שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הדירות ממשיכות להתייקר, מדד אוקטובר עלה ב-0.4%

  מתחילת 2019 עלה מדד המחירים לצרכן ב-1%. מחירי הדירות באוגוסט וספטמבר עלו ב-1.9% בחישוב שנתי. מדד מחיר הדירות החדשות צנח ב-5.4%, לאחר שכמחצית מהעסקות היו במסגרת מחיר למשתכן

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הודיעה בצהריים (שישי) כי מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.4% במהלך חודש אוקטובר. מדובר בעלייה חריגה לחודש אוקטובר - אך ההסבר לכך הוא חגי תשרי שחלו במהלך החודש וגרמו לעלייה באינפלציה. עם זאת, לא מדובר בנתון מפתיע שכן מרבית התחזיות בשוק ההון צפו עלייה של כחצי אחוז.

   

  לפי הלמ"ס, עליות המחירים נרשמו במיוחד בתחום ההלבשה וההנעלה (6.9%), ירקות ופירות (2%) ומזון (0.7%). מנגד, נרשמה ירידה במחירי סיף התרבות והבידור (1.2%).

   

  מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-1%, ובשנה האחרונה ב-0.4% בסך הכל. הנתונים ישאירו מרחב תמרון ניכר לוועדה המוניטרית של בנק ישראל - שבה הצביעו שניים מתוך חמשת חבריה בעד הפחתת הריבית בטענה שאין אינפלציה במשק.

   

  שכונת רמות, באר שבע (צילום: רועי עידן)
  (צילום: רועי עידן)

  בתוך כך, הלמ"ס פרסם כי חלה עלייה שנתית של 1.9% במחירי הדירות בחודשים אוגוסט וספטמבר 2019 - לעומת התקופה המקבילה אשתקד. עוד נמסר כי חלה עליה של 0.2% במחירים בהשוואה לחודשים יולי-אוגוסט.

   

  אבל הסיפור המרכזי בנתוני הלמ"ס הוא מדד מחיר הדירות החדשות שבו נרשמת דרמה עם צניחה של 5.4% במחירי באוגוסט– ספטמבר 2019 לעומת אוגוסט– ספטמבר 2018. ובהשוואה של נתוני התקופה הנסקרת לנתוני החודשיים הקודמים - יולי אוגוסט 2019 יש ירידת מחירים של 2.4%.

   

  הממוצע הכלל ארצי של עסקה לרכישת דירה עמד ברבעון השלישי של השנה על 1,521,300 שקל - לעומת 1,577,200 שקל. הסיבה לירידת המחירים היא שכמעט מחצית מהעסקאות (49.7%) לקניית דירה חדשה היו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. כמו כן, נרשמה עלייה ברכישת דירות מהתוכנית: בחודשים יולי-אוגוסט 2018 שיעור העסקאות בתוכנית עמד על 42.7% מכלל העסקאות.

   

  את עליית המחירים שנרשמה באוגוסט ובספטמבר לעומת הנתונים המקבילים אשתקד תדלקו במיוחד עליות המחירים במחירי הדירות בצפון (3.5%), בתל אביב (1.9%) ובחיפה (1%). עם זאת, בחודשים ספטמבר ואוקטובר נרשמה עלייה גם במחוזות ירושלים והמרכז (1.2%), וירידה במחוזות תל אביב (0.8%), חיפה (0.5%), דרום (0.3%) וצפון (0.2%).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים