שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מלכודת לטירון

  בני גנץ שוקל להיכנס אל מלכודת הדבש. האם יפעל בשם ה"ממלכתיות" ויבחר במתווה הנשיא למרות שהדבר כמעט בוודאות יביא לחיסולו הפוליטי? כל הפרטים

  המשא ומתן הקואליציוני שניהלו נציגי כחול-לבן בשבוע האחרון היה מהוסס ביותר. לאחר שהבינו כי לא יצליחו לכופף את נתניהו, החלו נציגי כחול-לבן, באיחור רב יש לומר, בגישושים סביב היתכנות הקמת ממשלת המיעוט, המתבססת על תמיכה חיצונית של ישראל ביתנו מצד אחד ועל הרשימה המשותפת מצד שני. התרחיש שהצגנו כאן בשבוע שעבר החל אט אט לקרום עור וגידים עד חיסולו של המחבל, איש הגי'האד האסלאמי, בהא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית של הארגון.

   

  גם אם השיקולים שהניעו את פעולת החיסול היו ביטחוניים טהורים, הרי שהעיתוי במציאות הנוכחית, מעיב על כך. המצב הפוליטי גורם לכלל השחקנים למתח (ולא רק במובן הרחב של דאגה לאזרחי ישראל) וחשוב לזכור כי לכל מהלך בטחוני יש גם השלכות פוליטיות.

   

  הראשון לעשות מהלך היה כמובן ראש הממשלה – כבר מספר שעות טרם חיסולו של המחבל צייץ ראש הממשלה נתניהו בטוויטר ציוץ המצטט את חבר הכנסת אחמד טיבי אומר כי לא יתמוך בממשלה שתתקוף בעזה. האם מדובר בצירוף מקרים או שמוחו הפוליטי המחודד של נתניהו עובד שעות נוספות ומאחר וידע כי החיסול יגרור להסלמת המצב ולתגובה של הג'יהאד האסלאמי הוא שכרגיל הובילו לעשות צעד אחד לפני יריביו הפוליטיים.

   

  יחד עם זאת, חשוב לצייץ כי ציוצו של ראש הממשלה לא היה יריה באפילה אלא רק תוספת או אפילו חיזוק לקמפיין המתוזמר של בכירי הליכוד אשר פמפמו בתקשורת את אותו המסר – ממשלת מיעוט הנשענת על תמיכת הרשימה המשותפת אינה לגיטימית.

   

  בני גנץ (צילום: אלכס קולומויסקי)
  מלכודת הרוטציה. גנץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  מסע הדה-לגיטימציה שערך נתניהו לממשלת המיעוט נועד להחזיר את בני גנץ למתווה הנשיא. יחד עם המשך ההסלמה הביטחונית, הדבר מביא להגברת הלחץ של גורמים שונים על כחול לבן ובעיקר על בני גנץ להסכים, לאור הנסיבות הביטחוניות כמובן, להיכנס לממשלת רוטציה עם רה״מ נתניהו, כשגנץ שני ברוטציה, קרי אל מתווה הנשיא.

   

  הסכמה של גנץ למהלך כזה תהיה לא רק מנוגדת לחלוטין להבטחותיו להמוני האזרחים שבחרו ב״כחול לבן״, אלא גם תשרת באופן מלא את האינטרס של רה״מ, שבאמצעות הסיכול והסלמה בעזה עשוי לקטוף שלושה הישגים - גם לחסל את בכיר הג׳יהאד, גם להאריך דרמטית את שרידותו על כס רה״מ אפילו אם יוגש נגדו כתב אישום, כשגנץ שר (ביטחון?) בממשלה חדשה, אבל לא פחות חשוב - יצליח לפלג ולגרור את ״כחול לבן״ לסערה שעלולה להביא לפיצולה או אפילו התפרקותה, משום שרבים מבכיריה מתנגדים להצטרפות לממשלה תחת נתניהו בכל מצב.

   

  עבור נתניהו, לו אין מה להפסיד, זה כמעט מצב של WIN WIN ולכן זו בדיוק הסיבה שגנץ מסתכן בנפילה למלכודת הרוטציה שטומן לו רה״מ נתניהו בתחכום של שועל פוליטי וותיק ורב מעללים. לעת עתה, המצב הביטחוני איננו חריג בהרבה ממה שהיה בשנים האחרונות.

   

  כשהתותחים רועמים, המוזות שותקות גורסת האמרה הידועה והכוונה היא שכאשר יש מלחמה השיקולים המשפטיים נזנחים, ואולם במדינת ישראל נהוג ליישר

  קו עם כל מהלך צבאי של הממשלה. כל מגישי החדשות מיהרו לומר כי זה לא הזמן לדבר על פוליטיקה. ואולם, היו גם את אלו שמיהרו להרוס את החגיגה – מספר חברי כנסת ביטחוניים תמהו על עיתוי החיסול והגדיל לעשות אביגדור ליברמן, אשר נראה כי הוא פשוט נהנה מלחשוף את נתניהו במערומיו. בראיון סיפר כי כבר לפני שנה אופציית החיסול של בכיר הג'יהאד הייתה על השולחן, כאשר ראש הממשלה בעצמו היה זה שהתנגד לחיסול, ואז תהה בקול מה נשתנה?

   

  בני גנץ, שנוהג כהוא אדם ממלכתי (יש שיאמרו יותר מדי), שוקל להיכנס אל מלכודת הדבש שטמן לו ראש הממשלה. האם יפעל בשם ה"ממלכתיות" ויבחר במתווה הנשיא? למרות שהדבר כמעט בוודאות יביא לחיסולו הפוליטי, דרוש נס כדי להניאו מהצעד הזה. בני גנץ רוצה להיות במוקד קבלת ההחלטות והזמן משחק לרעתו. בעוד פחות משבוע הוא אמור להחזיר את המנדט אותו קיבל להרכבת קואליציה, אל נשיא המדינה, או לחלופין לבקש ארכה, אולם כרגע הוא נמצא בפינה שקשה לדעת כיצד יצא ממנה.

   

  נמשיך לעדכן.

  Kobi.cohen@gmail.com

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים