שתף קטע נבחר

אירוע חריג: צוללת רוסית אותרה בקרבת חופי גוש דן

סטי"ל של חיל הים זיהה לפני כ-3 חודשים צוללת רוסית במרחק של כשמונה מיילים ימיים. לאחר דין ודברים - הצוללת עזבה את המקום ושטה מערבה לים התיכון. לא ברור אם נגרם נזק לביטחון המדינה או כמה זמן הצוללת שהתה במקום. צה"ל: "לא נתייחס לפרטים בכתבה"

  (צילום: AP)
(צילום: AP)

ספינת טילים של חיל הים זיהתה לפני כשלושה חודשים צוללת רוסית במרחק של כשמונה מייל ימי (כ-15 קילומטרים), במקביל לחופי גוש דן. כך נודע ל-ynet. יצוין כי המים הטריטוריאליים של ישראל מוגדרים במרחק 12 מייל ימי (כ-22 קילומטרים) מהחוף. בצה"ל לא השיבו לשאלת ynet אם נגרם נזק לביטחון המדינה ולא ציינו כמה זמן שהתה הצוללת הרוסית במקום.

 

עם זיהוי הצוללת שוחחו קציני חיל הים עם מקביליהם הרוסים, תוך הפעלת מנגנון התיאום הימי בין הצבאות דרך אגף התכנון במטכ"ל. הצוללת עזבה לבסוף את המקום ושטה מערבה לכיוון עומק הים התיכון.

 

 
צוללת רוסית נמצאה במקביל לחופי ישראל ()
מנגנון התיאום בין חילות הים דומה במהותו לזה שקיים בין חילות האוויר של הצבאות, שהוכיח עצמו עד עתה בעיקר בסוריה.

 

בעבר נרשמו כמה אירועים דומים בין כלי שיט ישראליים לרוסיים, אך רובם ככולם היו בנתיבי שיט בינלאומיים בים התיכון. אותם אירועים הסתיימו בתיאום מקומי בין צוותי כלי השיט. באחד המקרים התקרבה ספינת טילים של חיל הים לנושאת המטוסים "קוזניצוב" של צבא רוסיה מרחק של כמה מאות מטרים.

תרגיל ימי נובל דינה (צילום: דובר צה
לצוללת רוסית באזור עלולות להיות השלכות משמעותיות. סטי"ל נירית סער 4.5(צילום: דובר צה"ל)
 

לשהייה של צוללת רוסית במים הריבוניים של ישראל עלולות להיות השלכות ארוכות טווח במסגרת הניסיונות של רוסיה להתערב יותר באזור אחרי מלחמת האזרחים בסוריה, לנוכח העובדה שהצוללת היא למעשה כלי שיט חשאי לאיסוף מודיעין.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מעת לעת מתגלות מטרות בתווך הימי על ידי זרוע הים, אשר עשויות להיתפס ככלי שיט של צבא זר. אין בכוונתנו להתייחס לפרטים המובאים בכתבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים