שתף קטע נבחר

"הגיהינום של אשקלון": זו הרקטה שיצרה מכתש בעוטף

רקטה שהתפוצצה בעוצמה חריגה באשכול בזמן ההסלמה גרמה לחששות בקרב התושבים. כנראה מדובר באחד משני דגמים שיש לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי, המסוגלים לשאת ראש נפץ כבד. צה"ל: "זו יכולת שאנחנו מכירים ונערכים אליה"

 

במהלך ימי ההסלמה בדרום בשבוע שעבר, אחת הרקטות שהתפוצצו בחבל אשכול הייתה חריגה בעוצמתה. הפיצוץ שלה הותיר מכתש גדול באדמה - וגם חששות רבים בקרב התושבים מפני התחזקות ביכולות הירי של ארגוני הטרור ברצועת עזה. מדובר באחד משני דגמי רקטות שנמצאים בידי ארגוני הטרור הגדולים בעזה.

 

לג'יהאד האיסלאמי יש רקטות משני דגמים המסוגלים להתפוצץ בעוצמה שכזו. האחת היא רקטה בשם ''בדר 3'', שנחשפה לראשונה בסבב ההסלמה בחודש מאי 2018, ולטענת הג'יהאד היא נורתה אז לכיוון אשקלון. על פי הזרוע הצבאית של הארגון, הרקטה הזו היא מתוצרת עצמית, מסוגלת לשאת ראש קרב של 250 קילוגרם והיא יכולה להגיע למרחק 40 קילומטר.

ארכיון מקום נפילת רקטה  ()
המכתש שיצרה הרקטה החריגה בעוצמתה
 

רקטת
זו הרקטה שגרמה לו? "הגיהינום של אשקלון"
 

רקטת
מסוגלת לשאת עשרות ק"ג של חומר נפץ
  

השנייה נקראת בשם המאיים ''ג'חים עסקלאן'', או בתרגום לעברית - "הגיהינום של אשקלון". זוהי רקטה קצרת טווח, אך היא נושאת ראש קרב כבד וגדול באופן לא מידתי לעומת גודלה. לטענת הג'יהאד היא שוגרה לראשונה בסבב בנובמבר 2018 לעבר אשקלון, אז גם נחשפה לראשונה בפומבי.

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי מדובר למעשה בגרסה העזתית של רקטה בשם "בורקאן", שפותחה במהלך מלחמת האזרחים בסוריה. בצה"ל מכנים אותה "רעם", וגם חמאס מחזיק בה. היא משוגרת מכנים של מרגמות, וראש הקרב שלה מכיל עשרות קילוגרמים של חומר נפץ ומטילי מתכת.

 

ה"בורקאן" תוכנן להיות נשק הרס שיפתיע את תושבי עוטף עזה, אולם עד כה הפעלתו לא השיגה את התוצאות שלהן ציפו ארגוני הטרור. רוב הרקטות מהסוג הזה נפלו בשטח הרצועה או בשדות סמוך לגדר הגבול, מפני שהן אינן מדויקות.

 

 

רקטת
רקטת "בדר 3". מגיעה לטווח של 40 ק"מ

רקטת
 

קצין בכיר באוגדת עזה התייחס לאיום החדש בשיחה אתמול עם בעלי תפקידים ביישובי עוטף עזה. "הרקטה הגדולה שנפלה היא יכולת שאנחנו מכירים - ונערכים אליה", אמר מפקד החטיבה הדרומית באוגדה, אל"מ לירון בטיטו. "הג'יהאד האיסלאמי הרים את ראשו בשנה האחרונה וחיזק מאוד את היכולות הצבאיות שלו".

 

הקצין הבכיר גם התייחס לחיסול בכיר הג'יהאד בהא אבו אל-עטא וציין כי ההחלטה על כך התקבלה לאחר שהבינו במערכת הביטחון שהוא מקדם פעילויות טרור. "המטרה הייתה לפגוע בהם חזק", אמר.

 

בפגישה הוסיף אל"מ בטיטו כי "ההיערכות של הכוחות ברחבי הגזרה הייתה חזקה מאוד, גם גדודים שתופסים קו בגזרה וגם כוחות מיוחדים שהגיעו לגזרה לתגבר יצרו מעטפת הגנה". הוא גם אמר: "במהלך השירות הצבאי שלי שירתתי בכל רחבי הארץ ודווקא בגזרה הזו אני מרגיש חיבור חזק למקום ולהתיישבות, ומתפעל בכל פעם מהעוצמה והחוסן של התושבים".

 

בתוך כך שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התקשר היום למנהיג חמאס איסמעיל הנייה כדי לברך אותו "על הניצחון על ישראל בסבב ההסלמה האחרון". זריף הדגיש בשיחה את החשיבות של החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה, אשר לדבריו מייצר אחדות שורות בקרב הפלגים, והבהיר שאיראן עומדת לצד העם הפלסטיני בעזה ולצד ההתנגדות.

 

כמו כן בכיר הג'יהאד בעזה מוחמד אל-הינדי הזהיר הערב את ישראל מפני סיכולים ממוקדים נוספים. "על ישראל לדעת שכל התנקשות לא תעבור בלי שתשלם את המחיר. כוח ההרתעה שלה נשחק", אמר אל הינדי. הוא ציין כי הגי'האד סיים להגיב על ההתנקשות בבהא אבו אל-עטא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים