שתף קטע נבחר

לראשונה בעולם: חולי פיברומיאלגיה יזכו לקצבת נכות

עד היום לא הופיעה התסמונת, המכונה בעברית "דאבת השרירים", ברשימת הליקויים המזכים בקצבה. בעקבות בחינה שנערכה במוסד לביטוח לאומי, הוחלט כי החולים יוכרו כזכאים לקצבת נכות של עד 50%. בכך תהפוך ישראל למדינה הראשונה בעולם שבה יהיו הלוקים בתסמונת זכאים לקצבה

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

ישראל תהפוך בקרוב למדינה הראשונה בעולם שבה חולי פיברומיאלגיה יהיו זכאים לקצבת נכות – כך הודיע אמש (שבת) המוסד לביטוח לאומי. פיברומיאלגיה, המכונה בעברית "דאבת השרירים", היא תסמונת שפוגעת קשות ברמת התפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי של הלוקים בה. היא מתאפיינת בכאבים בכל חלקי מערכת השרירים, המפרקים והשלד, ללא רקע דלקתי. תסמינים נוספים העשויים לאפיין אותה הם בין היתר הפרעות בשינה, עייפות, תחושת נוקשות כללית בבוקר, כאבי ראש, קשיים בריכוז ובזיכרון, סחרחורות, תחושות נימול בידיים, חום גבוה ורגישות לאור, לרעש, לריח ולשינויי טמפרטורה.

 

מחקר ישראלי: הטיפול שנמצא יעיל לחולי פיברומיאלגיה

 

בארצות הברית המחלה מוכרת רק כשמדובר בחיילים, אך בישראל הזכאות לקצבה תינתן לכלל האזרחים שסובלים ממנה. עד היום, מחלת הפיברומיאלגיה לא הופיעה ברשימת הליקויים המזכים בקצבה והוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי ניסו לפתור את הקושי באמצעות קביעת אחוזי נכות חלופיים המתאימים לסימפטומים השונים של המחלה. ההכרה תקנה זכאות לקצבת נכות כללית של עד 50%, ללא תלות בליקויים נוספים.

 

 

ההחלטה התקבלה לאחר שנציגי הביטוח הלאומי נועדו עם נציגי חולי הפיברומיאלגיה, וכן עם האיגוד הרפואי הישראלי בתחום הראומטולוגיה, כדי לגבש סעיף ליקוי ספציפי וייחודי לתסמונת זו. בסיום הבחינה הרפואית והמשפטית שנערכה בביטוח הלאומי, הוחלט כי יש מקום להוסיף את התסמונת לספר הליקויים שעל פיו מתנהלות כלל הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי.

 

כ-2.5% מהאוכלוסייה בישראל סובלים מפיברומיאלגיה וכ-90% מהחולים הן נשים. המחלה מאובחנת בדרך כלל בין גיל 20 לגיל 50, אך יכולה לתקוף גם ילדים. מאחר שלא קיימת בדיקת מעבדה או הדמיה שבאמצעותה ניתן לאבחן את התסמונת, היא אינה מאובחנת אצל 75% מהאנשים שסובלים ממנה. האבחנה כיום מתבססת על התלונות האופייניות ועל תגובת כאב בלחיצה על 11 נקודות לפחות מתוך 18 נקודות מוגדרות.

 

"אחרי למעלה מעשור - גאים בהצלחת תביעתנו להכרה בסבל"

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, אמר כי "העובדה שהביטוח הלאומי הוא 'החלוץ בראש המחנה' בתחום זה ומדינת ישראל תהיה הראשונה בעולם שמכירה ישירות בחולי הפיברומיאלגיה כזכאים לקבלת קצבאות והטבות מהביטוח הלאומי, מהווה תעודת כבוד עבורנו. זהו צעד נוסף במדיניות שאותה אני מקדם למיצוי זכויות ומתן מענה לצרכי האוכלוסייה. הביטוח הלאומי בוחן באופן שוטף שינויים המתפתחים בציר הזמן בכדי להתאים את הסיוע למציאות הקיימת".

מאיר שפיגל (צילום: דוברות המוסד לביטוח לאומי)
מאיר שפיגלר: "זו תעודת כבוד עבורנו"(צילום: דוברות המוסד לביטוח לאומי)

שרון גור, יו"ר עמותת אס"ף, אגודת חולי פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית, אמרה כי "לאחר למעלה מעשור של מאבק עיקש, שהרגיש כמו מלחמת דוד וגוליית, וכלל שלוש עתירות לבג"ץ נגד המוסד לביטוח לאומי, אנו גאים בהצלחת תביעתנו להכרה בסבלם וזכויותיהם של חולי הפיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית בישראל, בתקווה לעתיד טוב יותר".

 

הביטוח הלאומי יפרסם לידיעת הציבור והערותיו את התיקון המוצע בתקנות במשך שלושה שבועות ולאחר מכן יעבירו לשר הבריאות, למשרד המשפטים ולשר הרווחה על מנת לקבעו. התהליך צפוי לארוך כמה חודשים.


פורסם לראשונה 09/11/2019 22:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים