שתף קטע נבחר

תחקיר: הרופאה המתחזה

ארבע שנים כיהנה אנה לואיזה זיגמן בתפקיד הרגיש של המנהלת הרפואית בחברת התרופות הענקית "באייר" בישראל. קורות החיים שהציגה כללו תואר ברפואה, התמחות יוקרתית בטיפול נמרץ בארה"ב ושירות בצה"ל כרופאה קרבית. אלא שתחקיר "ידיעות אחרונות" חושף: זיגמן כלל אינה רופאה - והיא התחזתה לכל אורך הדרך. זיגמן: "אלו טענות לא נכונות". החברה: "בעקבות בדיקה פנימית התברר שהיא כנראה הוליכה שולל". הסיפור המלא - ביום שישי ב"7 ימים"

חשיפה: במשך ארבע שנים העסיקה חברת התרופות "באייר" בישראל בתפקיד הרגיש ורב-האחריות של המנהלת הרפואית, את ד"ר אנה לואיזה זיגמן. אלא שתחקיר "7 ימים" שיפורסם במלואו ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" מגלה כי אנה זיגמן לא למדה רפואה – והיא מתחזה לרופאה.

 

כל מי שיקרא את קורות החיים המרשימים של ד"ר אנה לואיזה טפיה זיגמן, ישוכנע שמדובר במטאורית. בגילה הצעיר, 36, הספיקה לסיים לימודי רפואה בברזיל, להתקבל להתמחות יוקרתית באוניברסיטת UCLA שבארה"ב, אחר כך ניהלה במשך כשנה את מחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בסאו פאולו. כשעלתה לארץ, כך על פי קורות החיים, היא שירתה כרופאה צה"לית ביחידות מסווגות, הצילה חיים תחת אש ועוד. לא פלא שכאשר "באייר ישראל", השלוחה של ענקית התרופות הבינלאומית, חיפשה מי שיאייש את משרת המנהלת הרפואית – מהתפקידים המרכזיים והחשובים בחברה – הם חטפו את זיגמן.

 

המנהל הרפואי בכל חברת תרופות הוא תפקיד מקצועי מרכזי, שדורש ידע רפואי נרחב. הוא הסמכות העליונה בכל ההליך המוקפד, הרגיש והמקצועי של הוצאת תרופה לציבור. הוא האחראי על הדרכת הצוותים הרפואיים בנוגע לתרופה, כולל אופן השימוש, מינונים, תופעות לוואי ועוד. חברות התרופות מאיישות - ובצדק - רופא שימלא את התפקיד. כאחת מחברות התרופות הגדולות והחשובות בעולם, גם ב"באייר" מקפידים על כך. אלא שבארבע השנים האחרונות, זיגמן הייתה זו שביצעה את התפקיד – כאמור, מבלי שהיא רופאה.

 

אנה זיגמן (צילום: שאול גולן)
אנה לואיזה זיגמן. "אף פעם לא אמרתי שיש לי רישיון"(צילום: שאול גולן)

"אין עלון רפואי שיצא בארבע השנים האחרונות, שזיגמן אינה חתומה עליו", מסביר איש צוות רפואי בבאייר. "כל פרסום לציבור, חומר מקצועי מחו"ל - היא זו שעושה לו עיבוד, משנה בו ניואנסים כדי להתאים את זה לארץ. כל ניסוח רפואי הקטן ביותר הוא קריטי. שיקול הדעת כיצד לנסח את המידע, היה שלה. המנהל הרפואי הוא הסמכות הרפואית המקצועית העליונה בחברת תרופות. גם העובדה שיש רוקח אחראי במקביל לזיגמן, לא משנה כהוא זה את העובדה שהיא שומרת הסף. היא הפוסקת האחרונה. אף אחד לא ערער על זה".

 

ממשרד הבריאות נמסר כי זיגמן לא מוכרת כרופאה בישראל, ואין לה רישיון לעסוק ברפואה. כך אומרים גם באוניברסיטה בברזיל ובאוניברסיטת UCLA היוקרתית בלוס אנג'לס, שבהן טענה שלמדה.

 

לפני מספר חודשים גילו בחברה כי זיגמן אינה רופאה, אבל העדיפו לסגור את פרשת ההתחזות בשקט. הם לא טרחו להודיע על התקלה החמורה למשרד הבריאות, ואולי אף להגיש תלונה במשטרה. במקום כל זה, הושגה הסכמה עם זיגמן שלפיה היא תעזוב מיד. לדברי עובדים בבאייר, זיגמן הודיעה לקולגות המופתעים ש"העבודה השתלטה על חייה הפרטיים והיא עושה לזה סטופ".

 

אנה זיגמן מסרה בתגובה כי "אני אף פעם לא הצגתי רישיון רפואי. אין לי רישיון לעסוק ברפואה בישראל. אני חושבת שזה ביזיון מה שקורה".

 

בבאייר עבדת כמנהלת רפואית, הצגת את עצמך כרופאה, נתת יעוץ רפואי לרופאים בקהילה ובבית חולים לגבי התרופות של באייר, חתמת על עלוני מידע לרופאים, על תיקים שהוגשו למשרד הבריאות ועוד.

"ממש לא. תקשיבי, אין לי רישיון רפואי בישראל. ניהול רפואי בחברה לא דורש רישיון ואף פעם לא אמרתי שיש לי".

 

מ"באייר ישראל" נמסר בתגובה: "בעקבות בדיקה פנימית שעשינו בנודע להעסקתה של המנהלת הרפואית לשעבר של באייר ישראל, מצאנו שככל הנראה היא הוליכה שולל את באייר בנוגע להסמכות המקצועיות שלה. אין בידינו כל אינדיקציה כי היו להעסקתה בחברה השלכות על בריאות הציבור".

 

התחקיר המלא - ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" במוסף "7 ימים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אנה לואיזה זיגמן
צילום: שאול גולן
מומלצים