שתף קטע נבחר

לראשונה מאז מלחמת המפרץ - אין לימודים בת"א: תמונת מצב במערכת החינוך

בשל ההסלמה והוראות פיקוד העורף, כמיליון תלמידים וכ-80 אלף עובדי הוראה לא הגיעו למוסדות החינוך באזור השפלה, הדרום וגוש דן. זוהי הפעם הראשונה שבוטלו הלימודים באופן גורף בת"א מאז מלחמת המפרץ ב-91'. מנכ"ל משרד החינוך: "גם אם המוסד החינוכי בטוח, ההתקהלות מסוכנת"

 

 

 

כמיליון תלמידים ו-80 אלף עובדי הוראה נשארו היום בבית, בשל ההסלמה במצב הביטחוני בדרום הארץ ובמרכזה, ובעקבות הנחיות פיקוד העורף. זוהי הפעם הראשונה מאז מלחמת המפרץ ב-91' שבוטלו הלימודים באופן גורף בתל אביב - 28 שנים.

 

בהודעת משרד החינוך מהבוקר צוין כי הוא מתנהל ב"נוהל חירום מתגלגל". מהמשרד נמסר כי נפתחו "חדרי מצב בדרום, בתל אביב ובירושלים, ומגיבים בהתאם להתפתחויות ולהנחיות פיקוד העורף". הלימודים באזור השפלה, בדרום ובגוש דן עד גבול השרון בוטלו. בהרצליה ונתניה התקיימו הלימודים כרגיל.

 

בתי ספר נסגרו בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
בתי ספר נסגרו בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

ביישובי עוטף עזה, שדרות, נתיבות, אשדוד, אשקלון, יבנה, רחובות, חולון, ראשון לציון, גבעתיים, רמת גן, ראש העין, פתח תקווה ותל אביב-יפו לא מתקיימים לימודים היום.

 

גם 240 טיולים שתוכננו באזורים אלו בוטלו, ועל פי משרד החינוך, כל התלמידים אשר שהו באזורים הללו בטיולים הוצאו משם. גם מערך ההסעות באזורים אלו בוטל, ותלמידי הפנימיות נאספו למרחבים מוגנים.

  

ביטולי לימודים בהיקף נרחב נרשמו גם במערכת ההשכלה הגבוהה. שתי האוניברסיטאות הגדולות באזור המרכז, תל אביב ובר אילן, הודיעו כי לא ייערכו היום לימודים. גם באוניברסיטת בן גוריון לא יתקיימו לימודים, וכך גם במכללת ספיר שאזעקות נשמעו בשטחה החל מהבוקר. גם במכללת קיי ובמכללת סמי שמעון לא יתקיימו היום הלימודים.

 

רסיסי רקטה בגן יבנה בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה (צילום: נתיבי ישראל)
תיעוד פגיעה ליד גן יבנה(צילום: נתיבי ישראל)

רסיסי רקטה בראשון לציון בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה (צילום: ירון ברנר)
רסיסי רקטה בראשון לציון (צילום: ירון ברנר)

גם באוניברסיטה הפתוחה בקמפוסים בבאר שבע, באשדוד, בשדרות, בתל אביב, בפתח תקווה ובשגב שלום לא יתקיימו לימודים, וכך גם בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. גם במוסדות הבאים לא יתקיימו לימודים: הקריה האקדמית אונו (בקמפוסים שבירושלים, קריית אונו ואור יהודה), קמפוס שרונה של הטכניון בתל אביב, הקמפוס החרדי של אוניברסיטת חיפה בבני ברק, מכללת אפקה בתל אביב ומכללת לוינסקי.

 

"עצם ההתקהלות בבתי הספר היא סכנה"

שר החינוך רפי פרץ אמר בחדר המצב של המשרד כי "צריך לקחת בחשבון שיכול להיות שיהיו כמה ימים של לחימה. יש צורך באורך רוח של כולנו. משרד החינוך הולך לחומרה ביטול הלימודים היום לא היה לשווא - חיי אדם ניצלו בזכות זה".

 

על המשך מצב החירום מבחינת משרד החינוך אמר: "אנחנו דואגים לבטחונם של ילדינו ולא לוקחים סיכון. בתיאום עם פיקוד העורף אנחנו נמצא את הדרך למסלול הלימודים. זה חשוב לי מאוד. לא נעשה את זה תחת סיכון, אבל השאיפה היא לחזור לשגרה של חיים נורמליים".

 

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב סיפר הבוקר באולפן ynet: "ההודעה מפיקוד העורף לגבי גוש דן הגיעה בשלב שחלק מהילדים הקדימו את הגעתם למוסדות החינוך, לפני שההודעה יצאה. מצאנו את עצמנו במעבר מהשגרה למצב של מערכה ביטחונית, עם 161 טיולים שאושרו ויצאו לטייל במרחבי הדרום ובמרכז הארץ.

 

הנחיות פיקוד העורף בעקבות ההסלמה וירי הרקטות מעזה: פגיעה בבית בשדרות ()

"היינו צריכים גם לאתר את כל הפעילויות שמתוכננות לאחר הצהריים כדי לוודא ששום פעילות לא מתקיימת, בהתאם להנחיות של פיקוד העורף שלא מאשרים התכנסות למעלה ממאה אנשים. צריך לטפל גם בכל המערך של כפרי הנוער ופנימיות הרווחה שלנו, ילדים שאין להם לאן לחזור, לא לכל אחד יש משפחה, לכן אנחנו נמשיך ליצור שגרת קיום".

 

אבואב הוסיף כי אם הנחיות פיקוד העורף יישארו דומות, לא יתקיימו לימודים גם מחר: "אנחנו ממתינים תמיד להנחיות פיקוד העורף, אך אנחנו ערוכים להוריד היקף גדול של צוותי חינוך לדרום או לכל מקום אחר כדי לפעול עם הילדים במרחבים המוגנים. אנחנו מוכנים לתת מערך של פעילויות באופן מקוון דרך האינטרנט".

 

- למה בכל פעם שיש אירוע כזה הכול מתבטל? מוסדות החינוך לא מוכנים לסיטואציה ביטחונית?

"ישנם מוסדות חינוך ממוגנים שעומדים בסטנדרטיזציה של רמת הבטיחות הנדרשת שנקבעה על ידי גורמי הביטחון. על אף זאת, הצבא וגורמי הביטחון מתוך שיקולים מאוד ברורים ומובהקים מחליטים שלא לקיים שגרה, משום שמדובר גם בנסיעה למוסדות החינוך. יש מצבים שגם כאשר מוסד החינוך הוא מוגן ובטוח, לא מקיימים בו שגרת חינוך כי עצם ההתקהלות היא סיכון שלא נלקחת על ידי גורמי הביטחון. זה לא בגלל שבתי הספר אינם יכולים לקיים שגרה במרחבים מוגנים, אלא מתוך מכלול רב של שיקולים ביטחוניים".

 

ברקע המצב הביטחוני, פותח היום השירות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך קו פתוח להתייעצות של תלמידים, הורים ועובדי הוראה. הקו יאויש על ידי מומחיות למצבי לחץ וחירום מהשירות הפסיכולוגי ייעוצי. הקו פועל מהשעה 14:30 עד 22.00. מספר הטלפון: 1800-811-211. מחר הקו יפתח משעה 7:00 בבוקר ועד לשעה 22:00.

 

 


פורסם לראשונה 12/11/2019 10:42

 

השתתף בהכנת הידיעה: אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בית ספר סגור בת"א
צילום: מוטי קמחי
מומלצים