שתף קטע נבחר

זועקים חמאס: משבר בג'יהאד האיסלאמי בעקבות הפסקת האש

מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי החלטת חמאס להימנע מכניסה למעגל הסבב האלים הובילה למשבר חמור בהנהגת הג'יהאד האיסלאמי. הזרוע הצבאית סברה כי יש להחריף את הירי, בעוד בזרוע המדינית צידדו בהחלטה לנצור את האש. התוצאה: דרישה להפסקת התיאום הצבאי עם חמאס

 

 ג'יהד איסלמי ושל זיאד נחאלה (צילום: AFP)
חמושי הג'יהאד האיסלאמי ומזכ"ל הארגון זיאד נחאלה(צילום: AFP)

משבר חמור מאיים להביא לקרע בתוך הנהגת הג'יהאד האיסלאמי על רקע ההחלטה להסכים להפסקת אש מול ישראל : מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי ביממה האחרונה התגלעו חילוקי דעות קשים בין הזרוע הצבאית לבין הזרוע המדינית של ארגון הטרור.

 

אותם מקורות אמרו כי הזרוע הצבאית דורשת לצאת מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות ברצועת עזה בעקבות החלטת חמאס להימנע מהשתתפות בלחימה ובירי לעבר ישראל בסבב האחרון. יציאת הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי מהחמ"ל תפטור אותה מכל מחויבות למשמעת הכללית שאוכף חמאס על שאר הפלגים בנוגע להחלטות על ירי, הפעלת קצב אש והפסקת אש.

 

בנוסף, הזרוע הצבאית דורשת שאנשי הארגון יפסיקו להשתתף בצעדות השיבה במחאה על ההחלטה שקיבל חמאס.

חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP)
חוסל. בהא אבו אל-עטא (צילום: AFP)

מוחמד אל-הינדי, חאלד אל-בטש (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הדרישות הללו עלו כאמור בעקבות חוסר הסכמה בתוך הג'יהאד האיסלאמי בנוגע להחלטה להגיע להפסקת אש מול ישראל. המקורות ציינו כי ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה התנגדו בתוקף להפסקת האש, ואילו הנהגת הזרוע המדינית בחו"ל צידדה בהחלטה לנצור את האש.

 

בזרוע הצבאית סברו כי לא רק שלא צריך לעצור את הסבב - אלא שצריך להחריפו באמצעות ירי מסיבי יותר ולטווחים גדולים יותר. נראה כי מי שדחפו לכך יותר הם אנשיו של בהא אבו אל-עטא ששייכים לחטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 

גם בהנהגה המדינית של הארגון ברצועת עזה חלוקים באשר לדרכי הפעולה. חילוקי הדעות מתגלעים בין שני מחנות של בכירי הארגון בעזה: מוחמד אל-הינדי שמצדד בקו נצי ולעומתי יותר וחאלד אל-בטש שדוחף שלא לצאת מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות. אל-בטש הוא דמות שנחשבת מקורבת לחמאס. הוא גם האיש שקיבל מחמאס את תפקיד ראש ועדת ההיגוי של צעדות השיבה.

 

במהלך הלילה תקף צה"ל מהאוויר יעדים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי בתגובה לירי הרקטות שנורו לעבר ישראל אחרי כניסתה של הפסקת האש לתוקף. תקיפה זו יכולה להעיד על כך שבצה"ל רואים בג'יהאד האיסלאמי כמי שלא נצר את האש גם אחרי שהודיע כי יעשה זאת.

 

דובר צה"ל עדכן כי חיל האוויר תקף שורת יעדי טרור של הג'יהאד האיסלאמי בדרום רצועת עזה בתגובה להפרת הפסקת האש מצד הארגון. בין היעדים שהותקפו: מתחם צבאי ששימש כאתר לייצור רכיבי רקטות ומפקדת חטיבת חאן יונס של הארגון.

 

עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את הפרת הפסקת האש ושיגור הרקטות לעבר ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול, ככל שיידרש, נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל".

 

הפסקת האש השברירית הופרה כמה פעמים מאז כניסתה לתוקף אתמול בשעה 05:30, ומאז נורו לעבר יישובי עוטף עזה כ-10 רקטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צליום: AFP
חמושי הג'יהאד האיסלאמי
צליום: AFP
מומלצים