שתף קטע נבחר

שיא כל הזמנים: הצפה רביעית בוונציה

המים לא מפסיקים לשטוף את ונציה: הגאות הציפה שוב את עיר התעלות, שחווה את השבוע הקשה ביותר מ-1872, אז החלו למדוד את גובה המים

 

ונציה סבלה גם היום (א') מהצפות, כשגאות גבוהה העלתה את מפלס המים ל-150 ס"מ. מדובר בשבוע הקשה ביותר בעיר התעלות ההיסטורית מאז שהחלו למדוד את גובה הגאות בשנת 1872.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

אחרי רגיעה קלה אתמול, היום שוב שטפו המים את ונציה. המים הציפו את העיר העתיקה ואת כיכר סן מרקו המפורסמת, ששוב נסגרה לתיירים. מאות מתנדבים סייעו לאזרחים להתמודד עם מצב החירום.

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

בימים כתיקונם גאות בגובה 80 עד 90 ס"מ נחשבת לגבוהה בוונציה, כזו שניתן להתמודד איתה. ביום שלישי הגיע גובה המים לשיא של 53 שנה – 187 ס"מ - והמים הציפו 80% מהעיר. שיא כל הזמנים היה ב-1966 – 194 ס"מ.

 

שחיתות ומשבר האקלים: "הרסנו את ונציה"

 

ונציה מוצפת מדי שנה בחודשי הסתיו והחורף, בגלל תופעת הטבע "אקווה אלטה" (מים גבוהים) שגורמת לגאות גבוהה במיוחד. השנה הנתונים חריגים: ארבעה ימים עם גאות של יותר מ-140 ס"מ בתוך שבוע אחד, בשלושה מהם נרשם גובה של 150 ס"מ ומעלה.

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כאמור, מדובר בשבוע הקשה ביותר מאז תחילת המדידה ב-1872. מאז תחילת המדידה לא הייתה שנה אחת שבו גובה הגאות הגיע לרף ה-150 ס"מ ביותר מהזדמנות אחת. כאמור, השבוע נחצה הרף שלוש פעמים. בימים הקרובים אמורה להיות רגיעה מסוימת, וגובה המים צפוי להגיע ל-110 ס"מ "בלבד", מה שייתן לרשויות ולאזרחים המתוסכלים זמן להעריך את הנזק שנגרם לעיר.

 

ראש העיר לואיג'י ברוניארו מינה ועדה מיוחדת כדי להתמודד עם מצב החירום. הוא מעריך שהנזק שנגרם לעיר בעקבות הגאות הגבוהה, שהציפה את העיר במים מלוחים ומלוכלכים, מגיע למיליארד אירו. אתמול הזהיר ראש העיר את התושבים ואמר שוונציה נערכת לעוד "יום קשוח", אך ציין שהמצב יהיה פחות דרמטי מההצפות ההיסטוריות ביום שלישי – שגרמו נזק גדול לכנסיות, חנויות, בתים ובתי מלון.

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ונציה תיירים הצפות הצפה איטליה ()
ונציה תיירים הצפות הצפה איטליה
 

ממשלת איטליה הכריזה על מצב חירום כדי להעניק לוונציה סיוע של 20 מיליון אירו. העירייה אומרת שלהתחממות הגלובלית, שגורמת לעלייה בגובה פני הים, יש חלק בהצפות הנדירות השבוע. בעיר קוראים לאיטליה להתעורר ולנקוט צעדים בנושא, וגם לקדם את פרויקט MOSE - פרויקט תשתיות שאפתני שיצא לדרך ב-2003 ואמור היה להגן על ונציה מההצפות העונתיות. הפרויקט תקוע שנים בגלל פרשות שחיתות וחריגות בעלויות.

 

בזמן שבוונציה אמורים לנשום לרווחה בימים הקרובים, במקומות אחרים באיטליה נערכים להתמודדות עם שיטפונות ומזג אוויר סוער. הרשויות בפירנצה ופיזה עוקבות אחר מפלס המים בנהר ארנו, בעקבות עלייה חדה במהלך הלילה כתוצאה מגשמים עזים. הגשמים העזים העלו בצורה דרמטית גם את מפלס המים בנהר פו, הארוך ביותר באיטליה. גובה המים בנהר, שזורם בצפון איטליה ועובר בטורינו, עלה ב-150 ס"מ ביממה האחרונה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
גם היום: ונציה מוצפת
צילום: EPA
מומלצים