שתף קטע נבחר

ההסלמה הביטחונית: קניונים נסגרו, בנקים במתכונת חירום

קניוני דיזנגוף סנטר ורמת אביב בת"א נסגרו למבקרים בשעות הבוקר ונפתחו בהדרגה, ואין קבלת קהל בלשכות התעסוקה בגוש דן והדרום. רשתות שיווק המזון קיבלו הנחיה מפיקוד העורף לפתוח את הסניפים

 

 

בצל ההסלמה בדרום הארץ והאזעקה אליה התעוררו הבוקר (ג') גם תושבי גוש דן, הנחה פיקוד העורף להימנע מכינוסים ומפתיחת מקומות עבודה, מרכזים מסחריים ומפעלים שאינם חיוניים. הקניונים ומרכזי המסחר בדרום הארץ ובאזור גוש דן פועלים באופן חלקי בלבד היום, כאשר לראשונה קניון דיזנגוף סנטר בתל אביב נסגר הבוקר, ונפתח רק בשעות הצהריים המאוחרות. קניון רמת אביב היה סגור בשעות הבוקר אך נפתח למבקרים. מבדיקת ynet עולה כי לא כל החנויות פתוחות - אך בתי הקפה מלאים.

 

אין לימודים ועבודה - האם תקבלו שכר?

השקל נופל מול הדולר והאירו בעקבות ההסלמה הביטחונית

הבורסה בתל אביב תיפתח על רקע ההסלמה הביטחונית

 

מדיזנגוף סנטר נמסר כי "אנחנו לא זוכרים סיטואציה ביטחונית שבעקבותיה זו הייתה ההנחיה, אבל אנחנו קשובים ונשמעים להנחיות פיקוד העורף ופועלים על פיהן, וכמובן מקווים שהמציאות תחזור לסדרה בהקדם".

 

מנכ"ל קניוני עופר, משה רוזנבלום, אמר ל-ynet: "זו פעם ראשונה שקניון רמת אביב נסגר. אני חושב שנקטו בעודף זהירות, אבל אני אף פעם לא יודע מה יודעים האחראים, לכן אני לא מלין. מה ההבדל בין רחוב דיזנגוף לדיזנגוף סנטר? הרחוב כולו פתוח ולעומת זאת, הסיכוי שלקוח ירגיש בטוח אצלנו, עם החניונים והממ"דים, יותר טוב מהרחוב. אבל לא נלחיץ את העם ולא נשים רגל להחלטות ממשלה".

 

על השאלה האם סגירת הקניון גורמת נזק השיב: "קיבלנו הנחיה ברורה לסגור מתל אביב דרומה, כשיש כבר שחרור בקניוני גוש דן. סופרים, בתי קפה, סופר פארם - פתוחים. אנחנו לא מחייבים אף סוחר לפתוח כי אנחנו לא יודעים מאיפה באים העובדים. מי שלא רוצה לפתוח שלא יפתח. להגיד לך שהכל פתוח? לא. להגיד לך שבתי הקפה מלאים? כן. אני מאמין שאנשים לא יישארו בבית כל הזמן. זה נזק של יום אחד - לא נזק גדול".

 

קבוצת עזריאלי, בעלת קניונים בין היתר בבאר שבע, תל אביב, חולון וראשון לציון, תפעיל את הקניונים היום במתכונת חירום ועל פי הנחיות פיקוד העורף. כך, בקניון איילון ברמת גן מרבית העסקים נפתחו ופועלים כשגרה, הקניונים בהוד השרון ובאור יהודה פועלים והעסקים נפתחו. קניון הזהב בראשון לציון פתוח גם הוא למבקרים.

 

בקבוצת ביג, שמפעילה קניונים בין היתר באשדוד, קסטינה, קריית גת ובאר שבע, השאירו את ההחלטה האם לפתוח את החנויות לבעלי הרשתות, וניתן להניח כי רבים מהם ישאירו את החנויות סגורות לנוכח התנועה הדלילה שתהיה בקניונים בדרום הארץ ובמרכז. מרכזי ביג בבת ים, אשדוד, קסטינה, קריית גת, באר שבע סגורים חלקית.

 

גם קבוצת גזית גלוב, שמפעילה את מתחמי G ברחבי הארץ, הודיעה על סגירת כל הקניונים באזורים המוגדרים על ידי פיקוד העורף, למעט שירותים חיוניים כגון בתי מרקחת. הקניונים, ובעיקר החניונים בהם, משרתים גם כמרחבים מוגנים ועל כן הוחלט בקבוצת הנדל"ן כי תהיה גישה לאזורים הללו.

 

מאיקאה נמסר כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף, חנויות באר שבע, ראשון לציון וחנות המטבחים בתל אביב יהיו סגורות היום. חנויות נתניה וקריית אתא ימשיכו לפעול במתכונת רגילה. רשת קסטרו הודיעה כי מרכזי הלוגיסטיקה שלה, כמו גם הסניפים, סגורים.

דיזנגוף סנטר  (צילום: מיכאל שטינדל   ) (צילום: מיכאל שטינדל   )
דיזנגוף סנטר (צילום: מיכאל שטינדל )

 

הבנקים עברו למתכונת חירום, אין קבלת קהל בלשכות התעסוקה

בתוך כך, מלשכת התעסוקה נמסר כי לא תתקיים קבלת קהל בלשכות התעסוקה באזור גוש דן והדרום בערים: תל אביב, פתח תקווה, ראש העין, אור יהודה, לוד, מודיעין, רמלה, בני ברק, ראשון לציון, רחובות, חולון, בת ים, אופקים, שדרות, נתיבות, אשקלון, באר שבע, רהט, אשדוד, קריית מלאכי, קריית גת ויבנה.

 

כדי לשמור על זכאות, על דורשי עבודה המתייצבים בתדירות שבועית להתייצב ביום ההתייצבות הקבוע בשבוע הבא. דורשי עבודה המתייצבים בתדירות חודשית נדרשים להתייצב פעם אחת בחודש נובמבר במועד שבו הלשכה פתוחה. נרשמים חדשים יוכלו להירשם לאחר החזרה לשגרה, ולהכיר במועד בו לשכת התעסוקה הייתה סגורה לקבלת קהל כמועד תחילת ההתייצבות. זאת בכפוף למילוי הצהרה. כמו כן, בתוכנית מעגלי תעסוקה בלשכות הסגורות לקבלת קהל לא תתקיים פעילות. בלשכה מבקשים להמשיך ולעקוב אחר ההודעות באתר שירות התעסוקה.

 

במקביל, בנק ישראל הנחה את הבנקים לעבור למתכונת חירום. הבנקים יסגרו את רוב הסניפים שלהם באזורי גוש דן והדרום, כולל אלה שכבר נפתחו כסדרם. בינתיים הפיצו חלק מהבנקים מיילים לעובדים כי הבנק הוא מקום עבודה חיוני ועל כן העבודה תתנהל כרגיל, אך בחלק מהבנקים סייגו שעובדים עם ילדים מאזור המרכז ודרומה או מי שחושש להגיע למרכז יכול שלא להגיע.

 

בהנחיה של בנק ישראל נכתב: "הנחנו את המערכת הבנקאית לפעול לפי נהלי חירום ובהתאם להנחיות פיקוד העורף. רק פעילויות חיוניות יפעלו. בבנק ישראל הבהירו כי שירות בנקאי מוגדר כשירות חיוני לציבור". המשמעות, כך לפי ההנחיה היא שרק סניפי חירום (סניפי גרעין) יפעלו ובמטות רק עובדים ותהליכים חיוניים. הבנקים נדרשו להפעיל כסדרם את מערכות התשלומים, משיכת מזומנים ומילוי המכשירים וכרטיסי אשראי. בנוסף, מוקדי שירות רבים של חברות האשראי והתקשורת יהיו סגורים היום.

 

על פי חוק שירות עבודה בשעת-חירום, תשכ"ז-1967* "שירות עבודה" – עבודה במפעל חיוני או עבודה במפעל למתן שירותים קיומיים, מקום עבודה חיוני הוא מקום שלו תועלת ציבורית, כל עסק של תעשייה, מסחר, תחבורה או חקלאות וכל מוסד חינוך, בין שהוא קיים ובין שהוא עתיד לקום; עבודה מטעם המדינה או רשויותיה או רשות מקומית, לרבות עבודות ביצורים או בניית מקלטים; שירותים בין מטעם המדינה או רשויותיה או רשות מקומית ובין שלא מטעמן.

 

רשתות השיווק חיוניות - ונפתחו

סניפי רשתות הסופרמרקטים פתוחים בשל היותם שירות חיוני. רשתות השיווק קיבלו הנחיה מפיקוד העורף לפתוח את החנויות: ויקטורי, שופרסל ויינות ביתן דיווחו כי פתחו את סניפיהם כרגיל. סניפי רמי לו יפתחו גם הם בתל אביב ודרומה. מרשת ויקטורי נמסר כי היא מגבירה את את מערך המשלוחים וההפצה מדרום הארץ ועד תל אביב לנוכח הביקוש להזמנות און ליין.

 

גם מערכת בתי המשפט עוברת למתכונת חירום בעקבות ירי הרקטות על ישראל, ורוב הדיונים בבתי המשפט באזור הדרום, במרכז הארץ ובתל אביב יתבטלו. על פי הודעת הנהלת בתי המשפט, "בצל המצב הביטחוני, בתי המשפט יפעלו במתכונת של שמיעת סעדים דחופים בלבד. בתי המשפט שנכללים בהנחיית פיקוד העורף - מחוז דרום, מחוז ת"א ומחוז מרכז למעט נתניה וכפר סבא, בהם ישמעו דיונים כרגיל".

 

כל בתי החולים בטווח של 40 ק"מ מעזה נכנסו למצב כוננות שיא והתגוננות, בהם בית החולים סורוקה בבאר שבע, בית החולים אסותא אשדוד, בית החולים קפלן ברחובות ובית החולים ברזילי באשקלון. משרד הבריאות פתח את חמ"ל החירום בתיאום עם גופי החירום, בהם פיקוד העורף, צה"ל ומד"א.

  

משרד הבריאות הורה לא לפתוח מרפאות של קופות חולים באזורים הרלוונטיים שאינן ממוגנות. בית החולים איכילוב בתל אביב והמרכז הרפואי רבין בילינסון בפתח תקווה עובדים כרגיל. במשרד הבריאות מבהירים כי כל מוסדות הבריאות, בהם בתי חולים, מוסדות גריאטריים וקופות החולים ערוכים.


פורסם לראשונה 12/11/2019 09:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
דיזנגוף סנטר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים