שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ליברמן לא מוריד שום אופציה מהשולחן: "עד יום שלישי בחצות נחליט"

  שלושה ימים לפני פקיעת המנדט של בני גנץ, יו"ר ישראל ביתנו אומר בריאיון לאולפן ynet כי לא אפסו הסיכויים לאחדות: "יש לנו זמן עד יום שלישי, אני עושה הכול כדי שלא יהיו בחירות נוספות". על הקמת ממשלת מיעוט: "זה לא עושה שכל". על הסיכוי שמישהו אחר בליכוד ירכיב ממשלה: "אני מבין שלא רגוע בפנים"

   

   

  שלושה ימים אחרונים למנדט של גנץ. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בריאיון לאולפן ynet: "האחריות היא על שני אנשים בלבד - בני גנץ ובנימין נתניהו". לדבריו, "לא אפסו הסיכויים לממשלת אחדות - יש זמן עד יום שלישי. אנחנו עושים הכול כדי למנוע בחירות. ממשלת מיעוט לא עושה שכל.

   

  "מבחינתנו יש אופציה אחת, ממשלת אחדות לאומית", המשיך ליברמן. "מה שמפריד בין אחדות לאומית לבחירות זה חוסר מנהיגות של שני אנשים - אחד לא מוכן לקבל את מתווה הנשיא, והשני לא מוכן להיפרד מהגוש שלו. אני מצפה ששני האישים ישאירו את כל השיקולים האישיים בצד".   

  אביגדור ליברמן (צילום: אבי מועלם)
  "נחליט עד שלישי בחצות". ליברמן באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

  עד יום רביעי בלילה, נזכיר, יש בידי גנץ אפשרות להקים ממשלה בכל רוב בהצבעה בכנסת, ואילו לאחר מכן כל מועמד שירצה להציג ממשלה יהיה מחויב לעשות זאת תוך 21 יום וברוב של 61 חברי כנסת לפחות - אחרת יתקיימו בחירות נוספות. בשל כך נכנסה המערכת הפוליטית לדריכות, במטרה לנצל אולי את חלון הזמן הצפוף.

   

   


    

  "מה שקורה היום ברשתות, בעיקר מרחוב בלפור, מעיד על אובדן עשתונות. לא הייתי רוצה לראות ראש ממשלה בשום סיטואציה מאבד את שיקול הדעת ואת קור הרוח, ואני מסתכל על כל מי שמכריז שני כינוסים היום ועוד כינוס מחר", ציין ליברמן.

   

  כאמור, ליברמן שוב הדגיש שהוא מצפה מכחול לבן לקבל את מתווה הנשיא, ומנתניהו להיפרד מהגוש שלו. "נתניהו היה הראשון ששיתף פעולה עם הרשימה המשותפת, ישב עם ערפאת ועם טיבי", אמר, והוסיף שמפלגתו תתמוך בממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד "גם אם הם לא יצרפו אותנו".

   

  - המפתח נמצא אצלך?

  "אין שום קשר בין ימין לבין גוש ניצי, מדובר בגוש חרדי משיחי. הם הצביעו בעד גירוש יהודים מגוש קטיף, רק אינטרסים מנחים אותם".

    

  - איך תנהג ב-21 הימים הבאים?

  "להקים ממשלה שתיכשל - לא עושה שכל. ממשלות צרות לא מסוגלות להתמודד עם קבלת החלטות דרמטיות בתחום הביטחון והכלכלה. שמעתי גרסאות על כך שיקימו ממשלת מעבר, ממשלה צרה לזמן מוגבל, הכול על השולחן".

   

  עוד אמר ליברמן כי "עד יום שלישי בחצות נצטרך לא רק לקבל החלטות - אלא להודיע עליהן. אנחנו מתנהלים הכי נכון, ולפעמים זה טוב לשמור על ערפל".

   

  - יש סיכוי שמישהו מהליכוד ירכיב את הממשלה?

  "זה תלוי בליכוד. עד כמה שאני מבין לא רגוע בפנים, אבל זה עניין שלהם".

   

  - הם אומרים שבסוף ליברמן יבוא הביתה.

  "אני מתעקש - זה לא ימין, זה גוש חרדי משיחי. היינו ברורים בנושא הזה לכל אורך הקמפיין. כל עוד אין שינויים כמו לימודי ליבה, נישואים אזרחיים, גיור על ידי רבני עיר - אין לנו מה לעשות שם. בלוק חרדי משיחי, כרגע זו הזיה. רק לפני שבוע שמענו מדרעי וליצמן שהתנאי שלהם להרכבת ממשלה חדשה הוא לבטל את התחבורה הציבורית שיזמו ראשי הערים בגוש דן".

  בנימין נתניהו נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי)
  על בנט: "בדרכו שלו הוא רוצה את טובת המדינה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

  - ראש הממשלה מושך לשם?

  "חד-משמעית. אם הוא היה רוצה להקים ממשלת אחדות, הוא היה אומר שהוא וגנץ לא צריכים אף אחד".

   

  - הבחירות טובות לך?

  "הן לא טובות למדינת ישראל", השיב ליברמן. "זה נזק בלתי הפיך לכלכלת ישראל, לביטחון, זה טירוף הדעת. האם הבחירות יביאו בסופו של דבר לשינוי במצב הגושי? לא. נראה לי שגם הבוחרים מתחפרים בעמדות שלהם".

  אביגדור ליברמן בני גנץ ביבי נתניהו (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)
  ביבי נתניהו, בני גנץ ואביגדור ליברמן (צילום: רויטרס, AFP, אבי מועלם)

  - העליתם אפשרויות בפגישה עם גנץ? יש חילוקי דעות בקוקפיט?

  "הדבר היחיד הברור הוא שאני מצפה מכחול לבן לקבל את מתווה הנשיא. לא שמעתי מכחול לבן הודעה אחת חד-משמעית. גנץ אמר שיש תנאים והסתייגויות בהתאם לאינטרסים. יש רביעייה, אז הציפייה שלי היא מכולם".

   

  - אתה מציג לנו תמונה מאוד קודרת.

  "תמיד צריך לקוות לניסים. בן גוריון אמר שבארץ ישראל מי שלא מאמין בניסים הוא לא מציאותי, אז אנחנו מחכים לניסים - והנס הכי חשוב הוא ששתי המפלגות הגדולות יהיו ביחד".

   

  - החרדים אמרו שהם מוכנים ללכת לקראתך.

  "אני לא יודע מה בדיוק הם מוכנים לעשות, פנינו בכתב ובעל פה לליכוד במהלך 28 הימים, לא קיבלנו תשובה ולא התייחסות". על השאלה אם הוא היה מוכן לשבת עם החרדים במידה שיקבלו אחד או שניים מעקרונותיו, השיב כי "צריך לראות כמה הליכוד מוכן ללכת עם תפיסתו של ז'בוטינסקי, ולא של דרעי וליצמן".

   

  ליברמן גם התייחס למינוי של נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון: "יש מערכת ביטחון גדולה עם כל האנשים הטובים, נטולי אינטרס, בצבא, בשב"כ, במוסד, יש אנשי מקצוע. לגבי בנט, אני מאמין שהוא בדרכו שלו רוצה את טובת מדינת ישראל. תעודת הביטוח של כולנו היא מערכת הביטחון".

     

   

  - לא היית מרוצה מהתפקוד בסבב באחרון?

  "מה שמפריע הוא חוסר הנכונות לקיים דיון אמיתי ועמוק בקבינט - מה בסוף אנחנו רוצים מרצועת עזה. הסבב האחרון היה תשיעי במספר, מאז ההתנתקות היו שלושה מבצעים".

   

  - היית פועל אחרת?

  "אני חתרתי מזמן לקיים דיון ולקבל תוכנית גדולה. יש אפשרות לשנות דברים בעזה בצורה דרמטית - בעזה קל יותר מביהודה ושומרון".

   

  - נתניהו מנע את הדיון?

  ליברמן טוען כי ראש הממשלה התנגד: "הוא הוביל מדיניות של כניעה לטרור, כל מדיניות ההסדרה, שגם החודש נעביר כזו לחמאס - היא של כניעה. אין לזה שום משמעות אחרת".

   

  - אתם בונים על זה שנתניהו לא יעמוד בלחץ ויפרק את הגוש?

  "אני מקווה שהוא יפרק את הגוש, ושגנץ יקבל את מתווה הנשיא", השיב ליברמן.

  גנץ בדרכו לבית הנשיא (צילום: מארק ניימן, לע
  גנץ בבית הנשיא, אמש(צילום: מארק ניימן, לע"מ)
   

  בתוך כך, לנוכח אזהרותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מפני הקמת ממשלת מיעוט של גנץ בתמיכת הרשימה המשותפת, בכירים במפלגה הבהירו כי ממשלה כזו תקום רק בהסכמת ישראל ביתנו ובתמיכתה. עוד אמרו כי ליברמן לא נתן שום תגובה אם הוא מוכן לממשלה כזו.

   

  בתוך כך, במהלך השבת כל חברי הכנסת והשרים בליכוד תודרכו לצאת נגד מהלך ממשלת המיעוט, ולפנות ישירות לרמטכ"לים לשעבר, גבי אשכנזי ומשה (בוגי) יעלון, על מנת שיפעילו לחץ על גנץ. בליכוד משוכנעים שרביעיית כחול לבן כבר הכריעה שברצונה להקים ממשלת מיעוט, וכי הם פועלים לשם כך.

   

  נתניהו הגביר את הלחץ על בכירי כחול לבן, ובסרטון שפרסם פנה אליהם: "יצאתם מדעתכם? יש זמן לעצור את הטירוף הזה. דברו איתנו, התעשתו, ולכו לאותה ממשלת אחדות שהעם מצפה שנלך אליה ביחד".

   

  אמש כתב ליברמן כי "במהלך מערכת הבחירות, בערב בו התפרסמו התוצאות ולאורך 63 הימים מאז, שבתי וקראתי לנתניהו ולגנץ להקים ממשלת אחדות, שתשקף את רצון הבוחר. נתניהו התעלם באופן מוחלט מכל פניותינו לנהל מו"מ, בכתב ובעל פה. עם גנץ נפגשנו, אך נדמה היה שאצלו בבית הדברים לא הדוקים וסגורים. מה שמפריד בין הקמת ממשלת אחדות להליכה לבחירות 3 הם אגו ואינטרסים אישיים, שפוגעים בעתידה של מדינת ישראל".

   

  גנץ עצמו נועד במוצאי השבת במשך כמעט שעה וחצי עם נשיא המדינה ראובן ריבלין במעון הנשיא. בתום פגישת גנץ וריבלין מסרו השניים כי "גנץ עדכן את הנשיא על סטטוס המשא ומתן הקואליציוני, ודן עימו במרכיבי מתווה הנשיא מתוך מגמה למנוע בחירות נוספות. השניים קבעו כי ימשיכו לעמוד בקשר בהמשך ככל שיידרש". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי מועלם
  אביגדור ליברמן
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים