שתף קטע נבחר

מאמא: גלי מוקדם

זו השנה השלישית שליגת המאמאנט בטנפליי מקיימת ארוע להעלאת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד. השנה התחוורה לנגד עינהן של השחקניות ההוכחה לכך שמודעות וגילוי מוקדם מצילים חיים.

שקט מוחלט השתרר באולם הספורט של הג'יי סי סי בטנפליי עד שאפשר היה לשמוע את הלמות ליבה של רוית אדבוקט כשפתחה את דבריה: "שמי רוית אדבוקט...חליתי בסרטן השד, דרגה 2…לדבר אליכן כאן זהו חלק מתהליך ההחלמה שלי…. הארוע הזה, לפני שנה שינה את החיים שלי לתמיד..." אלו היו המילים בהן פתחה רוית אדבוקט, סוכנת נדל"ן במקצועה את השיחה עם כ- 130 נשים שהגיעו להקשיב לסיפוריהן מעוררי המחשבה של שלוש נשים בקהילה שחלו והחלימו. אדבוקט משחקת בליגת המאמאנט של הג'יי סי סי בטנפליי, ניו ג'רזי. עוד עלו לספר את סיפוריהן המרגשים על המחלה וההחלמה ממנה: ג'ניפר גרף, עובדת סוציאלית במקצועה ומרים צ'ילטון, מנהלת התפעול בג'יי סי סי בטנפליי.

 

 

סרטן השד הוא אחד משני הסרטנים הנפוצים ביותר. לפי נתוני האגודה למלחמה בסרטן בישראל גילוי מוקדם הוא האמצעי היעיל ביותר לריפוי סרטן השד. 80% מהנשים שחלו בסרטן השד אינן משתייכות לקבוצת סיכון. נתון חשוב ומשמעותי הוא כי 90% מהחולות עשויות להחלים, אם המחלה מתגלה בשלב מוקדם. הם מדגישים באתר שלהם: ככל שהגילוי מוקדם יותר - סיכויי הריפוי טובים יותר. מאז שהאגודה למלחמה בסרטן מפעילה תוכנית לאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד (התוכנית יצאה לפועל בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת) שיעור הנשים המאובחנות בשלב מוקדם עלה בצורה משמעותית: בשנת 2007 57% אובחנו ובשנת 2014 73%.

 

 

דגע ()
רוית אדבוקט: הסיפור שלה. צילומים: אלונה כהן

 

לפני שלוש שנים יזמו נשות מאמאנט את ארוע הדגל "אני מודעת" בהתכתבות עם חודש המודעות לסרטן השד החל כל שנה בחודש אוקטובר. רבות כבר יודעות כי "אחת מתשע" זו סטטיסטיקה "ישנה" ולא מעודכנת. היחס נמוך בהרבה. מספר המאובחנות בסרטן השד רק עולה משנה לשנה. הגורמים לסרטן השד אינם ידועים אולם נמצא קשר סטטיסטי עם גורמים מסויימים שעלולים להעלות את הסיכון של האישה לחלות. לפי האתר של האגודה: "חשוב לציין, כי אם לאישה יש גורם סיכון אחד או יותר, אין הדבר אומר כי היא תחלה בסרטן, כפי שהיעדר גורמי סיכון אינו מבטיח שלא תחלה בסרטן." בין הגורמים נמצאים: מין (הסרטן נפוץ בין הנשים יותר מאשר אצל הגברים), גיל (הסיכון לחלות בסרטן עולה עם הגיל), היסטוריה משפחתית (נשים שבמשפחתן אובחנו קרובות או קרובים עם סרטן שד או סרטן השחלה, או נשים עם מוטציה גנטית המעלה את הסיכון לחלות), היסטוריה רפואית (מי שחלתה בעבר בסרטן שד, כולל בגידולים מסוג DCIS או אובחנה עם מחלת שד שאינה סרטן), צפיפות רקמת שד גבוהה, מי שעברה טיפולים בקרינה (רדיותרפיה) לאזור החזה כילדה או נערה. נכללים גם גורמים הורמונליים שונים הקשורים בנטילת הורמונים חלופיים או בנשים שלא ילדו מעולם או שילדו אחרי גיל 35, נשים שלא הניקו או שקיבלו מחזור חודשי בגיל צעיר מ-11 או נכנסו לגיל המעבר אחרי גיל 55.

 

 

אבל לא רק גורמים כמו אלו המפורטים למעלה ניכללים. נמצא קשר מדעי ברור בין העלייה בסיכון לחלות בסרטן השד לבין השמנת יתר, היעד פעילות גופנית, תזונה לא מאוזנת, צריכת אלכוהול מוגברת ועישון. מכל אלה צריך ללמוד דבר חשוב ומרכזי: יש לבצע מעקב שגרתי בהתאם להמלצות הרופא. לא להזניח, לא לדחות ולא להתעכב.

 

דגע ()
חודש המודעות לסרטן השד.

 

מאמאנט נותנת את המענה לצד "ההפעלתי" של הגוף. בעולם שבו ההתנהלות מול מסכי מחשב ומסכי טלפון בעיקר בישיבה, חשוב להשתייך לחוגים או ארגונים המעודדים תזוזה. המשחק, החברותא, התחרות הבריאה, החלפת הרשמים, העלאת המודעות גם לתזונה במסגרת מסודרת כולם תורמים לשמירה על אורח חיים בריא. מאמאנט היא סוג של ארגון שהפך את ההתכנסות של הנשים בו לקהילה תומכת שעוסקת בפעילויות נוספות מעבר לאימונים ולמשחקים השבועיים.

 

 

רוית אדבוקט השתתפה בארוע "אני מודעת" גם לפני שנה. היא הקשיבה בשקיקה להרצאתו של הרופא אז ולסיפורים האחרים והתחייבה מייד ללכת לבדיקה השנתית, ועשתה זאת. באותו לילה היא ערכה לעצמה בדיקה ידנית והרגישה גוש. הבדיקה הראשונה של הממוגרפיה לא העלתה דבר, אדבוקט עמדה על זה שתצולם מזוית נוספת, אך גם הבדיקה הבאה התגלתה כתקינה. רוית לא ויתרה. ולאחר שעמדה על שלה, תוך שהיא שואלת את עצמה למה בעצם היא מחפשת לעצמה צרות אם בדיקת הממוגרפיה תקינה, היא קיבלה את הצלצול שכה לא ייחלה לו מהרופא שבישר לה: יש לך סרטן בשד.

 

 

אדבוקט, יותר מהכל, בחרה להעביר מסר חשוב ומרכזי: בידקו את עצמן, מששו, הישארו מחוברות לגוף שלכן. אם אתן מרגישות משהו אחר, אל תוותרו. הרופאים עובדים לפי פרוטוקולים, אבל את מכירה את גופך הכי טוב. אם יש שינוי, בידקי שוב, דירשי שיבדקו אותך שוב, ובעוד צורה. הסיפורים על גילוי מוקדם ובזכות זאת החלמה מהסרטן מתרבים.

 

 

את הערב חתמו המשחקים בין הקבוצות שנערכו כתמיד באוירה נעימה וספורטיבית בליווי מוזיקה. צוות השופטים הגיע להכתיר את הקבוצה שעלתה למקום הראשון וזכתה בזוג כרטיסים לגאלה השנתית של 'גדולים מהחיים' בניו ג'רזי באדיבות 'גדולים מהחיים'.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים