שתף קטע נבחר

רפי פרץ: "מוכן לשבת גם עם מרצ, שלא יפסלו"

שר החינוך התייחס בשיחה לאולפן ynet לפלונטר הפוליטי: "גנץ ראוי, הוא יבוא עם כל מי שאיתו ואנחנו מכבדים את זה. נתניהו מסכים למתווה הנשיא - עם הערבים אסור ללכת". על הנחיות פיקוד העורף לביטול לימודים גם בת"א: "כל ההחלטות היו נכונות"

  

 

שר החינוך רפי פרץ אמר בשיחה עם אולפן ynet כי אינו פוסל ישיבה עם מרצ באותה ממשלה, אם ידרש לכך: "אנחנו רוצים שלא תהיינה חרמות ונלך יחד. גנץ יבוא עם כל מי שאיתו ואנחנו מכבדים את זה. אני מוכן לשבת עם מרצ, אני לא פוסל אותם, שלא יפסלו גם אצלנו". הוא הוסיף: "בניגוד לטענת כחול לבן, נתניהו מוכן לקבל את מתווה הנשיא. אחרי מה שראינו במליאת הכנסת - עם הערבים אסור לשבת".

 

פרץ טען בהתייחס למצב הביטחוני כי הוא "לא מכיר סיכום להפסקת החיסולים הממוקדים", כפי שעלה בדרישות הג'יהאד האיסלאמי להפסקת האש. "השגנו הרתעה משמעותית, פעולת הסיכול היא ההרתעה הטובה שיש", הוסיף.

 

- זאת הפסקת האש האולטימטיבית מבחינת ישראל בסבב הנוכחי?

"המטרה שלנו הייתה לגרום להרתעה ולחסל את רב המחבלים הזה כדי שמדינת ישראל תחייה בשקט ובשלווה. שתי יממות אחרי, ואני חושב שהשגנו מימד הרתעה משמעותי. כל מי שמכנן לפגוע בישראל יודע שדמו בראשו. זו ההרתעה הכי טובה שאפשר לפעול דרכה".

 

- אבל איזו הרתעה? מיליון ילדים לא לומדים, תל אביב משותקת, אנשים לא הולכים לעבודה. אולי נרדמתם עד עכשיו?

"זה באמת דבר לא פשוט שמגיעים עד לתל אביב. היסטורית אנחנו משלמים מחיר - בעבר גרתי בגוש קטיף והיום אני תושב העוטף, חוויתי את ההתנתקות והגירוש מעזה, הרסו לי את הבית ואמרתי שלא אני זה שמשלם מחיר אלא תל אביב, ולצערי הרב צדקתי".

 

טקס האזכרה הממלכתי לציון 90 שנה למאורעות תרפ
"ברור שנמשיך במדיניות החיסולים". השר רפי פרץ(צילום: אוהד צויגנברג)

 

- אתה תמכת בקבינט בהמשך הפעולה, העמקת הפעולה?

"אם אני לא אוכל לשבת בשולחן השבת, ולא יכולתי כי הייתי צריך ללכת למקלט, לא יהיה אף ראש טרור שיוכל לשבת בשקט. או שהוא יהיה במקלט, או שדמו בראשו".

 

- יאיר לפיד אמר הבוקר שהפשרה הזו לא טובה, ש"היא תוביל לסבב הבא שבו חמאס לא יוכל לשבת בצד". מה דעתך?

"אני חושב שהמשוואה השתנתה", השיב פרץ, "כיום היא מובנת וראשי הטרור מאוד חוששים ממנה, המהירות שהג'יהאד משחרר את העסק מעידה על כך. אנחנו פועלים בצורה מאוד תקיפה. מבחינתי אין יותר מדיניות הכלה - כל מי שיפגע בנו, ייפגע".

 

- הממשלה צריכה לחפש הכרעה, אתם מחפשים שקט כמוצא אולטימטיבי.

"אנחנו מחפשים הרתעה ואנחנו פועלים בדרך הכי מדויקת להרתעה הזאת".

 

- הרתעה או הכרעה? יכול להיות שזה שאתם מסתפקים בהרתעה וזה משבש את החיים של תושבי הדרום.

"אנחנו רוצים הרתעה ואם יחליטו להמשיך, נדרוש ונפעל להכרעה, אבל בינתיים הרתעה מספיקה וזה מה שאנחנו רוצים - שתהיה הרתעה ברורה".

  

 

שר הפנים התייחס להנחיות פיקוד העורף מהבוקר, שאפשרו חזרה לשגרה באזורים רבים למעט עוטף עזה. "לפי הנתונים שהיו בידינו, אני חושב שההחלטה שנגעה להשבתת הלימודים בתל אביב הייתה נכונה, וההחלטה לרדת לטווח של 40 ק"מ מהעוטף מבחינת הגבלות הייתה נכונה מאוד. במשרד החינוך עובדים כעת על החזרתן של 28 מועצות לתלם, עם 250 אלף תלמידים, בלי להמר חלילה על ביטחונם".

 

- אז בניגוד לטענות של הג'יהאד האסלמי, ישראל לא התחייבה שהיא מפסיקה את מדיניות החיסולים.

"אני לא מכיר סיכום כזה, לא הגיוני שיהיה סיכום כזה. אנחנו בהחלט נמשיך במדיניות הזאת, ברור לי לחלוטין".

 

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
"נתניהו מוכן למתווה הנשיא". הפגישה המשולשת בבית הנשיא(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )

- אתה עדיין רואה אופציה של ממשלת אחדות? היא עדיין קיימת?

"האפשרות הזאת זועקת אחרי הימים האחרונים". לטענת כחול לבן כי נתניהו לא רוצה ממשלה כזו, אמר פרץ כי "הוא רוצה מאוד ומוכן למתווה הנשיא. אחרי מה שראיתי אתמול במליאה בכנסת - עם הערבים אסור ללכת. מי שקורא לחיילי צה"ל פושעי ישראל, אסור ללכת איתם".

 

פרץ הוסיף כי "אם תהיה רוטציה והוא יהיה ראש ממשלה - בני גנץ ראוי. אנחנו באים כגוש ימין שיש לו מגמה משותפת, אנחנו לא נלחמים על קלישאות ומקומות אלא על דרך, ובדרך הזו אנחנו שותפים".

 

- אולי אתם כלים במשחק של נתניהו לגרור את כל המדינה לבחירות? אולי זו כל מטרת הגוש הזה שקם?

"אני חלק מהגוש הזה ואני מאוד לא רוצה לגרור את המדינה לבחירות".

 

- אבל יכולה להיות ממשלה מחר בבוקר אם תסכים על קווי יסוד עם גנץ. מה חשוב, הגוש או קווי יסוד?

"חשוב שנשב ברצינות ביחד, בלי חרמות ובלי הדרות. זה מה שהכי חשוב. לא יכול להיות שאנשים אומרים שהציונות הדתית לא יכולה להיות חלק מהמשחק, אנחנו לוקחים אחריות בכל כך הרבה תחומים - הילדים שלנו, התלמידים שלנו".

 

- אם קווי היסוד שלך מתקבלים, ואם וגנץ מוכן ללכת לקראתך, אתה לא מוכן שתקום ממשלה רק כי החרדים לא חלק ממנה?

"אנחנו באים אל המגרש הזה כגוש ימין בעל עמדות, ואנחנו רוצים שלא יהיו חרמות ושנלך יחד. אני מוכן לשבת עם מרצ, אני לא פוסל אותם, שלא יפסלו גם אצלנו".

 

- יש כוונות או קריאות מצד איילת שקד לחזור לבית היהודי, אולי להתמודד על ההנהגה. מה דעתך?

"איילת שקד ונפתלי בנט החליטו החלטה בוגרת, שהם כימין חדש הולכים להיות חלק מהליכוד. אני חושב שצריך לכבד את ההחלטה הזאת, ואני מברך אותה ומאחל לו בהצלחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
שר החינוך רפי פרץ
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים