שתף קטע נבחר

נתניהו: "לפיד היה לובש שטריימל כדי לצרף את החרדים"; גנץ: "במו"מ דיברנו לקיר"

בישיבה מיוחדת של בלוק הימין אמר נתניהו כי "ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים היא ממשלת החלומות של חמאס, חיזבאללה ואיראן, מקווה שליברמן לא ייתן יד להקמתה". גנץ קרא למו"מ ישיר עם נתניהו - והעיר: "ההשתלחות בח"כים הערבים חייבת להיפסק"

 

 

55 חברי כנסת בישיבת סיעה אחת: במטרה להציג אחדות בימין אל מול האפשרות לממשלת מיעוט בראשות בני גנץ, שאותה הגדיר ראש הממשלה "פיגוע לאומי היסטורי", הגיעו כל חברי "בלוק הימין" לכנס חירום, כהגדרתם, היום (ב') אחר הצהריים - יומיים וחצי לפני שיפוג המנדט שניתן ליו"ר כחול לבן בני גנץ להקים ממשלה בראשותו. בישיבה השתתפו ח"כים מהליכוד, מש"ס, מיהדות התורה, מהימין החדש ומהבית היהודי-האיחוד הלאומי - ואליה הגיעו כל ראשי אותן סיעות: ראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים אריה דרעי, נפתלי בנט ורפי פרץ וסגן השר יעקב ליצמן.

 

 

נתניהו ציין בדבריו כי הוא מקווה שאביגדור ליברמן לא ייתן ידו להקמת ממשלת מיעוט, והוסיף: "יש אפשרות אמיתית שתוך 48 שעות תקום כאן ממשלת מיעוט. הדבר הזה מהווה סכנה אמיתית למדינת ישראל. אני רוצה להדגיש - אני לא מדבר על ערביי ישראל, אנחנו מדברים על חברי כנסת שתומכים בטרור, בארגונים ששואפים להשמיד את מדינת ישראל. אנחנו הזהרנו מפני אפשרות כזאת, כחול לבן הכחישו את זה לגמרי. עכשיו רואים שהם הוליכו שולל את הציבור. זה לא געוואלד - זה אמיתי. אומרים 'זאב זאב' - יש זאב אמיתי בחדר".

 

 

ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו: "ליברמן לא ייתן יד להקמת ממשלת מיעוט". גנץ קרא למו"מ ישיר(צילום: אלכס קולומויסקי)

ישיבת בלוק הימין, היום:

ישיבת סיעות בלוק הימין (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

ישיבת סיעות בלוק הימין (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

נתניהו הוסיף כי "ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים היא ממשלת החלומות של חמאס, חיזבאללה ואיראן. היא תוביל לחגיגות ברמאללה, בטהרן", ואמר כי כחול לבן "לא עושים זאת בשביל דת ומדינה. חברי הסיעות החרדיות יכולים לספר על כל המגעים שהיו איתם. אם זה היה תלוי ביאיר לפיד, ברגע האחרון הוא היה לובש שטריימל ומניח תפילין".

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר: "התוודעתי שיש איזה סיכום על מתווה של דת ומדינה בין ליברמן לכחול לבן. זה חיסולו המוחלט של הסטטוס קוו. כחול לבן היו מוכנים לתת לנו הכול, כולל שמירת הסטטוס קוו כלשונו וכתבו, והכול כדי להקים ממשלה. לכן ה'הסכם' הזה הוא מהלך ציני. מאשימים את נתניהו בשמירת הבלוק, והאמת היא שגם אם נתניהו יגיע למו"מ עם כחול לבן לבד, ללא הבלוק, הם דורשים שהוא יהיה שני ברוטציה ולא ראשון. לכן זו הוכחה ברורה שהסיפור של הבלוק הוא תירוץ, והם לא באמת רוצים אחדות". 

 

בישיבת הסיעה של כחול לבן אמר גנץ: "בפגישות עם הליכוד דיברנו על כל מה שמעניין את אזרחי ישראל – תקציב, גירעון, עמידה בצרכים חברתיים וביטחוניים. אבל לאורך הפגישות הבנו שאנחנו מדברים לקיר. מדברים לבלוק. ביומיים האחרונים ההיסטריה שברה שיאים חדשים. קמנו בבוקר וגילינו שאנחנו בסכנה. לא בגלל בחירות שלישיות, לא בגלל רקטות לבאר שבע. כל אזרחי ישראל קיבלו מופע מסוכן של צביעות, שקרים והסתה. ההשתלחות נגד הח"כים הערבים חייבת להיפסק, ועליך נתניהו חלה החובה לחזור בך ומיד. מנהיגים צריכים לתת תקווה.

 

"עומדת בפנינו סכנה שנאבד את אמון הציבור. אנחנו מדינה במצב המתן. כדי שזה לא יקרה, אני קורא לנתניהו לנהל משא ומתן ישיר, כן ואמיתי. במקום להסית ולפלג, בוא נשב ונגיע לפשרה שתשרת את כל אזרחי ישראל, ותאפשר להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית".

 

ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: אלכס קולומויסקי)
גנץ ולפיד בישיבת הסיעה של כחול לבן(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

 

ח"כ יאיר לפיד פנה לנתניהו: "אתה מגייס את חמינאי לקמפיין שלך? יצאת מדעתך? אם יקרה משהו חס וחלילה לאחד מהאנשים שיושבים פה בחדר - זה ביבי. הוא גרם לזה. שלא יילך אחר כך לטלוויזיה לספר כמה הוא מזועזע. זה ביבי. זו ההסתה שלו. *מה שיוצא מפיו של ביבי נתניהו בימים האחרונים זו הסתה לאלימות. זה טקסטים של חסידי ברוך גולדשטיין, לא של ראש ממשלה. מה שהוא אמר על אזרחי ישראל הערבים זו גזענות בלתי נסלחת.*

 

ח"כ גבי אשכנזי הוסיף: "ראש הממשלה, המדינה כבר התחילה לבעור. ההסתה הרימה את ראשה, ובעקבות המילים והתמונות - איש כבר לא יופתע ממעשים. אני דורש ממך לחזור מדברי ההסתה ולעצור את השימוש בחיילי צה"ל ככלי מיקוח פוליטי. אני פונה לאנשי הליכוד הערכיים, הרבה מהם אני מכיר, הרבה מהם חברים שלי. אני יודע שאתם חושבים אחרת, אבל אם לא תתייצבו נגד ולא תרימו ראש, אם לא תנקטו עמדה, אתם תהיו שותפים להסתה הזאת".

 

לדברי הצלע הרביעית בהנהגת המפלגה, משה יעלון, "כחול לבן בעד ממשלת אחדות. מה יותר נכון והגיוני מזה שמי שניצח בבחירות – יו"ר הסיעה הגדולה בני גנץ – ירכיב ממשלת אחדות ליברלית ממלכתית המבוססת על כחול לבן והליכוד? כבר מעל שנתיים שנתניהו דואג לנתניהו. איך אפשר לדבר על אחדות וללבות שנאה עד כדי כך שעיתונאים, פרקליטים ואנשי ציבור נדרשים להגנה ואבטחה? זה מתאים למדינות שיש בהן מאפיה פעילה".

 

בישיבת הסיעה של המחנה הדמוקרטי אמר יו"ר המפלגה ניצן הורוביץ כי רעיון ממשלת האחדות ירד מהפרק לאור נאומו של נתניהו אמש. "חזינו אמש במופע שטנה מכוער של ראש ממשלה שמתנהג כאחרון הגזענים והשקרנים. נוכח מופע האימים הזה, למי שעוד היו לו רעיונות עוועים על אחדות עם אדם כזה, מוכרח להוריד זאת מהפרק".

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה: "ממשלת שחיתות זו הסכנה הגדולה מעל עתידה של מדינת ישראל. בחירות הן לא איום. העבריין מבלפור הוא היחיד שמפחד מבחירות. המשימה על ראשי כחול לבן היא ענקית ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שבני גנץ יוכל להקים ממשלה".

 

ח"כ יאיר גולן הוסיף: "אין מצב חירום ביטחוני. העובדה שנתניהו מנסה לייצר תחושה שאנחנו נמצאים במעין משבר היא מזויפת בעיקרה. לא נדרשת שום ממשלה מיוחדת כדי לטפל במצב הביטחוני הנוכחי. לגבי עזה, אנחנו לא נותנים פתרון אמיתי לעניין. לא מייצרים מדיניות אמיתית עם היבטים כלכליים-חברתיים-דיפלומטיים. אנחנו נעים בעזה ממשבר למשבר, והמשבר הבא בפתח".

 

ליברמן: בלי הסכמות - כל אחד לנפשו

מוקדם יותר, בישיבת סיעת ישראל ביתנו הציב אביגדור ליברמן אולטימטום, ואמר כי אם עד יום רביעי ב-12:00 לא יהיו הסכמות, "כל אחד לנפשו". הוא כינה ממשלה צרה "אסון", אבל לא שלל את האפשרות שיחבור ברגע האחרון לאחד הצדדים כשאמר: "השאלה אם ממשלה צרה או בחירות שלישיות זו שאלה טובה".

 

על הפגישה שקיים אתמול עם נתניהו אמר ליברמן: "הייתה פגישת עניינית. לא בזבזנו זמן על חשבונות העבר. דיברנו על דברים מעשיים, פרקטיים, איך אפשר להתקדם לכיוון ממשלת אחדות. כשנקים ממשלת אחדות נקציב יום שלם לכל הריבים".

 

האפשרויות המרכזיות שעליהן מדברים נכון לעכשיו הן: ממשלת אחדות של כחול לבן עם הליכוד, ואולי גם בצירוף שאר מפלגות הימין, בהתאם למתווה הנשיא ריבלין; אפשרות אחרת היא ממשלת מיעוט בהשתתפות כחול לבן, המחנה הדמוקרטי, העבודה-גשר וישראל ביתנו, כשהרשימה הערבית המשותפת תתמוך בממשלה מבחוץ; ובנוסף קיימת אפשרות לממשלת מיעוט כזו שתכלול רק את כחול לבן, ישראל ביתנו והעבודה-גשר, כשהמחנה הדמוקרטי והרשימה המשותפת יתמכו מבחוץ.

 

בחצות הלילה שבין רביעי לחמישי, עוד מעט יותר מ-58 שעות, נגמר המנדט של גנץ. אם הוא לא יצליח להרכיב ממשלה, ישראל תיכנס לראשונה בתולדותיה למצב שבו כל ח"כ יכול לקבל את המנדט. לפי החוק, 61 חברי כנסת יכולים להתאחד ולחתום על מכתב לנשיא המדינה, שבו הם מבקשים ממנו להטיל את המנדט על אחד מהח"כים, בתנאי שהוא הסכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גנץ ונתניהו בישיבות הסיעה, היום
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים