שתף קטע נבחר

אושרה העבודה במקומות עם מרחבים מוגנים | כך תפעלו בעת אזעקה

תחילה הושבתה העבודה בכל המקומות למעט בשירותים החיוניים. מה לעשות במקרה אזעקה? הנחיות פיקוד העורף

הלימודים בדרום הארץ ובגוש דן לא מתקיימים היום (ג') וכמיליון תלמידים נותרו בבית. פיקוד העורף עדכן כי מקומות עבודה שבהם קיימים מרחבים מוגנים ייפתחו. תחילה הורה לפתוח ולהפעיל רק שירותים חיוניים בעקבות ירי הרקטות מרצועת עזה.

 

באזור השפלה, דן וירקון ניתן אפוא לצאת לעבודה אם קיים מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו על-פי זמן ההתגוננות. אלו הנחיות פיקוד העורף להתנהגות נכונה בזמן אזעקה על מנת למזער את הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מירי טילים או רקטות.

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות ()

 

לחצו לפרטים נוספים לגבי הנחיות לכל היישובים

 

בהישמע אזעקה יש להיכנס למרחב המוגן במסגרת פרק הזמן העומד לאזור הרלוונטי, לפי ההנחיות הבאות: השוהים במבנה ייכנסו לממ"ד, מקלט, חדר מדרגות או חדר פנימי ויסגרו דלתות וחלונות. השוהים בחוץ בשטח בנוי ייכנסו למבנה או למחסה קרוב. על השוהים בחוץ בשטח פתוח יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. חשוב: יש להישאר במרחב המוגן 10 דקות.

 

על נוסעים ברכב לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

 

על נהג אוטובוס בכביש בין עירוני לעצור בהישמע אזעקה ולפתוח את הדלתות. על הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה. בצירים עירוניים על הנהג לעצור בצד הדרך ולפתוח את הדלתות, ועל הנוסעים לרדת ולהגיע למבנה קרוב במידה שיש כזה. במידה שלא, ניתן לרדת מהאוטובוס, להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

 

 

איך בוחרים מרחב מוגן?

את המרחב המוגן יש לבחור בהתאם לזמן העומד לרשותנו מרגע הישמע אזעקה לפי סדר העדיפויות

 

1. ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) או ממ"ק (מרחב מוגן קומתי) הם הבחירה המועדפת.

 

2. מקלט:

א. מקלט בבניין משותף – בתנאי שהמקלט פנימי ונמצא בתוך הבניין ובתנאי שניתן להגיע אליו דרך חדר מדרגות פנימי ללא תלות בזמן ההתרעה.

 

ב. מקלט ציבורי – בתנאי שניתן להגיע אליו תוך פרק הזמן הנדרש מרגע הישמע אזעקה.

 

3. חדר מדרגות פנימי:

א. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן יותר משלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי - ירדו שתי קומות ויישארו בחדר המדרגות. בבניין בין יותר משלוש קומות, כל קומות חדר המדרגות מוגנות פרט לקומת הקרקע ושתי הקומות העליונות.

 

ב. דיירי הקומה העליונה המתגוררים בבניין בן שלוש קומות במבנה ללא ממ"ד, ממ"ק או מקלט פנימי, ירדו קומה אחת ויישארו בחדר המדרגות. בבניין בן שלוש קומות קומת חדר המדרגות המוגנת ביותר היא הקומה האמצעית (קומה שנייה).

 

4. באין ממ"ד, ממ"ק, מקלט או חדר מדרגות פנימי, יש לבחור חדר פנימי שבו מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים.

אין לבחור מקלחת או שירותים, יש להתרחק מקרמיקה, חרסינה וזכוכיות שעלולות להתנפץ. אזרחים נדרשים לא להימצא ברחבת הכניסה לבניינים, כיוון שקיים סיכון לרסיסים והדף כתוצאה מנפילות טילים בסמוך לבניינים. בחירום, השאירו את דלת הכניסה פתוחה לטובה הציבור השוהה בחוץ.

 

הנחיות נוספות באתר פיקוד העורף

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  עידן יגודה
אזעקות בתל אביב
צילום: עידן יגודה
מומלצים