שתף קטע נבחר

חודש אחרי הפיגוע: מזכיר המדינה והרצוג ביקרו בבית הכנסת שהותקף בגרמניה

במלאות 81 שנים לליל הבדולח, מזכיר המדינה פומפאו נאם יחד עם יו"ר הסוכנות היהודית בטקס זיכרון בבית הכנסת בהאלה שלידו אירע הפיגוע ביום כיפור. "העולם חייב להתאחד נגד האנטישמיות", אמר פומפאו

  

על רקע העלייה באנטישמיות, ובמלאות 81 שנה לליל הבדולח, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שר החוץ הגרמני הייקו מאס ויו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג השתתפו הערב (חמישי) בטקס זיכרון בבית הכנסת בהאלה בגרמניה, שלידו נרצחו שני עוברי אורח ביום כיפור.

טקס זיכרון בית כנסת האלה גרמניה (צילום: AFP)
מזכיר המדינה פומפאו ושר החוץ מאס(צילום: AFP)

טקס זיכרון בית כנסת האלה גרמניה ()
הרצוג עם פומפאו ומאס

חייהם של עשרות מתפללים ניצלו הודות לאמצעי האבטחה שהותקנו בבית הכנסת במימון הקרן לביטחון קהילות יהודיות של הסוכנות היהודית. בנוסף לטקס הזיכרון בבית הכנסת, התקיים טקס הנחת זר בסמוך למקום שבו נרצח אחד מעוברי האורח.

 

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר במהלך הטקס כי "אי אפשר להתעלם מעליית האנטישמיות באירופה ובעולם. רק בנס לא בוצע טבח ענק ביהודי האלה בגרמניה ביום הכיפורים. על מנהיגי העולם להתאחד ולנקוט יד ברזל שתגדע את האנטישמיות, הן בהגנה פיזית על מוסדות חינוך יהודים ובראש ובראשונה בחינוך ובחקיקה ברורה כנגד גילויי שנאה ואלימות".

שטפן באלייט  (צילום: AFP)
הנרצחים בפיגוע(צילום: AFP)

מזכיר המדינה פומפאו אמר כי "מה שקרה כאן בהאלה היה דבר טראגי. הנשיא דונלד טראמפ הנחה את צוותו להתמקד במאבק באנטישמיות בכל מקום שבו היא נמצאת, ולתמוך בעם היהודי ובישראל בכל דרך אפשרית".

 

מזכיר המדינה הוסיף כי מטרת ביקורו בגרמניה הייתה "להביע את ההזדהות של ארצות הברית עם הקהילה היהודית ולהזכיר לעולם שהאנטישמיות אינה מוגבלת רק למקום מסוים. אפשר למצוא אותה בכל מקום, גם אצלנו. העולם חייב לעבוד ביחד ולהתאחד כדי להילחם נגד האיום הזה. נגד המתקפה האכזרית על חופש הדת, במיוחד של העם היהודי".

 

ביקורו של הרצוג בגרמניה עמד בסימן המאבק באנטישמיות והתקיים ערב השנה ה-81 לפוגרום ליל הבדול, שבמהלכו הוחרבו אלף בתי כנסת ברחבי גרמניה.

 

מוקדם יותר הבוקר ביקר הרצוג בבית הכנסת בברלין, יחד עם צעירים שניצלו מהפיגוע, ואמר ביחד עם הרב של ברלין יצחק ארנברג קדיש לזכר ששת המיליונים שנספו בשואה ולזכר קורבנות האנטישמיות.

טקס זיכרון בית כנסת האלה גרמניה ()
טקס זיכרון בית כנסת האלה גרמניה
 

"בשבת הקרובה ימלאו 81 שנה לליל הבדולח, הפוגרום באגף בתי כנסת בכל רחבי גרמניה שממנו התחילה שואת יהודי אירופה. לא יעלה על הדעת שגם כיום יהודים יסירו כיפה וטלית ויפחדו ללכת ברחובות אירופה", אמר הרצוג.

 

במהלך ביקורו בברלין השתתף הרצוג גם בטקס הענקת "פרס קורצ'אק להומניזם" ליו"ר ומנכ"ל קונצרן אקסל שפרינגר, ד"ר מתיאס דופנר, על פועלו במאבק באנטישמיות ולשמירה על כבוד האדם. 

 

דופנר אמר באירוע כי "האנטישמיות היא סמל לפשע הכי גדול של האנושות. 44% מיהודי גרמניה שוקלים להגר ממנה בשל העליה באנטישמיות. כאשר יהודי שוקל לעזוב את גרמניה, זאת הבושה הגדולה ביותר עבורנו. בגרמניה יש הרבה שיחות על האנטישמיות, אבל אין נכונות לצאת לקרב נגד האנטישמיות. כאשר תלמידים יהודים בבתי ספר סובלים מהשפלות, התנכלויות ומכות – מדוע אותם תלמידים צריכים לעזוב ולא התלמידים התוקפים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
פומפאו ומאס בבית הכנסת
צילום: AFP
מומלצים