שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו: טענו שעודדתי קריאות 'רבין בוגד'. זה שקר

  בנאומו בטקס הזיכרון הממלכתי תקף רה"מ את מבקריו: "טענו שעודדתי קריאות 'רבין בוגד'. זה שקר". הנכד יונתן בן ארצי: "טובת המדינה קודמת לטובת העומד בראשה"

   

  ריבלין ונתניהו בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין    (צילום: סנטרל הפקות)

  ריבלין ונתניהו בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין    (צילום: סנטרל הפקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אחר הצהריים (יום א') להאשמות שמופנות כלפיו על כך שלקח חלק בהסתה שהובילה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין לפני 24 שנים. בטקס האזכרה הממלכתי שהתקיים בהר הרצל בירושלים אמר נתניהו: "הוויכוח סביב הסכם אוסלו היה מהותי, תקיף ומעל לכול - לגיטימי והכרחי. מה שלא היה לגיטימי היה לכנות את יצחק רבין 'בוגד' או 'רוצח'. לאורך השנים שעברו מאז הרצח אני שומע את הטענה הכוזבת שלפיה כשחבר קנאים מתוך המחנה שהתנגד לאוסלו קרא כך לרבין - אני עמדתי בצד, שתקתי, לא הגבתי, אפילו עודדתי. שמעתי את הדברים גם פה, ליד קברו של רבין, בצורה מפורשת ומרומזת כמעט בכל אזכרה. אבל שקר שחוזרים עליו פעמים רבות לא הופך לאמת. הנה מה שאמרתי אז, מעל אין-ספור במות: לא, רבין הוא לא בוגד. הוא טועה, אבל הוא אינו בוגד". 

   

  יום הזיכרון ליצחק רבין, שנרצח לפני 24 שנים בתל אביב על ידי יגאל עמיר, מצוין בשורת אירועים. הכנסת עורכת ישיבה מיוחדת, בכיכר רבין בתל אביב יתכנסו אלפים וישתתפו במעגלי שיח.

   

  בדבריו הוסיף נתניהו: "בהפגנה בכיכר ציון אמרתי, 'לא עם הקריאות האלה, תירגעו'. בכנסת, חודש לפני הרצח, אמרתי: 'התופעה של כינוי מנהיגי ישראל בתואר בוגדים או רוצחים... אלה דברים שהיו פסולים תמיד'. אף שכיבדתי את רבין, ואינני אומר זאת מן השפה אל החוץ, חלקתי עליו. ניהלתי איתו פולמוס חריף, ואגב, לא בכל נושא. כשחתם על הסכם השלום עם ירדן גיביתי אותו במילים חמות. אבל ביחס להסכמי אוסלו, כן, ייצגתי חלק גדול מאוד בעם שהתנגד לתוצאות מדיניות הממשלה, שביקר קשות את הממשלה".

   

  נתניהו אמר כי "מה שעלינו לעשות כולנו יחד, הוא להתייצב נגד התופעות הללו וכל הניסיון להכתים את הציבור שיושב כאן בכתמים של קומץ קטן וקיצוני. בדמוקרטיה, מותר ואפילו הכרחי למתוח ביקורת. אין אף גורם מעל הביקורת, ואני אומר זאת גם על רקע נושאים בכותרות היום. ביקורת אינה סכנה לדמוקרטיה".

   

  נתניהו טען שלאחר הרצח יוחס המעשה לכל מחנה הימין: "לפני 24 שנים קרה דבר נוסף. ניסיון לשייך במזיד למחנה שלם את מעשי השוליים הקיצוניים. קריאות כאלה - של בוגד, ובגידה, וקריאות לרצח - נשמעות גם היום. אבל לא עולה על דעתי שמישהו יאשים בכך את כל המחנה שמתוכו יוצאות קריאות אלו". בסוף דבריו נמנע נתניהו מללחוץ את ידיהם של בני משפחת רבין, בניגוד לנשיא ראובן ריבלין שדיבר לפניו. בישיבה המיוחדת בכנסת תקף נתניהו את יונתן בן ארצי, שנאם אחריו בטקס הממכלתי, ואמר כי "האזכרה הפכה להשתלחות פוליטית".

  בנימין נתניהו וראובן ריבלין לאחר הנאום בטקס (צילום: סנטרל הפקות)
  למעלה: ריבלין אחרי הנאום. למטה: נתניהו אחרי הנאום(צילום: סנטרל הפקות)

   

  הנכד יונתן בן ארצי לנתניהו: "קחו אחריות"    (צילום: סנטרל הפקות)

  הנכד יונתן בן ארצי לנתניהו: "קחו אחריות"    (צילום: סנטרל הפקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בנימין נתניהו טקס זיכרון יצחק רבין הר הרצל ירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
  בנימין נתניהו, היום בטקס בהר הרצל(צילום: סנטרל הפקות)

  טקס זיכרון יצחק רבין הר הרצל ירושלים (צילום: ראובן קסטרו)
  נתניהו והבת דליה רבין(צילום: ראובן קסטרו)

  טקס זיכרון יצחק רבין הר הרצל ירושלים (צילום: סנטרל הפקות)
  טקס זיכרון ליצחק רבין (צילום: סנטרל הפקות)

  לפני כן אמר נתניהו: "פורענות גדולה התרגשה עלינו לפני 24 שנים, גדיעת חייו של יצחק רבין ז"ל בידי רוצח שפל. היא קודם כל פצע אישי עמוק בעבורכם, בני משפחת רבין. בד בבד, זהו פצע לאומי היסטורי שמזכיר מאורעות מרים כלענה בתולדותינו בזמנים קדומים. כולנו, ואני מדגיש – כולנו, כל חלקי העם, חייבים להכיר תודה ליצחק רבין על תרומתו לתקומת ישראל כמצביא וכמנהיג.

   

  "אני מבקש להוסיף לדברים החשובים שאמר נשיא המדינה על הצורך להפריד בין הפולמוס הפוליטי למעשה הרצח. לפני חצי יובל שנים קרע ויכוח נוקב את החברה הישראלית. ראש הממשלה רבין ביקש להשיג שלום עם שכנינו הפלסטינים, אבל אצל הפלסטינים לא הייתה כוונה דומה. הם נסחפו אחר מחוללי הטרור שביצעו מעשי זוועה בחוצות המדינה. המרצחים הקיזו את דמם של חפים מפשע.

   

  "יצחק רבין פעל לפי מצפונו. אני יודע את זה. הכרתי אותו, חיבבתי אותו גם. בפגישה הראשונה שהייתה לנו, לפני כמעט 45 שנים, בבית ראש הממשלה, כשפגשתי אותו יחד עם אבי ז"ל, כיבדתי אותו כי ידעתי שהוא פעל לפי מצפונו. הוא האמין שצריך לתת סיכוי לתהליך אוסלו. גם אני, כמנהיג האופוזיציה באותם ימים, פעלתי על פי צו מצפוני. הצגתי את הגישה שאמרה: אסור למסור לפלסטינים שטחים שישמשו אותם כבסיסי תקיפה נגדנו, בייחוד כשהם מסרבים להכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

  יונתן בן ארצי (צילום: סנטרל הפקות)
  הנכד יונתן בן ארצי. "המדינה קורסת"(צילום: סנטרל הפקות)

    

  הנשיא ריבלין: "לא ללבות שנאה"    (צילום: לע"מ)

  הנשיא ריבלין: "לא ללבות שנאה"    (צילום: לע"מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, בחר להזכיר שסבו התפטר בקדנציה הראשונה שלו בגלל פרשת הדולרים, תוך רמיזה לנתניהו, שנאבק להמשיך בתפקידו חרף הפרשות הפליליות שמלוות אותו בשנים האחרונות: "אני חוזר 42 שנים אחורה, אל תקופה וימים אחרים. רבין ראש ממשלה צעיר, אהוד, מצליח, אבל אז הקדירה עננה את פני השמיים, פרשת הדולרים. על אף ההזדמנות ההיסטורית להמשיך ולהוביל את ישראל קדימה, הוא החליט לקחת אחריות אישית ולפנות את מקומו. לוותר ויתור אישי כואב למען הדמוקרטיה הישראלית כדי שלא ייפול בה רבב, כי טובתו של עם ישראל קודמת לטובתו האישית של כל אדם".

   

  הוא פנה לנתניהו והוסיף: "ראש הממשלה היוצא, מדינת ישראל קורסת. יותר משנה שאין כאן ממשלה, אין תקציב, אין מדיניות, אין תוכנית, אין דרך. בתי החולים מפוצצים, המדינה בפקקים, אין מפכ"ל למשטרה. המטכ"ל מתקשה לקבל הנחיות פעולה ברורות. הציבור כועס, חושש, מסוכסך. מערכות המדינה נרמסות, אזרחי ישראל סובלים. הביטו סביב - כאן קבורים מנהיגי המדינה שבנו והקימו אותה. הביטו בעיניים שלהם, המתבוננות בכם מלמעלה. זה הזמן לקחת אחריות ולתת דוגמה אישית. שנות שלטון רבות גרמו לכם לשכוח מה זה להיות בן אדם. קחו אחריות על מעשיכם".

   

  בטקס בהר הרצל אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין: "לרגע אחד הצצנו לתוך התהום האפלה של השנאה והאלימות, שרק הן עלולות להרוס את קיומנו. הרגע חלף. רצח רבין, שטלטל את כל אזרחי המדינה, הפך לנושא של מחלוקת חברתית כואבת וקשה. המעשה הנתעב התבצע על רקע חתימת הסכמי אוסלו.

   

  "בזיכרוננו נקשר המאורע כולו בשאלת ההסדר עם הפלסטינים ובמחלוקת הנוקבת בין ימין ושמאל. מחנה הימין הרגיש כי אצבע מאשימה מופנית אליו ואל כל מתנגדי הסכמי אוסלו. מחנה השמאל ראה עצמו קורבן של אותו אקדח, שגדע לא רק את חייו של מנהיג דגול אלא גם את תהליך השלום עצמו. כיום, במרחק של 24 שנים, אולי הגיעה השעה להפריד בין הרצח לבין האמונות הפוליטיות שלנו. ואני רוצה לשאול, האם אנחנו מסוגלים לכך?"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים