שתף קטע נבחר

אדם הצית את עצמו באולם בית המשפט, מצבו קשה

נאשם באיומים על פקידה בקופת חולים הצית את עצמו בבית משפט השלום בבאר שבע בעת שהשופט לא היה במקום. אנשים חנקו את האש באמצעות ז'קטים וגלימה של עורכת דין: "ראיתי אדם עם ז'קט ותפסתי אותו, רצתי לכבות וקפצתי עליו". עורך דין הפעיל מטף

גבר בן 71 הצית את עצמו הבוקר (יום א') באולם בית המשפט בבאר שבע ומצבו קשה. האיש, הנאשם באיומים על פקידה בקופת חולים, פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע כשהוא מורדם ומונשם. הוא סובל מכוויות בכל גופו. אחמד אבו עלאן שישב בדיון באולם סמוך נשכב על האיש עם ז'קט. מאהר אבו עייש ניסה לסייע באמצעות גלימה שלקח מעורכת דין. במקביל הגיע עורך דין שהפעיל מטף וכיבה את האש.

 

 

פינוי הגבר שהצית את עצמו בבית המשפט בבאר שבע ()
פינוי האיש שהצית את עצמו בבית המשפט
 

האולם בו הגבר הצית את עצמו בבית המשפט בבאר שבע (צילום: רועי עידן)
הכיסא המפויח באולם בית המשפט(צילום: רועי עידן)
 

אדם הצית את עצמו באולם בית המשפט בבאר שבע ()
כוחות כיבוי והצלה הוזעקו למקום
 

 

לעיון בפרוטוקול של הדיון מהיום - לחצו כאן

 

המצית הוא תושב באר שבע הנאשם באיומים על פקידה בקופת חולים. לפי כתב האישום, הוא השליך עליה דפים: "אני אראה לך מה זה. תקראי לאבטחה ותראי מה יהיה פה". הוא הגיע היום לדיון מוקד (סוג של גישור). במעמד זה מגיעים בדרך כלל להסדר. עדיין לא ברור מדוע החליט להעלות את עצמו באש. מבית החולים סורוקה נמסר כי האיש הובהל לחדר הטראומה כשהוא סובל מכוויות בפלג גופו העליון, מונשם ומורדם. בהמשך הובהל למרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מצבו מוגדר כאמור קשה.

 

"שמעתי צעקות", העיד אבו עלאן, "רצתי החוצה וראיתי אישה אחת רצה לכיוון אחד והאחרים לכיוון אחר. רצתי לתוך האולם וראיתי אדם משתולל על הרצפה וכולו עולה באש וצועק 'אבא'. יצאתי החוצה לחפש בגדים. ראיתי אדם עם ז'קט ותפסתי אותו, רצתי לכבות. קפצתי עליו וכיביתי אותו. עד שבא מישהו עם מטף".

 

מאהר אבו עייש סיפר כי "המאבטחים ברחו מהאולם. רק מאבטח אחד נותר". עדי ראייה נוספים מתחו ביקורת על התנהלות בית המשפט באירוע החריג הזה. מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה לביקורת: "הנושא מצוי בחקירת משטרה ומשכך בעת הזו לא נוכל להוסיף על האמור בהחלטה".

 

 

אדם הצית את עצמו באולם בית המשפט בבאר שבע ()
כוחות כיבוי בבית המשפט

אדם הצית את עצמו באולם בית המשפט בבאר שבע ()
הקומה הראשונה פונתה

השופט צבי פורר טרם נכנס לאולם בעת שהאיש הצית את עצמו. בפרוטוקול הדיון כתב השופט: "החלטה זו ניתנת לאחר אירוע קשה שהתרחש באולם. יודגש כי השופט לא נכח באולם. הנאשם נכנס לאולם שבו נכחו הקלדנית, התובעת ומתורגמנית. הקלדנית הציגה לו את המתורגמנית לשפה הצרפתית. מיד לאחר מכן אמר הנאשם כמה דברים בשפה הצרפתית, שלף בקבוק עם נוזל דליק, שפך את הנוזל על גופו והצית את עצמו. לאחר מכן החלו הנוכחים באולם לפעול על מנת לכבות את הדליקה.

 

"חשוב לציין כי עו"ד ליאור כהן מטעם הסנגוריה הציבורית נכנס ללשכת השופטים, לקח משם מטף כיבוי על מנת לכבות את הדליקה שאחזה בנאשם. לאולם נכנס אחריו גם כב' השופט א. דורון. למקום הוזעקו מיד אנשי הביטחון, כוחות הצלה, כיבוי ומשטרה. הנאשם פונה לבית החולים במצב קשה ובית המשפט מאחל לו החלמה מהירה. חשוב לציין את פועלו של עו"ד כהן ולהודות לו על תושייתו אשר עשה כל שביכולתו לסייע לנאשם".

 

מאבטחים פינו מיד את הקהל וכוחות כיבוי ומד"א הוזעקו למקום. הדיווח במוקד 101 של מד"א התקבל ב-11:52 ובעקבותיו הוזנקו כוחות למקום. עו"ד עידו פורת סיפר: "הייתה מהומת אלוהים. זו היייתה אש רצינית. עמדתי בחוץ וראיתי את כולם רצים ואת הלהבות. היה מטורף". בית המשפט בבאר שבע המשיך לפעול, אך כל הקומה הראשונה, שבה התרחשה הדרמה, פונתה.

 

עו"ד עפרה סיבוני שמייצגת מטעם הסנגוריה הציבורית את הלקוח שהצית עצמו הביעה זעזוע: "אני עדיין לא מעכלת את האירוע הקשה ומאחלת ללקוח החלמה מהירה. אני רוצה להודות ולהביע את הערכתי לחברי עו"ד ליאור כהן ולאנשים שהיו באולם, התעשתו והגישו לאיש עזרה שאני מקווה שתציל את חייו".

 

"אנשים הורידו מעילים וניסו לכבות את האש"

עו"ד מירב מזרחי שחזרה: "הגעתי שניות אחרי שהתחיל כל האירוע. הייתי באולם ליד ושמעתי צעקות. הבן של הלקוח שלי שהיה איתי באולם רץ מיד, זה דלת ליד דלת, הוא הוריד מבן אדם מעיל, עו"ד ליאור כהן מהסנגוריה הציבורית רץ עם מטף. הבן של הלקוח שלי נשכב על הרצפה וליאור כהן ריסס אותו עם המטף, פינו אותנו. כולם היו בהיסטריה".

 

איסמעיל אל-עוברה, עד ראייה, סיפר: "חיכיתי בחוץ ופתאום היו צעקות 'מישהו הדליק את עצמו!'. זרקתי עליו כיסא. לא היה עם מה לכבות אותו. יצאו אנשים עם חולצה לבנה ועניבות עם מטף. לא היו שם בכלל אנשי ביטחון. הם באו רק מאוחר יותר. היו צרחות. ראינו עשן ולא יכולנו לראות כלום".

 

"הוא פשוט הוציא בקבוק, שפך על עצמו והצית", סיפר עד ראייה. "אבל השופט לא היה באולם. זה היה תוך שניות". סנגור סיפר: "ראיתי אנשים מורידים מעילים ומנסים לכבות את האש. הייתי באולם ממש לפני". עד ראייה אחר סיפר: "הייתי למטה וראיתי אדם שחור כולו אחרי השריפה".

 

מאיר לסרי, חובש רפואת חירום על אופנוע במד"א, סיפר: "כשהגענו למקום ראינו גבר שוכב בהכרה כשהוא סובל מכוויות קשות בכל חלקי גופו ואנשים במקום מכבים את האש שאחזה בבגדיו עם מטף. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים שכלל הרדמה והנשמה ומתן תרופות לשיכוך כאבים ופינינו אותו במצב קשה לבית החולים".

 

במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים כגון ער"ן בטלפון 1201 או באתר סה"ר.

 

בהכנת הכתבה השתתפה יעל פרידסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות כיבוי והצלה הוזעקו למקום
מומלצים