שתף קטע נבחר

אל תקראו לה שפחה: הילה בחרה להיות פונדקאית

עם הגר המקראית מנהלת הילה פרץ ביטון יחסי הערכה היסטוריים. עם הגר ואיתמר היא מנהלת יחסי אהבה גדולים. הילה היא האם הפונדקאית של ביתם, אביב. "הסיפור של הגר אם ישמעאל הוא סיפורן של פונדקאיות רבות, ומרכז עוצמה נשית וערבות הדדית". עכשיו היא רוצה להעניק לאביב הקטנה אח

 

הגר והילה קשורות בקשר של גורל, בערבות הדדית עצומה. עם הגר המקראית מנהלת הילה פרץ ביטון יחסי הערצה-הערכה היסטוריים. עם הגר ואיתמר היא מנהלת יחסי אהבה גדולים. הילה היא האם הפונדקאית של ביתם, אביב. 

 


 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בשונה מן הפונדקאית הראשונה, הילה מסרבת לקבל את פשט הפסוק הרואה בהגר שפחה ותו לא. פרשת השבוע, לך לך, עוסקת במורכבות היחסים בין שרה (אז עדיין שרי), לשפחתה הגר. לאחר שנים של עקרות, מציעה אשת אברהם את שפחתה כסוג של פונדקאית, וישמעאל נולד ומביא עמו מורכבות משפחתית לא קלה.

 

אבל הילה פרץ ביטון רואה בפונדקאות ברכה. "אני לא רואה בעצמי שפחה ופחות מתחברת לפסוק", היא מודה בסדרת רשת מבית מיזם 929 להנגשת התנ"ך. "הסיפור של הגר הוא סיפורן של פונדקאיות רבות נוספות, ומרכז בתוכו עוצמה נשית וערבות הדדית של בחירה. זו בחירה מודעת גם מצדי וגם של הגר. אני הבנתי וזיהיתי אצלי שקיבלתי מתנה. היכולת שלי להרות בקלות וללדת בקלות".

 

פונדקאית ואמא- המפגש  ()
הגר (ימין) והילה. חברות שנולדה בפונדקאות

 

"הנה נא עצרני ה' מולדת", אומרת שרי לאברם בפרשה, ומציעה: "בוא נא אל שפחתי אולי אבנה ממנה". אבל פרץ ביטון נמצאת במקום שבו המדע מחבר בין מי שאין ביכולתו לסייע לה – למי שיכולה לתת הכול: "בזכות נשים פונדקאיות שבוחרות לארח ברחם שלהן תינוק, עובר שלא שייך להן, למשך תשעה חודשים - נוצרות משפחות חדשות".

 

הילדה סיפרה: "חברה של אימא תביא לי אחות"

הגר והילה הכירו בתהליך הפונדקאות. אבל הפגישה ביניהן היום מלאה באהבה והכרת הטוב של מי שעברו מסע ביחד. הגר מספרת כי היא מרבה לדבר בפתיחות על תהליך הפונדקאות גם עם בתה, אביב, ועם סביבתה הקרובה.

 

אחוות גורל נשית ()
אחוות גורל נשית

 

כיום, הגר והילה יוצאות לתהליך נוסף - יצירת חיים חדשים וילדה נוספת שתצטרף למשפחה. לפרץ ביטון זה היה ברור: "כבר בלידה ידעתי מעל לכל צל של ספק שאצא למסע נוסף, והיום אני בתהליך נוסף עם הגר כדי להביא לאביב אחות, וזה מאוד מרגש".

 

הגר מספרת כי אביב הקטנה כבר הספיקה לעדכן את כולם. "כמה ימים אחרי שסיפרתי לאביב איך היא נוצרה, בבטן של חברה של אמא - חגגו את יום המשפחה אצלה בגן. אביב נעמדה לפני כולם בלי להתבייש, והכריזה ש'חברה של אמא שלי, הילה, תביא לי אחות'".

 

הסדרה "כל המשפחות", מבית היוצר של מיזם 929 , תעקוב בכל שבוע אחר דמות ישראלית שסיפור חייה מזכיר או קשור בסיפור חייה של דמות מקראית מוכרת. מיזם 929, העומד מאחורי הסדרה, הוא מיזם ישראלי תרבותי בראשות הרב בני לאו, המנגיש את התנ"ך בשיח פתוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים