שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מנהיג הג'יהאד: הפסקת החיסולים; גורם מדיני: שקט ייענה בשקט

זיאד נחאלה אמר בריאיון ל"אל-מיאדין" כי ישראל ביקשה את הפסקת האש כבר ביום הראשון ללחימה. לדבריו, המסר שארגונו רצה להעביר הוא היכולת להשבית את בתי הספר ומקומות העבודה. גורם מדיני: "הדרישות הוכיחו שישראל הצליחה"

 

 

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, התראיין אמש (רביעי) לרשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה והתייחס להסלמה מול ישראל שפרצה שלשום. לפי נחאלה, מאות הרקטות ששוגרו הן גם תגובה לניסיון ההתנקשות בסגנו אכרם אל-עאג'ורי בסוריה, שישראל לא קיבלה עליו אחריות.

ירי רקטה מ רצועת עזה לישראל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נחאלה טען כי המסר שארגון הטרור שבראשותו רצה להעביר בעקבות חיסולו של בהא אבו אל-עטא הוא היכולת להשבית את סדר היום של הישראלים. "לזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי יש טילים ואמצעי לחימה שונים. השבתת בתי הספר ומקומות העבודה היא המסר שרצינו להעביר בתגובה להתנקשות", אמר נחאלה, שלפי כלי התקשורת הערביים עושה את דרכו לקהיר בדרך לשיחות עם המתווכים המצרים ואנשי האו"ם.

 

זיאד נחאלה ()
זיאד נחאלה

"ההחלטה על התגובה התקבלה ישירות לאחר ההתנקשות על-ידי הנהגת הג'יהאד, בהם הפלגים השונים שלוקחים חלק בשיגורים - אך בעיקר הזרוע הצבאית של הארגון", הוסיף. לדבריו, ההחלטה לשגר את הרקטה לעבר אשדוד בזמן נאום הבחירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו התקבלה על-ידי הזרוע הצבאית, "וישראל בחרה להטיל את האחריות על בהא אבו אל-עטא באופן נקודתי".

 

"ישראל ביקשה הפסקת אש כבר אתמול, ואנחנו נמצאים במשא ומתן מול מצרים", אמר נחאלה. "שעה לאחר שיגור הטילים לכיוון תל אביב, המודיעין המצרי פנה להנהגת הג'יהאד במטרה לדון בהפסקת אש. אין לנו בעיה להגיע להפסקת אש, אך אנחנו יכולים לעמוד בהמשך הלחימה".

 

יירוטים מעל אשקלון (צילום: רויטרס)
יירוטים מעל אשקלון(צילום: רויטרס)

יירוטים מעל אשקלון (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

תופס מחסה בזמן אזעקה (צילום: אבי רוקח)
תופסים מחסה(צילום: אבי רוקח)

הוא פירט על התנאים שארגונו הציב לישראל לקראת המגעים להפסקת אש ואמר: "הצבנו לישראל תנאים מדויקים בשביל הפסקת אש, וכל עוד היא לא תמלא אותם - לא תהיה הפסקת אש. התנאים הם הפסקת ההתנקשויות בגדה המערבית וברצועת עזה, הפסקת הפגיעה באזרחים בצעדות השיבה ושישראל תעמוד בהסכמים שקשורים לרצועה. אם ישראל תתחייב לעמוד בתנאים - יכולה להיות הפסקת אש תוך ימים, ואפילו תוך שעות".

 

"ברגע שמצרים תרים טלפון ותגיד שישראל מוכנה לעמוד בשלושת התנאים שהצבתי", המשיך נחאלה, "הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי תהיה מוכנה לדון בהפסקת אש באופן מיידי".

 

פעילי ג'יהאד איסלאמי פלסטיני שסוכלו  (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

גורם מדיני אמר בתגובה לדבריו של נחאלה כי "הג'יהאד האיסלמי רוצה הפסקת אש ולכן מנסה ליצור מצג שווא של הישגים. הדרישות של הג'יהאד מוכיחות שהפעולה הישראלית הצליחה. צה"ל סיכל כ-20 מחבלים ופגע משמעותית ביכולות הג'יהאד. שקט יענה בשקט והמעשים בשטח הם שיקבעו. ידה של ישראל תגיע למי שמנסה לפגוע בה".

 

עוד קודם לכן ניסה ארגון הטרור לייצג מצג של הצלחה גדולה ומכה קשה לישראל - ייתכן שלקראת סיום הסבב האלים. דובר הג'יהאד אמר כי "ההתנגדות אמרה את דברה, הגיבה על הפשע של ישראל וניפצה את האשליה של נתניהו. התנגדות שלחה מסרים חשובים מבחינה אזורית ומדינית, בשעות הקרובות יהיו התפתחויות מדיניות חשובות".

 

בניגוד לדבריו של נחאלה, גורמים ביטחוניים בישראל טענו כי ארגון הטרור שבראשותו היה זה שפנה לגורמים בקהיר על-מנת למצוא דרכים חשאיות לסיים את הלחימה עם ישראל. "הרגיעה תהיה זמנית, והיא לא אומרת שאנחנו מקבלים הפסקת אש ארוכת טווח", אמר נחאלה בריאיון. "מעכשיו, נגיב לכל פגיעה בפלסטינים באופן מיידי, וברגע שישראל תפר סעיף בכל הסכם שייחתם מעכשיו - מבחינתנו ההסכם מבוטל".

 

בתוך כך, השארת חמאס מחוץ ללחימה ממשיכה להוות את האינטרס המרכזי של ישראל - ובמערכת הביטחון נוקטים פעולות רבות כדי שהמצב יישאר כך. בישראל מזהים שהג'יהאד האיסלאמי נמצא בלחץ גדול ככל שנוקפות השעות בגלל התקיפות המרובות של חיל האוויר, הסיכולים הבלתי פוסקים של חוליות השיגור שלו וחוסר הצלחתו לפגוע ביעד צה"לי או בעורף הישראלי.


פורסם לראשונה 13/11/2019 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים