שתף קטע נבחר

יותר מודיעין "חי": למה צה"ל מחסל יותר מחבלים?

אחרי שנים דלות בהישגים, הצליחו חיילי וקציני תאי סיכול המחבלים באוגדת עזה - מנגנון המכונה "חופת אש", לחסל לא פחות מ-20 פעילי ג'יהאד איסלאמי תוך יממה. אך גם הרמה המבצעית הנמוכה של המחבלים סייעה לכך

 

 

לראשונה זה שנים שחיילי וקציני תאי סיכול המחבלים באוגדת עזה - מנגנון המכונה "חופת אש" - רושמים הצלחה יתרה כשהם מזהים ותוקפים פעילי טרור רבים שמנסים לירות טילי נ"ט או רקטות לעבר ישראל. לא פחות מ-20 פעילי ג'יהאד איסלאמי נהרגו בתוך כיממת לחימה במהלך נסיונותיהם לפגע בישראל, נתון שזכור יותר משלהי העשור הקודם ומתחילת העשור הנוכחי.

 

אחת הסיבות המרכזיות לחזרתה לקדמת במת ההצלחה של "חופת אש" היא בטיב המודיעין שמגיע למפעיליה. לעמדות המודיעין בתאי התקיפה שבמפקדת האוגדה, המזכירים חמ"לים מתקדמים ורווי מסכים בגדלים שונים, זורם יותר מודיעין "חי" מבעבר, ממקורות שונים, גם משב"כ.

 

בכל תא תקיפה, לעיתים במרכז החדר, יושב לפחות איש שב"כ אחד שמעביר מודיעין ממוקד בזמן אמת, המאפשר את תחילת סגירת המעגל. בכך מספקים אנשי השב"כ לסיכולים הללו את יתרונם מההיכרות העמוקה של השטח מעמיקה והעיניים והאוזניים שיש לארגון בין הסמטאות והשכונות הצפופות.

יותר מודיעין "חי" מבעבר. חמ"ל "חופת אש", ארכיון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
יותר מודיעין "חי" מבעבר. חמ"ל "חופת אש", ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

ירי רקטה מ רצועת עזה לישראל (צילום: EPA)
ירי רקטה מרצועת עזה לישראל, היום(צילום: EPA)

פעילי ג'יהאד איסלאמי פלסטיני שסוכלו  (צילום: דובר צה
פעילי ג'יהאד איסלאמי שנהרגו בתקיפות צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

למנגנון משודרת גם תמונה אינסופית משלל כלי הטיס הבלתי מאויישים שמכסים כשמיכה רחבה את שמי הרצועה. גם סנסורים שונים ומסווגים שלא היו מחוברים בעבר ל"חופת אש" מעשירים בצורה דרמטית את המידע שמקבל מפקד המנגנון - הדמות האג"מית הבכירה מטעם האוגדה שמאשרת את הטלת הטיל, לרוב קטן ומדוייק, מכלי הטיס לעבר קבוצת פעילי הטרור.

 

לעיתים לנגד עיני המפעילים נפרסת תמונה תלת ממדית, ומזוויית שונות, לצד הצלבות מודיעיניות שמספקות את ה"בינגו". מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אליעזר טולדנו, הבין השנה כי ניתן למצות יותר את יכולות "חופת אש" במרדף אחר פעילי השטח שיורים רקטות, והתווה את מקצה השדרוגים שעבר המנגנון.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

טנק מרכבה (ארכיון) ()
טנקי מרכבה סימן 4 של חטיבה 401 בגבול עזה (ארכיון)

את שדרוג המנגנון הוביל בשנה האחרונה סגן אלוף ג', שהגיע ל"חופת אש" לאחר שפיקד על יחידת זיק בחיל התותחנים, שאחראית על הפעלת מל"טים מתקדמים. עם ניסיונו הפרקטי כמפעיל מל"ט למשימות שונות, תפעול סיכולי המחבלים בסבב הנוכחי בא לידי ביטוי בצורה מהירה - לפעמים בשני סיכולים במקומות שונים, כמעט במקביל.

 

עיקרון הרב ממדיות שמוביל הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, בעצמו מפקד אוגדת עזה בעבר, בא אף הוא לידי ביטוי ב"חופת האש" האוגדתית: שילוב מהיר וקטלני בין יכולות שונות, באש, במודיעין ובלוחמה האלקטרונית, שסוגרות מעגל תוך דקות בודדות מרגע הזיהוי, דרך ההפללה ועד להשמדה.

 

להצלחת "חופת אש", יש לציין, תורמת גם לא מעט היכולת המבצעית הנמוכה שהפגינו פעילי הג'יהאד האיסלאמי מאז שלשום (שלישי). בניגוד לחמאס, לפעילי הג'יהאד אין במקרים רבים את המיומנות או היכולת להפעיל מרחוק את משגרי הרקטות, מבלי שצה"ל יזהה אותם. כך שלא מן הנמנע שהסטטיסטיקות "המוצלחות" של "חופת אש" ביממה וחצי של לחימה יתאזנו מעט, אם חמאס יצטרף ללחימה.


פורסם לראשונה 13/11/2019 22:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חמ"ל "חופת אש", ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים