שתף קטע נבחר

בית הדין אישר לאם גרושה לעבור למרכז הארץ

תושבת ב"ש ביקשה להתקרב עם הילדים להוריה, אך בעלה שנשאר בדרום התנגד. הדיינים קבעו: המעבר לא יפגע ביכולת האב להיפגש עם ילדיו

בית הדין הרבני בבאר שבע נעתר לאחרונה לבקשת אם לשניים להעתיק את מקום מגוריה מבאר שבע למרכז הארץ, על אף התנגדותו הנחרצת של האב, שנשאר לגור בדרום. בפסק הדין הובהר כי מאחר שלא ניתן למנוע ממנה את המעבר כל עוד אין פגיעה משמעותית ביכולתו של האב להמשיך להיפגש עם ילדיו.

 

בני הזוג התגרשו לפני כארבעה חודשים. במהלך נישואיהם הם גרו בבאר שבע ונולדו להם שני ילדים הנמצאים במשמורת האם. הסדרי השהות עם האב כוללים שני ערבים בשבוע וכל סוף שבוע שני.

 

בבקשתה לעבור עם הילדים למרכז סיפרה האם, שיוצגה על ידי עו"ד דן מלכיאלי, שמלכתחילה היא הגיעה עם בן זוגה לגור בבאר שבע בשל לימודיו, והם הסכימו ביניהם כי המעבר זמני ולאחר מכן יחזרו למרכז.

 

האם הדגישה כי אין לה משפחה בבאר שבע והיא זקוקה לתמיכה ולסיוע של הוריה שגרים במרכז הארץ. לטענתה, המעבר אינו אמור להקשות על האב, שממילא עובד במרכז ואף הודה כי הוא מתכנן לעבור לאזור זה בעוד כשנה.

 

האב טען מנגד שהמעבר יסכל את בקשתו לקבל משמורת משותפת ויקשה על קיום הסדרי השהות שיהפכו ל"הסדרי הסעה". הוא הדגיש כי אינו מתכנן לעבור למרכז ואף הוא זקוק לעזרת הוריו, שבביתם הוא מתגורר כעת.

 

אבל הדיינים הרב אהרן דרשביץ, הרב עובדיה חפץ יעקב והרב אברהם צבי גאופטמן קיבלו את הבקשה. הם ציינו שעל פי ההלכה האם כלל אינה מחויבת לגדל את ילדיה לאחר הגירושין ויכולה באופן עקרוני להתנער מהטיפול בהם ומהאחריות למזונות. לפיכך, אם הסכימה לגדלם, הדבר אינו מונע ממנה את זכותה לגור היכן שתחפוץ.

 

הם הוסיפו כי במקרה זה מדובר בילדים שהם בגדר "קטני קטנים" וטובתם להישאר במשמורתה של האם אף לאחר המעבר, גם אם הדבר יביא לפגיעה מסוימת בקשר עם האב. עוד לדבריהם, ניכר כי המעבר חיוני לאם שזקוקה למקור תמיכה משפחתי. "אין ספק שכאשר המעבר ישפיע לטובה על חוסנה של האם, ישפיע הדבר לטובה אף על הקטינים", כתבו.

 

בהתאם לחוות הדעת הסוציאלית שהוגשה בתיק קבעו הדיינים שלאחר המעבר הקשר עם האב אינו אמור להיפגע שכן הוא עובד באזור המרכז, מה שיוכל לאפשר לו להסיע אותם עם סיום עבודתו אל מקום מגוריו, ובחזרה בשעות הבוקר.

 

בסיכומו של דבר קבעו הדיינים שהאישה רשאית להעתיק את מקום מגוריה בסמיכות למקום מגורי הוריה, אך על הצדדים לתאם ביניהם את מקום המגורים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
בית הדין הרבני
צילום: עמית שאבי
מומלצים