שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   הוצאות של עשרות מיליונים לצה"ל, ההורים נשארים בבית: העלות של יום לחימה

   סבב הלחימה החדש מול רצועת עזה עלול לעלות מאות מיליוני שקלים רק ביום לחימה אחד. הסיבות: הסכומים הגבוהים שהפעילות המלחמתית גובה בפן הצבאי, סגירת מפעלים ומקומות עבודה ופיצוי להורים בעוטף עזה שנאלצו להיעדר מהעבודה, מהלך שמצריך את הארכת התקנות

    

   צפו: מתקפת רקטות על הדרום וערי המרכז    (צילום: חגי דקל)

   צפו: מתקפת רקטות על הדרום וערי המרכז    (צילום: חגי דקל)

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    

   סבב הלחימה החדש מול רצועת עזה שהתחיל היום (ג') עלול לעלות מאות מיליוני שקלים רק ביום לחימה אחד. זאת בשל הוצאות גבוהות של צה"ל לצורך הלחימה. בנוסף, על פי הנחיות פיקוד העורף לא יתקיימו לימודים ביישובים רבים באזור הדרום ובמרכז הארץ וגם העבודה במפעלים ובמסחר תשובש - והמדינה תצטרך לפצות את ההורים ומקומות העבודה.

    

   אין לימודים ועבודה - האם תקבלו שכר?

   השקל נופל מול הדולר והאירו בעקבות ההסלמה הביטחונית

   הבורסה בתל אביב תיפתח על רקע ההסלמה הביטחונית

    

   רק אתמול רמז ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בישיבה המיוחדת של ועדת הכספים בכנסת, כי יהיה כנראה צורך לבצע בכל מקרה עוד קיצוץ תקציבי כואב בשנה הנוכחית, דהיינו בחודש וחצי שנותרו לסוף שנת התקציב 2019. כמו כן דורש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר בדחיפות כ-3-4 מיליארד שקל למערכת הביטחון, בשל פרויקטים הגנתיים והוצאה סודית, שאין מפרטים בעניינה גם לכנסת. מול ההוצאה הזאת צפוי קיצוץ תקציבי גדול במשרדים האזרחיים.

   כיפת ברזל באשדוד (צילון: AFP)
   כיפת ברזל באשדוד(צילון: AFP)

   כעת כבר ברור שסבב לחימה שעלול להימשך ימים אחדים יחייב העברת כספים בהיקף גדול למערכת הביטחון ולפיצוי להורים לילדים שלא יילכו לעבודתם ולמקומות עבודה שהושבתו.

    

   רק בשבוע שעבר דרשו בעלי אולמות שמחה ומסעדות בשדרות ובעוטף עזה שיינתן להם פיצוי על הסבב הקודם ותוצאותיו - ביטול אירועים בדרום ומיעוט מבקרים בבתי האוכל. היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, ורשות המיסים עצרו לפי שעה העברת פיצוי כזה, בשל תקופת הבחירות והחשש שמגזרים אחרים יקופחו מול בעלי האולמות והמסעדות.

    

   עלות יום לחימה אחד, שכולל פעילות מלחמתית של הפצצות מהאוויר, שימוש בתחמושת רבה, ירי טילי כיפת ברזל, ועדיין ללא גיוס של אנשי מילואים, אולם פעילות מבצעית של חיילים רבים יותר בשטח מבימים רגילים, מוערכת, על פי מבצעים דומים בעבר, בעשרות מיליוני שקלים.

    

   אם מדובר בפעילות נרחבת, בעיקר של חיל האוויר וירי טילי כיפת ברזל, העלות יכולה להגיע גם ל-100 מיליון שקל ביום לחימה. עם זאת, קשה מאוד לדייק בשלבים מוקדמים של לחימה בנתונים בשל חוסר מידע מספיק על היקף השימוש בתחמושת, כולל השימוש במערכת כיפת ברזל, שכידוע יקרה מאוד.

    

   מערכת הביטחון תקבל כעת בכל מקרה תוספות תקציב מעבר לתקציבה, שלא עודכן בשל מערכות הבחירות הרצופות. יצוין, שפעילות מבצעית מוגבלת כלולה אמנם בתקציב צה"ל ורק התמשכות של מבצע צבאי, גיוס של מילואים ושימוש בהיקף גדול של תחמושת, בעיקר טילים, תוך קיום פעילות רצופה וארוכה של מטוסי חיל האוויר, גרמו בעבר להעברה מיידית של תוספות תקציב מיוחדות למערכת הביטחון.

    

   נעדרתם מהעבודה? לא בטוח שתפוצו

   בעקבות המצב המתוח בדרום ובמרכז הארץ לא התקיימו היום לימודים ברוב היישובים הסמוכים עד 50 ק"מ מרצועת עזה וגם ביישובים אחדים במרכז הארץ. מהסיבה הזאת נעדרים ככל הנראה עשרות אלפי הורים ממקומות עבודתם, כאשר למעשה מדובר ביום חופשה על חשבונם. כל עוד לא קיים בתוקף חוק המפצה הורה על היעדרות מעבודתו בשל הוראות של מערכת הביטחון והרשויות המקומיות על ביטול לימודים ההורים לא יפוצו ויש להסדיר זאת בחקיקה. החוק הזה הוארך לאחרונה לתקופה מוגבלת רק לתושבי עוטף רצועת עזה הקרובים ביותר לרצועה.

    

   תוקף התקנות שאישרו תשלום פיצויים בגין היעדרות הורים מהעבודה, בשל המתיחות בדרום בשנה האחרונה, הסתיים בקיץ השנה לאחר שהיה בתוקף כשנה וחצי ואף הוארך פעמיים על ידי שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת. בחלק מהיישובים הצו הוארך, כולל בפיצוי לענפים מסוימים, כמו תיירות ודבוראות, עד לתחילת שנת 2020.

    

   במידה ויהיו נזקים לרכוש ייצאו שמאי רשות המיסים לבחינת ערך הנזק של הפיצוי המגיע. גם כאן העלות עלולה להגיע, כמו בסבבי לחימה נוספים, לעשרות מיליוני שקלים. כמו כן עסקים שנסגרו בהנחיה מפורשת של פיקוד העורף יהיו זכאים לדרוש פיצוי בגין שכר עובדיהם, במידה וישלמו לעובדים ובתנאי שמקום העבודה נמצא ביישוב שבו נאסר על מקומות עבודה לפעול.

    

   שר האוצר, משה כחלון, אמר בקיץ השנה כי ככל שיידרש הוא מתכוון להאריך את התקנות המאפשרות להורים להיעדר ממקום עבודתם ולקבל על כך פיצויים. כעת יהיה צורך להאריך את תקופת התקנות ויתכן גם שאת המרחק מרצועת עזה, בהתאם ליישובים שלעברם ישוגרו טילים. 

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים