שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נטפליקס מבהירה: מחנות המוות ב"איוואן האיום" נוהלו על ידי הנאצים

  חברת הסטרימינג הודיעה כי לא תשנה את המפות שמופיעות בסדרה הדוקומנטרית, אך תצרף הבהרה כתובה כי פולין הייתה תחת כיבוש הנאצים. זאת, בעקבות תלונות של צופים רבים, ובהם ראש ממשלת פולין

  מספר ימים לאחר שראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי, תקף את נטפליקס על שהציגה ב"איוואן האיום" את מחנות המוות בתוך גבולות פולין, חברת הסטרימינג הודיעה כי תשנה את הכיתוב על המפות שמופיעות בסדרה הדוקומנטרית.

   

  ביום ראשון שלח מורבייצקי לנטפליקס מכתב תלונה על כך שהסדרה מציגה מפה ובה נראים מחנות המוות כמי שנמצאים בתוך גבולות פולין. לדברי ראש הממשלה, המחנות נבנו על ידי הנאצים על אדמת פולין במהלך "הכיבוש האכזרי" של מלחמת העולם השנייה, אולם הצופים עלולים לקבל רושם מוטעה, כי "פולין הייתה קיימת באותה תקופה כמדינה עצמאית שצריכה לחלוק את האחריות לזוועות שבוצעו שם". מורבייצקי, שמנסה בשנים האחרונות להפחית אחריות ממה שאירע על אדמת פולין בתקופת השואה, כתב: "אין כל הערה או הסבר כלשהו לגבי העובדה שהמחנות על המפה הופעלו על ידי הגרמנים", והוסיף פנייה למנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגס: "הרי מדינתי לא באמת הייתה קיימת כמדינה עצמאית, ומיליוני פולנים נרצחו באתרים אלה. מה שמוצג ב’איוואן האיום’ הוא למעשה שיכתוב ההיסטוריה".

   

  עוד כתב מורבייצקי כי הוא מאמין שהטעות נעשתה בתום לב וכי ענקית התוכן תפעל במהרה לתקן את הטעות. בנטפליקס מסרו בתגובה לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם "בודקים את הנושא לעומק".

   

  כעת, כאמור, ענקית התוכן הגיבה לדברים ודובר החברה הודיע כי המפות עצמן לא ישונו אבל יצורף אליהן טקסט שיבהיר כי המחנות נוהלו על ידי נאצים, שפלשו למדינה בשנת 1939 וכבשו אותה. כמו כן, בנטפליקס טרחו להבהיר כי השינוי נעשה בעקבות תלונות של הצופים ולא התייחסו ישירות לדבריו של ראש ממשלת פולין.  

  תמונה מהסדרה על דמיאניוק (צילום: נטפליקס)
  משפט ג'ון דמיאניוק. מתוך "איוואן האיום"(צילום: נטפליקס)

  "איוואן האיום" (The Devil Next Door) היא מיני סדרה בת חמישה פרקים שעלתה בנטפליקס בתחילת החודש ומגוללת את סיפורו האמיתי של ג'ון דמיאניוק - לכאורה פנסיונר אמריקני שהיגר מאוקראינה ושחי בפרברי קליבלנד בשלווה עם משפחתו. חייו מתהפכים ברגע, כשניצולי שואה מזהים אותו כ"איוואן האיום", הנאצי שעינה ורצח כמיליון יהודים במלחמת העולם השנייה. הסדרה נוצרה על ידי דניאל סיוון ("יומני אוסלו") ויוסי בלוך ("סיליקון ואדי").

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נטפליקס
  "איוואן האיום"
  צילום: נטפליקס
  לאתר ההטבות
  מומלצים