שתף קטע נבחר

נתניהו וליברמן נועדו כשעה: "פגישה עניינית וטובה"

ראש הממשלה נועד בקריה בתל אביב עם יו"ר ישראל ביתנו ובסיום הפגישה נאמר כי "הייתה שיחה עניינית וטובה שהתמקדה בדרכים להקים ממשלת אחדות. השניים קבעו להיפגש שוב". גורמים המעורים בפרטים: "יש צוהר. הסיכוי להקמת ממשלת אחדות קיים"

 

אביגדור ליברמן בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)
ליברמן ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן נפגשו הערב (יום א') במשך כשעה בקריה בתל אביב ובסיום נמסר כי "הייתה שיחה עניינית וטובה שהתמקדה בדרכים להקים ממשלת אחדות. השניים קבעו להיפגש שוב כדי להשלים את הפגישה". גורמים המעורים בפרטים אמרו כי "יש צוהר" להתקדמות.

 

לטענת אותם גורמים, ניכרת התקדמות מסוימת בהשוואה לפגישה הקודמת בין נתניהו לליברמן. השניים דיברו בצורה עניינית על הדרך להקים ממשלת אחדות: "יש צוהר. הסיכוי להקמת ממשלת אחדות קיים. אי אפשר להתחייב שייצא מזה משהו, אבל האווירה טובה מעט משהייתה". מוקדם יותר דיווחו ישראל ביתנו וכחול לבן על התקדמות במשא ומתן. הפגישה נערכה זמן קצר לפני "כנס החירום" של הליכוד בגני התערוכה בתל אביב בהשתתפות נתניהו.  

 

 
מוקדם יותר דיווחו כאמור צוותי כחול לבן וישראל ביתנו כי "הושגה התקדמות של ממש בניסוח קווי היסוד, ובפרט בנושאים הנוגעים לענייני דת ומדינה". הנהגת כחול לבן תתכנס הערב לדון באותן הסכמות. ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר בתום הפגישה: "חשוב לומר שלפחות לפי איך שאנחנו מרגישים כרגע, מה שמפריד בין מדינת ישראל לבין ממשלת אחדות לאומית ליברלית רחבה זו החלטה אחת קטנה של שני אנשים - ח"כ גנץ צריך להחליט שהוא מקבל את מתווה הנשיא, ראש הממשלה צריך להחליט שהוא נפרד מהבלוק ומהר מאוד תהיה כאן ממשלת אחדות לאומית ליברלית רחבה".
 

הפגישה בין נתניהו לליברמן נערכה כשנותרו ליו"ר כחול לבן בני גנץ שלושה ימים בלבד להודיע לנשיא המדינה כי הצליח להרכיב ממשלה. גנץ יוכל לעשות זאת עד יום רביעי בחצות. אם לא יעמוד במשימה, יתאפשר לכל חבר כנסת להציג ממשלה בתוך 21 ימים ובתנאי שהשיג תמיכה של 61 ח"כים.  

 

בני גנץ בועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה (צילום: מוטי קמחי)
לקראת סיום המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ (צילום: מוטי קמחי)

 

 

מוקדם יותר היום התייחס ליברמן בריאיון לאולפן ynet לסבך הפוליטי שעדיין מונע הקמת ממשלה חדשה. לדבריו, "האחריות היא על שני אנשים בלבד - בני גנץ ובנימין נתניהו. לא אפסו הסיכויים לממשלת אחדות - יש זמן עד יום שלישי. אנחנו עושים הכול כדי למנוע בחירות. ממשלת מיעוט לא עושה שכל".

 

ליברמן הוסיף כי "מבחינתנו יש אופציה אחת, ממשלת אחדות לאומית. מה שמפריד בין אחדות לאומית לבחירות זה חוסר מנהיגות של שני אנשים - אחד לא מוכן לקבל את מתווה הנשיא, והשני לא מוכן להיפרד מהגוש שלו. אני מצפה ששני האישים ישאירו את כל השיקולים האישיים בצד".

 

בנוגע לדרישתו של נתניהו למנוע הקמת ממשלת מיעוט, אמר ליברמן כי "מה שקורה היום ברשתות, בעיקר מרחוב בלפור, מעיד על אובדן עשתונות. לא הייתי רוצה לראות ראש ממשלה בשום סיטואציה מאבד את שיקול הדעת ואת קור הרוח, ואני מסתכל על כל מי שמכריז שני כינוסים היום ועוד כינוס מחר".

 

שקד: "ליברמן והחרדים צריכים להגיע להסכמות ביניהם"

במקביל, ראשי "בלוק הימין" שהתכנסו היום לפגישה במשרדו של נתניהו בירושלים, סיכמו לכנס מחר את כל חברי הכנסת מטעמם. "הפתרון לפלונטר הפוליטי זה ממשלת ימין", אמרה ח"כ איילת שקד (הימין החדש) בכניסה לישיבה. "ליברמן והחרדים צריכים להגיע להסכמות ביניהם, ואני חושבת שזה אפשרי. כבר זמן רב אני עושה מה שאני יכולה כדי שתקום ממשלת ימין".

 

שקד ציינה כי "אפשר לגשר על הפערים בין ליברמן לחרדים - ואין שום סיבה לגרור את המדינה למערכת בחירות שלישית. כרגע, כמו שזה נראה, אנחנו שועטים לכיוונה".

 

בניגוד לשקד, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בסוף הפגישה כי במפלגתו לא מוכנים לוותר בשביל ישראל ביתנו. "אולי שליברמן יתחיל לוותר גם לנו? שיפסיק להסית נגדנו. אפשר להתשפר על תפקידים - אבל לא על דברים עקרוניים שקשורים למדינה יהודית ודמוקרטית", אמר גפני.

 

גפני הוסיף כי "רק לליברמן מתאים שלא להכחיש הליכה לממשלת מיעוט. לעבור מקצה אחד - הפצצת סכר אסואן וחיסול הנייה - לישיבה בממשלה. איך הוא מסביר לעצמו את הסתירה הזאת כשהוא הולך לישון בלילה? כנראה שמותר לו הכל והוא יקבל גיבוי. ליברמן מתכוון לרושש את ביבי פוליטית, ואנחנו סובלים כתוצאה מכך. אנחנו לא מודאגים, היות והקדוש ברוך הוא מנהל את העולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, AFP
ליברמן ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, AFP
מומלצים