שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרקליטות מחוז סגרה תיק בלי לבדוק חומרי חקירה

  נציב התלונות על הפרקליטים מתח ביקורת על פרקליטות אחד המחוזות לאחר שערר שהוגש על ידי מתלוננת, לא הועבר למחלקת עררים במשך למעלה משנה: "שיהוי מרחיק לכת שאינו מתקבל על הדעת"

  נציב התלונות על הפרקליטים, השופט בדימוס דוד רוזן, קבע כי פרקליטות אחד המחוזות החליטה לסגור תיק חקירה מבלי לעיין בחומרים שהיו עשויים לשנות את ההחלטה. 

   

  נוכח הממצאים המליץ הנציב לפרקליט המחוז להביא את לקחי המקרה לידיעת כל המעורבים, למניעת חזרת מקרים דומים בעתיד. בנוסף, נמצא כי הערר שהוגש על ידי המתלוננת בתיק לא הועבר למחלקת עררים בפרקליטות במשך למעלה משנה. בעקבות ממצאי בדיקה אלו, הנציב המליץ לפרקליט המדינה לעגן בהנחיות בניית מנגנון בקרה ומינוי גורם בפרקליטות שיהיה אחראי על המעקב אחר הטיפול בעררים.

   

  בדיקת הנציב רוזן נעשתה בעקבות תלונה שהתקבלה בנציבות מסנגורית, על התנהלות לא תקינה מצד הפרקליטות, במסגרת טיפולה בתלונות שהגישה מתלוננת נגד בן זוגה על עבירות אלימות פיזית והתעללות נפשית שביצע בה ובילדיהם.

  "כשל חמור". דוד רוזן (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  "כשל חמור". דוד רוזן(צילום: עופר עמרם)

  מהבדיקה שבוצעה בנציבות עלה כי פרקליטות המחוז החליטה על סגירת תיק החקירה נגד בן זוגה של נפגעת העבירה מחוסר ראיות, מבלי שבחנה הקלטות ותמלילים המתעדים, לכאורה, במשך שנתיים, תקיפות מילוליות והתעללות פיזית ונפשית נגדה ונגד ילדיה. זאת, למרות פניות חוזרות של הסנגורית לפרקליטות, בהן צוין קיומן של הקלטות כאמור. בנוסף, בבדיקת הנציב נמצא עוד כי פרקליטות המחוז לא העבירה למחלקת עררים בפרקליטות המדינה את הערר שהגישה המתלוננת על ההחלטה לסגור את התיק - במשך 16 חודשים - ובכך נמנע מנפגעת העבירה לממש את זכותה להליך ערר ראוי והוגן.

   

  הנציב רוזן כתב בהחלטתו: "פרקליטות המחוז העבירה את הערר למחלקת העררים בחלוף כ-16 חודשים מיום שהערר התקבלה אצלה. מדובר בשיהוי מרחיק לכת שאינו מתקבל על הדעת, ואף נראה כי רק פנייתה של הסנגורית לנציבות הייתה זו שקידמה, בסופו של יום, את העברת הערר למחלקת עררים". עוד קובע הנציב בהחלטתו כי "יש בהשתהות בהעברת חומר חקירה כדי למסמס ולפוגג זכות הערר על סד המועדים הקבועים בחוק למתן ההחלטה בערר. כמו כן, יש בהשתהות זו כדי להשליך ולהשפיע על ההליך המשפטי עליו יוחלט בערר".

   

  באשר לאי בחינת מכלול הראיות בטרם ההחלטה על סגירת תיק החקירה, קבע רוזן כי "מדובר בכשל חמור ביותר שנפל בידי היחידה החוקרת, ובהמשך, של הפרקליטות, שקיבלה החלטה מהותית –סגירת תיק חקירה מחוסר ראיות – מבלי שעיינה במכלול הראיות הקיים בתיק החקירה. לא ניתן להתעלם מהעובדה, שהסנגורית התריעה בפני פרקליטות המחוז, מספר שבועות לאחר סגירת התיק, כי קיים בלבה חשש, שהפרקליטות לא בחנה, ואולי אף לא קיבלה מהיחידה החוקרת, את ההקלטות והתמלילים שהוגשו על ידי המתלוננת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים