שתף קטע נבחר

בית הדין: גרושה עם דירה לא תקבל דמי מדור

אם לשלושה המשלמת משכנתא על נכס שבבעלותה ביקשה שבעלה לשעבר ישלם עבור מגורי הילדים. הדיינים קבעו ש"זה נהנה וזה לא חסר"

בית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה דחה לאחרונה את בקשתה של אישה גרושה ואם לשלושה לחייב את אביהם של הילדים לשלם עבור מגוריהם ("דמי מדור"), אף שהדירה שלה נמצאת בבעלותה.

 

לאחר הפרידה ביקשה האם וקיבלה את המשמורת על שלושת הילדים. הדירה בה היא מתגוררת עמם הייתה שייכת בעבר לה ולבעלה, אולם בשלב מסוים היא רכשה את חלקו. האב חויב לשלם מזונות ילדים, הכוללים בתוכם גם הוצאות "אחזקת מדור", כלומר חלק בתשלום החשבונות השוטפים, בנוסף לצרכים אחרים של הילדים.

 

השאלה שנדונה הייתה אם יש לחייבו בדמי מדור על מגורי הילדים, כאשר האם לא משלמת שכירות אלא משכנתא על דירה שכיום היא שלה.

 

שני דיינים – הרב יגאל לרר והרב בן ציון הכהן רבין – קבעו כי בנסיבות שכאלה האב פטור. הרב לרר הבהיר כי בעיניו יש לדחות את טענת האם שלפיה יש לה הוצאה חודשית בגין המשכנתא, וזאת בנימוק שבפועל תשלום המשכנתא הוא כעין "חיסכון", שכן האם צוברת נכס בתמורה לתשלומים, כך שלא מדובר בהוצאה אלא בהשקעה.

 

הרב לרר סבר כי מדובר במצב של "זה נהנה וזה לא חסר". אין לראות באם כ"חסרה" משום שהמשכנתא אינה דומה לשכירות. לפיכך, בדעת הרוב נקבע כי כאשר לאם אין הוצאות על דירתה, גם אם רכשה אותה בעבר ממיטב כספה, אין לחייב את האב במדור ילדיו.

 

"כאשר מגורי הקטנים גורמים הנאה לאם שהרי גרים עמה לבקשתה, הדר פטור (במקרה זה, הכוונה לאב המחויב במדור הילדים) אף אם הילדים גורמים נזק במגוריהם, שהרי גם גורמים בעצם מגוריהם הנאה לאם המקזזת את הנזק", נכתב.

 

לעומת זאת, הרב אריאל ינאי, שגם הוא הסתמך על הלכות מבוססות מן העבר, סבר שיש לחייב את האב בדמי מדור, בין היתר משום זכותה של האם לדרוש "שכירות" מכל מי שמתגורר בדירה שלה (גם אם הדירה הייתה נקייה ממשכנתא), כולל ילדיה – שכירות שזכותה לדרוש מאביהם את חלקה.

 

הרב ינאי הוסיף "נקודה מוסרית מסוימת", כשציין שהאם בחרה לרכוש את חלקו בדירה על מנת לספק לילדיה מדור של קבע ולהשאיר אותם בסביבתם הטבעית. בעיניו, אין חשיבות לכך ש"על הדרך" מדור זה גם מסייע לה להגיע לדירה משלה.

 

אולם כאמור דעה זו נותרה במיעוט, ונפסק כי האב לא יצטרך לשלם דמי מדור כחלק מהמזונות עבור ילדיו.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: טו"ר נסים אברג'ל
  • ב"כ הנתבע: טו"ר יעקב קלמן, עו"ד עפרה בריל
  • עו"ד יעקב קסלר עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
אילן פורת
עו"ד יעקב קסלר
אילן פורת
מומלצים