקחית יש שרידים של ניטרטים נפיצים. בזמן שהמתינו שאישה מקרב עובדות המקום תערוך חיפוש על הפקחית הלכה הפקחית לשירותים, וכשהיא שבה – השרידים לא נמצאו עוד על גופה. צוות איראני אסף דגימות מהשירותים והחרים את תיק הצד שלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים