שתף קטע נבחר

אין ממשלה, יש הבטחות: "אשקלון תוכר כחלק מיישובי עוטף עזה"

בזמן שרקטות מעזה משוגרות לישראל, שר הפנים אריה דרעי נפגש עם ראש העיר תומר גלאם והודיע על החלטתו לתקן חוק שייטיב עם אשקלון. למרות ההבטחות, המהלך דורש ממשלה מתפקדת שתוכל לאשר את התקציב לכך

 

תוך כדי שהג'יהאד האיסלאמי משגר עשרות רבות של רקטות לעבר ערי הדרום ומרכז הארץ, שר הפנים אריה דרעי נפגש היום (שלישי) עם ראש העיר אשקלון והודיע לו על החלטתו לתקן את חוק הרשות לפיתוח הנגב, שיאפשר את ההטבות של יישובי עוטף עזה גם לתושבי העיר הדרומית.

 

יש לציין כי המהלך, שידרוש תקציב מיוחד, יכול לצאת לפועל רק במצב של ממשלה מתפקדת, אך דרעי הודיע כי הוא ביקר בעיר עם ראשי משרדי הפנים ופיתוח הנגב והגליל בגלל שאשקלון לא נכללת בחוק המיוחד.

פגישה של אריה דרעי בחפ
השר דרעי בחפ"ק העירוני של אשקלון

בפגישה עם ראש העיר תומר גלאם ועובדי העירייה אמר דרעי: "אני רוצה לבשר לכם כי החלטנו לתקן את החוק ולהכניס את אשקלון לחוק הרשות לפיתוח הנגב. המשמעות היא שהמדינה מגדירה את אשקלון כחלק מהעוטף והיא תזכה בכל ההטבות, בין היתר הקמת מרכז חוסן". דרעי לא ציין אם תושבי העיר יוכלו לתבוע את ההטבות רטרואקטיבית.

 

בהחלטת הממשלה על הענקת ההטבות בשנה שעברה נכתב כי "יישובי עוטף רצועת עזה סובלים מזה שנים רבות מירי מתמשך של רקטות ומפעולות איבה שונות. שגרת החירום מצריכה מתן מענה ייחודי ושונה לתושבים ולרשויות באזור, השונה מזה שניתן באזורים אחרים במדינת ישראל.

 

רקטות ויירוטים מעל שמי אשקלון (צילום: אבי רוקח)
רקטות ויירוטים מעל שמי אשקלון(צילום: אבי רוקח)

"בהתאם לכך, כוללת ההחלטה שורת כלי סיוע, בהם השקעות שונות בתשתיות, חינוך, רווחה, מרכזי חוסן, פיתוח כלכלי, איכות סביבה והטבות, שמטרתם חיזוק החוסן של התושבים והרשויות באזור עוטף עזה המתבטא, בין השאר, בחיזוק הכלכלה המקומית, תמיכה חברתית בתושבים וחיזוק השלטון המקומי".

 

הנחה במס הכנסה ומענקים מיוחדים

עד כה, היישובים שנחשבו לחלק מעוטף עזה מבחינת החוק הם שדרות ויישובי המועצות האזוריות אשכול, חוף אשקלון, שדות נגב ושער הנגב, שבתיהם נמצאים בטווח של עד שבעה ק"מ מגדר הגבול עם הרצועה.

 

התושבים בעוטף זכאים בין היתר לזיכוי בשיעור של 20% בתשלומי מס הכנסה, פטור מתשלום דמי חכירה לרשות מקרקעי ישראל, הנחה בשיעור של 45% בארנונה למגורים ו-39% לעסקים, וסבסוד למעונות היום.

 

תיאור: פינוי מחלקת הילדים והפגייה בביה״ח ברזילי - הילדים המאושפזים מפונים לשהייה בטוחה במרחבים המוגנים (צילום: דוברות ברזילי)
מפנים את הפגייה בבית החולים ברזילי(צילום: דוברות ברזילי)

בנוסף זוכים התושבים לתעדוף במכרזים ממשלתיים למוצרים שהופקו או יוצרו בעוטף עזה במכרזים ממשלתיים, ייעוץ והכוונה ליזמויות ולעסקים קטנים ובינוניים, הסבות מקצועיות לאקדמאים, שוברים לקורסים מקצועיים, החזר כספי על הקמה והרחבת יחידות אירוח בעסקי תיירות וסבסוד הוצאות פיתוח עבור אזורי תעשייה ומרכזים מסחריים.

כמו כן, הרשויות בעוטף עזה זוכות למענקים מיוחדים למימון ההוצאות הנובעות מהמצב הביטחוני והשלכותיו. חלוקת התקציב מתבצעת בהתאם לקריטריונים המשקללים את גודל האוכלוסייה ואת המצב הסוציו-אקונומי של הרשות. בנוסף, משרד הפנים מעניק לרשויות בעוטף עזה מענקי פיתוח ותקציבים לפיתוח המוכנות לחירום.

 

מרכז החוסן שאמור לקום באשקלון לאחר שהחוק יתוקן, מיועד לפתח ולחזק את חוסנה של הקהילה בתקופות רגיעה ולספק לה מענה מקצועי וארגוני בשעת חירום, הכולל טיפול ראשוני בנפגעי החרדה והמשך ליווי וטיפול פרטני או משפחתי בהתאם לצורך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יירוטים מעל אשקלון, היום
צילום: רויטרס
מומלצים