שתף קטע נבחר

דרס בן 80 למוות – ולא יישלח לכלא

הנאשם הורשע בנהיגה ברשלנות בעקבות פגיעה קטלנית בהולך רגל במעבר חצייה. המדינה דרשה מאסר, אבל השופט הסתפק בעבודות שירות

בית המשפט לתעבורה בתל אביב גזר לאחרונה תשעה חודשי עבודות שירות על בן 82 שב-2013 דרס למוות הולך רגל בן 80 והורשע בנהיגה ברשלנות. השופט אריה זרזבסקי נמנע מלהטיל עליו עונש מאסר בפועל וקבע כי "אין עונש שיקל על הכאב".

 

לפני כשש שנים, בשעת בוקר מוקדמת, נהג הנאשם באחד מרחובות חולון. באותה שעה חצה הנפגע את הכביש במעבר חציה או בסמוך לו. הנהג לא הבחין בכך מבעוד מועד ופגע בו עם חזית רכבו. הקשיש נפגע בתאונה באופן קשה ונגרמו לו שברים באגן, בצלעות, ודימום מסיבי בראש. הוא הובהל לבית החולים איכילוב, ולמחרת הועבר לטיפול נמרץ עקב החמרה במצבו. לאחר כשבועיים הועבר הנפגע לבית חולים שיקומי שם חלה התדרדרות נוספת במצבו, וכחמישה חודשים לאחר התאונה הוא הלך לעולמו.

 

הנהג הורשע בגרימת מוות ברשלנות לאחר שנקבע שמותו של המנוח נגרם כתוצאה ישירה מנהיגתו. בין היתר נקבע כי הרשלנות התבטאה בכך שנהג בחוסר זהירות ולא שם לב לדרך שלפניו. הוא לא הבחין במנוח אף ששדה הראייה היה פתוח, לא ציית לתמרורים ולא אפשר למנוח לחצות את הכביש בבטחה.

 

במסגרת הטיעונים לעונש ציינה המדינה כי כל עוד ההפקרות בדרכים נמשכת, על בית המשפט לנהוג כבית שמאי. בהתאם לכך היא עתרה להטיל על הנאשם שנת מאסר בפועל, פסילת רישיון נהיגה למשך 10 שנים, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי משמעותי למשפחת הנפגע.

 

אשת הקורבן תיארה איך חייה התהפכו בעקבות המקרה. היא סיפרה על הקושי הרב לראות את בעלה במצב קשה במשך תקופה ארוכה ואיך גם בחלוף חמש שנים היא עדיין חשה בדידות.

 

מנגד, בא כוח הנאשם, עו"ד דוד גולן, הדגיש שלא מדובר ברף גבוה של רשלנות שכן הנאשם נהג במהירות של 30 קמ"ש והאיחור בזמן התגובה שלו עמד על 0.8 שניות בלבד. הוא הוסיף כי הנאשם אדם מבוגר, שמחזיק ברישיון נהיגה משנת 1955, וזו התאונה הראשונה שבה היה מעורב. הוא עתר להטיל על הנאשם עבודות שירות, פסילה קצרה וכן להימנע מהטלת פיצוי כספי למשפחת הנפגע.

 

השופט אריה זרזבסקי כתב כי לפי הפסיקה, בהעדר נסיבות חריגות, מדיניות הענישה הנוהגת היא הטלת מאסר בפועל במקרים של תאונה קטלנית. עם זאת, ציין, מדובר בנהג מבוגר שנותר עם תחושת בושה על עצם היותו מעורב באירוע שבו קופחו חיי אדם. השופט הזכיר את המלצת שירות המבחן שלפיה במצבו כיום יתקשה הנאשם להתמודד עם ענישה של מאסר בפועל שתרחיקו מגורמי תמיכה וממשפחתו.

 

בגזר הדין צוין כי באמצעות ריצוי עונש מאסר בדרך של עבודות שירות, יוכל הנאשם לתרום מכישוריו ולתת ביטוי לכוחותיו ובכך תהיה תרומה וכפרה לחברה. "רשלנות הנאשם הייתה רשלנות רגעית", כתב השופט והוסיף כי במכלול הנסיבות הוא אינו מוצא שהאינטרס הציבורי הוא להטיל על הנאשם מאסר מאחורי סורג ובריח.

 

"מבחינת משפחת המנוח, אין עונש שיקל על כאבם על האובדן של יקירם בתאונה מיותרת", סיכם השופט וגזר על הנהג תשעה חודשי עבודות שירות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים