שתף קטע נבחר

ביום שישי זה יוצא לדרך, ותחילה בחינם: כל הפרטים על מערך היסעי הסופ"ש בגוש דן

מסוף השבוע הקרוב יוכלו מיליוני תושבי מטרופולין ת"א לנסוע בתחבורה ציבורית שישיקו ארבע רשויות משישי בערב ועד לצאת השבת, כפי שנחשף ב-ynet. חולדאי: "כולי תקווה שהממשלה תרים את הכפפה ותרחיב את השירות הזה לכל המדינה"

 

 

 

כפי שנחשף לראשונה ב-ynet: החל מסוף השבוע הקרוב מערך ההיסעים של תל אביב-יפו, גבעתיים, קריית אונו ורמת השרון יוצא לדרך - ובשלב הראשון גם בחינם. ביום חמישי האחרון אישרה מועצת עיריית תל אביב בישיבה מתוחה וסוערת ברוב קולות (19 בעד מול 6 מתנגדים) את המיזם בעלות של 12.5 מיליון שקלים לשנה. במקביל, מנסים בעיריית תל אביב לרתום לתוכנית ערים נוספות מגוש דן, בהן הרצליה והוד השרון.

תחבורה ציבורית בשבת ()
תחבורה ציבורית בשבת
תחבורה ציבורית בשבת ()

השם הנבחר לפרויקט הוא "נעים בסופ"ש". שישה קווים שונים של אוטובוסים בני 19 מקומות יעברו בין ארבע הערים ויעצרו ביותר מ-500 תחנות במרכזי הערים והשכונות השונות, תוך התחשבות באזורים מסורתיים ושומרי שבת. האוטובוסים יפעלו בימי שישי בין השעות 02:00-18:00 ובימי שבת בין 17:00-09:00.

 

האוטובוסים יצאו מדי חצי שעה מלבד הקו מקריית אונו שייצא בכל שעה עגולה. הרשויות הודיעו כי כל מיניבוס שלישי (קרי - פעם בשעה וחצי) יהיה מונגש, ונוסעים בעלי מוגבלויות שיתעניינו בשירות יוכלו להודיע על כך לפחות שעתיים מראש למוקד הטלפונים על-מנת לשמור מקום.

 

המסלולים יתבססו על נגישות טובה ותדירה אל מרכזי הערים ובין השכונות תוך התחשבות באזורים שומרי שבת. הקו הירוק, שמספרו יהיה 705, יחבר בין תל אביב לגבעתיים, הקו האדום (706) ייסע מרמת השרון לתל אביב, והקו הסגול (707) לכיוון ההפוך. הקו הכחול (708) והכתום (709) יפעלו בתחומי תל אביב והקו הוורוד (810) יחבר בין קריית אונו לתל אביב דרך רחוב אלוף שדה ברמת גן.

 

המיניבוסים והתחנות יהיו ממותגים וניתנים לזיהוי בקלות, ויכללו את מפות הקווים בתחנות הייעודיות. עיריית תל אביב ציינה כי ייתכן שינוי בתדירות ובשעות המיניבוסים בהתאם לצרכים התפעוליים. בסוף השבוע יושק אתר ייעודי עם כל המידע הרלוונטי להיסעים, ובשלב הראשוני יהיה ניתן לעקוב אחר מיקום המיניבוסים בזמן אמת באמצעות האפליקציה "אוטובוס קרוב". מוקד שירות הלקוחות יפעל במהלך שעות הפעילות של המיניבוסים, ובימות השבוע הטיפול ייעשה דרך האתר והמוקדים העירוניים. את המערך תפעיל חברת "מוניות קווי שירות 5,4 בע"מ", שזכתה במכרז של הרשויות.

 

תחבורה ציבורית בשבת ()
 

תחבורה ציבורית בשבת ()

תחבורה ציבורית בשבת ()

תחבורה ציבורית בשבת ()
תחבורה ציבורית בשבת

"בשורה אמיתית לתושבי גוש דן"

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי אמר כי "האפשרות לנוע ממקום למקום בכל ימי השבוע היא זכות יסוד. פרויקט 'נעים בסופ"ש' נועד למלא את הצורך של אוכלוסייה גדולה בישראל לעשות זאת, בהעדר תחבורה ציבורית ממשלתית. מערכת קווי ההסעה במטרופולין גוש-דן היא נדבך חשוב במיוחד, המתווסף למענים שמספקת עיריית תל אביב-יפו, ובהם תל-אופן ואוטותל. כולי תקווה שממשלת ישראל תרים את הכפפה ותרחיב את השירות הזה לכלל תושבי המדינה".

 

מיטל להבי, סגנית ראש העיר שהובילה את המיזם, מסרה כי "אחרי חודשים של עבודה מול הרשויות השכנות הצלחנו להוציא לפועל מיזם משותף, פורץ דרך שעתיד לחולל שינוי משמעותי בכל המטרופולין. לא מדובר בעוד קו מזדמן לים או לפארק - אלא ברשת קווים מטרופולינית שעוד תתרחב לרשויות נוספות ושתספק תחבורת סופ"ש יעילה בתדירות גבוהה להתניידות לכולם". להבי ציינה כי "יותר ויותר רשויות במרכז ובשרון מביעות התעניינות ונכונות להצטרף למיזם ואני סבורה כי בתוך חודשים ספורים יוכפלו כמות הקווים והתושבים ששירות זה נותן להם מענה".

 

 

רון חולדאי רן קוניק אבי גרובר ישראל גל (צילום: צביקה טישלר, יריב כץ, עמית שעל)
מימין למעלה: ישראל גל, אבי גרובר, רון חולדאי ורן קוניק. ראשי הערים שמובילים את המהלך(צילום: צביקה טישלר, יריב כץ, עמית שעל)

 

רן קוניק, ראש העיר גבעתיים, אמר כי "אחרי פעילות בת 4 שנים בעיר של המיזם החברתי 'נוע תנוע', גבעתיים היא שותפה טבעית גם למיזם החדש והבינעירוני 'נעים בסופ"ש', אותו יזמה והקימה עיריית תל אביב-יפו. מועצת העיר אישרה את השתתפותנו במיזם ברוב קולות, כשהיא מציינת כי מדובר במיזם חברתי, כלכלי, סביבתי וחבורתי חשוב. בגבעתיים יעבור קו אחד, מידתי, שמסלולו נקבע בצירים הראשיים של העיר בלבד, תוך התחשבות ברגשות הציבור הדתי".

 

ישראל גל, ראש העיר קריית אונו, ציין כי "על מקבלי ההחלטות במדינה לראות את החשיבות שבעידוד הציבור לנסוע במערכת הסעת ההמונים בכל ימות השבוע, כי ידוע שברגע שהציבור יוכל להשתמש בקווי תחבורה יעילים, נוחים וראויים בכל עת שיחפוץ, יופחתו עומסי התנועה בכבישים. בני הנוער והצעירים בעיר, החפצים לצאת לבילוי ונופש במהלך השבת, והגמלאים המעוניינים לצאת לבילוי בעיר הגדולה, במיוחד אלה שידם אינה משגת שכירת מונית לשם כך, ישתמשו מעתה בשירות זה. כאשר הציבור יוכל להשתמש בפתרונות יעילים בכל ימות השבוע, הוא יעדיף להימנע מנסיעה ברכב פרטי, ויחסוך עלויות רבות".

 

אבי גרובר, ראש העיר רמת השרון, הוסיף: "מערך התחבורה החדש בסופי השבוע מהווה בשורה אמיתית לכל תושבי גוש דן. בזכות שיתוף הפעולה בין הרשויות נוצרת לראשונה רשת תחבורתית אפקטיבית המאפשרת התניידות נוחה ויעילה בין הערים בסופי השבוע".

 

בשלב זה עיריית רמת גן לא תשתף פעולה עם המיזם, בין היתר בגלל סירובן של יתר הרשויות לקרוא למערך בשם "סבבוס". ראש העיר כרמל שאמה הכהן, שהיה הראשון שהפעיל בגוש דן מערך היסעים בימי שבת הסביר כי איבד אמון בשותפות עם יתר הרשויות. "שעוברים מהסכמות וסיכומים לשקרים ותירוצים - אנחנו לא במשחק", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החל מסוף השבוע: תח"צ בשבת בגוש דן
מומלצים