שתף קטע נבחר

מפלס המים בוונציה ממשיך לעלות: "העיר זועקת לעזרה"

שלושה ימים אחרי שמפלס המים הגיע לשיא של 53 שנה, צפויה היום גאות נוספת בעיר התעלות. המשטרה חסמה את כיכר סן מרקו המפורסמת. התושבים כועסים ומודאגים: "ברור שלא חושבים עלינו"

מפלס המים שוב נמצא במגמת עלייה היום (ו') בוונציה והגאות הגיעה לרמות חריגות, שלושה ימים בלבד אחרי שעיר התעלות חוותה את ההצפות הקשות ביותר זה יותר מ-50 שנה. מפלס המים צפוי להגיע היום לגובה של 1.60 מטרים, הרבה מעבר לרמות הרגילות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

ראש העיר לואיג'י ברוניארו אמר היום לכתבים שהוא נאלץ לבקש מהמשטרה לחסום את כיכר סן מרקו המפורסמת, שהמים בה כבר הגיעו לגובה הברך הבוקר. עובדים במגפיים גבוהים החלו להסיר את הפלטפורמות שבהן השתמשו אנשים כדי לחצות את הכיכר מבלי להירטב.

 

ביום שלישי הגיע מפלס המים בעיר ל-1.87 מטרים - שיא של 53 שנה, מה שהוביל את הממשלה להכריז על מצב חירום. זהו מפלס המים השני בגובהו שנמדד אי פעם בעיר. השיא, 194 ס"מ, נרשם ב-1966.

איטליה ונציה הצפה הצפות שיטפונות שיטפון  (צילום: AP)
המים הגיעו לגובה הברך. כיכר סן מרקו(צילום: AP)

איטליה ונציה הצפה הצפות שיטפונות שיטפון  (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול אישרה הממשלה גם מימון של 20 מיליון אירו כדי לסייע לוונציה לתקן את הנזק הדחוף ביותר. ברוניארו אמר שהנזק נאמד במאות מיליוני אירו והאשים את שינויי האקלים ב"מצב הדרמטי" בעיר ההיסטורית. הוא קרא להשלמתו המהירה של פרויקט ההגנה מפני שיטפונות, MOSE, שמתעכב זמן רב.

 

מנהיג מפלגת הליגה הצפונית, מתיאו סלביני, ביקר הבוקר בוונציה וקרא למאמץ משותף להשלמת פרויקט MOSE. ממשלת איטליה מעריכה שהפרויקט יושלם עד שנת 2021. "אנחנו לא יכולים לבזבז זמן, העיר הזו זועקת לעזרה", אמר סלביני והוסיף כי יש להימנע מקרים דומים.

איטליה ונציה הצפה הצפות שיטפונות שיטפון  (צילום: EPA)
"נגרם נזק רב, אנשים כועסים ומודאגים". כיכר סן מרקו(צילום: EPA)

איטליה ונציה הצפה הצפות שיטפונות שיטפון  (צילום: AFP    )
(צילום: AFP )

גאות ה"אקווה אלטה" מציפה את ונציה מדי שנה, בחודשי הסתיו והחורף. השיטפונות ההרסניים ביום שלישי הציתו מחדש את הוויכוח סביב MOSE, שיצא לדרך ב-2003 בעלות של כמיליארד אירו והיה אמור להגן על העיר. חריגה בעלויות, פרשות שחיתות ועיכובים גרמו נזק גדול לפרויקט.

 

הפתרון שהפרויקט מציע הוא התקנת 78 מחסומים שיתרוממו מהמים ויגנו על העיר מהגאות. הניסיון האחרון לבחון חלק מהם גרם לתנודות מדאיגות, והמהנדסים גילו חלקים חלודים. חלק מתושבי העיר אף טוענים שמאז שהחלה העבודה על הפרויקט, ההצפות החמירו.

מתיאו סלביני ב ונציה הצפה הצפות שיטפון שיטפונות איטליה (צילום: EPA)
"לא יכולים לבזבז זמן". סלביני בוונציה המוצפת(צילום: EPA)

איטליה ונציה הצפה הצפות שיטפונות שיטפון  (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

"נגרם נזק רב ואנשים מאוד כועסים וגם מאוד מודאגים", אמרה מרתה גרלטו, בעלת מאפייה בעיר. "היו פתרונות פוטנציאליים שמעולם לא נשקלו. ברור שלא באמת חושבים עלינו".

 

דוברבקו גרבין סיפר שהמים הציפו את הבית שלו ושל בת זוגו, אלנה ריו, בשעת לילה מאוחרת ביום שני. לדבריו, המים גרמו לניתוק החשמל והרסו חפצים בשווי של כ-4,000 אירו.

 

"יש כל כך הרבה דברים שאנחנו כועסים עליהם", אמר גרבין. "אמרו שמפלס המים יגיע ל-1.45 מטר, והיינו מוכנים היטב לזה, אבל בסופו של דבר המים הגיעו ל-1.87 מטר. אם התחזית הייתה נכונה זה היה נחסך מאיתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מפלס המים שוב עולה. ונציה מוצפת
צילום: AP
מומלצים